Пролет

Пролет
Пролет

5 февруари 2021 г.

Слуховете за смъртта на десния популизъм са силно преувеличени

Излизането на Доналд Тръмп от Белия дом накара някои либерални наблюдатели отново да декларират победа за своето разбиране за „нормалност". Но както и преди 30 г., радостта им е преждевременна...


 

През 1992 г. в своето прословуто есе „Краят на историята?“ икономистът Франсис Фукуяма обявява, неизненадващо, края на историята. 

Идеята е простичка – ако разглеждаме развитието на човечеството по логиката на диалектиката на Хегел, западната либерална демокрация е завършекът на дългия ни път на социално, индивидуално и обществено развитие. Кулминацията, логично за наблюдателя от ранните години на 90-те, е падането на берлинската стена и сриването на Съветския съюз – две събития, които демонстрират превъзходството на евроатлантическия модел в последния „сблъсък“ с единствената алтернатива. Основната теза се състои около това, че повсеместната либерализация на човешката организация е неизбежна именно заради факта, че е абсолютният пик на развитието в тази насока.

Франсис Фукуяма сгреши. Разпадът на СССР не беляза края на главоболията за либералната хегемония, даже напротив – след Студената война западният консенсус започна своята естествена ерозия. Без идеологически враг, който да играе ролята на балансьор, икономиката на свободния свят се изроди в уродлив рейгънизъм, който смаза традиционните профсъюзи и доведе до нива на социално неравенство, които не са виждани по света от времето на Френската революция. Повече от всякога нефтът стана основен двигател на външната политика и Близкият Изток плати цената за това. Американската военнопромишлена индустрия избуя до мащаби, надминаващи дори времената на съревнованието със социалистическия блок. Междувременно корпоративният лобизъм се зае с фундаменталното изменяне на облика на националната държава, за да превърне света в игрище за собствените си цели и амбиции.

Всичко това са дадености на модерния свят, с които, ще не ще, всеки гражданин е наясно дори на подсъзнателно ниво. Всеки от нас усеща, че има нещо много нередно във всичко това. Че нещо гние в самата душа на Запада. Но симптомите са много и разнородни, и не ни позволяват да фокусираме точно какво е това нещо, което разяжда държавите ни и ни прави уязвими. Дали е страшният популизъм, който надига глава из цяла Европа и се е превърнал във враг номер едно на либералните анализатори, които категорично отказват да приемат, че е възможно обикновеният човек да се чувства разочарован от развоя на новата история на света? Или пък става въпрос за външна намеса от страна на агенти на хаоса като Китай и Русия, които искат да раздробят Запада?

Наскоро в статия за Дойче Веле проф. Евгений Дайнов оптимистично декларира бавната смърт на десния популизъм. Като виден критик на всякакви подобни движения той разглежда този процес като завръщане към рационалността и правилния ход на европейското (и атлантическо) развитие. Но дали може изобщо да се говори за подобен отлив?

„Победата“, както преди 30 години, се обявява преждевременно. Не само че тя не е настъпила, но и няма гаранции, че ще настъпи – всъщност изобщо няма подобни подобни изгледи. Тръмп най-сетне си отиде от Белия дом, но тръмпизмът ще продължи да броди из широките поля на американската политика. Дали ще се всели в потенциалната Патриотична партия, за която бившият президент е говорил не веднъж? Или пък просто ще се превърне в основен двигател за трансформацията на републиканците към нещо ново и по-радикално. Събитията могат да се развият по хиляди начини, но реалността е една – това политическо течение нито започна с Тръмп, нито ще завърши с него.

Бившият президент обаче се оказа силно лице за движението. Дори на родната сцена се появиха множество „млади консерватори“, които възприеха всички елементи от западния десен дискурс и ги пренесоха в България, в много случаи без въобще да ги натаманяват към нашенската действителност. Може би най-страстната защита на Тръмпизма, както и най-ясната заявка, че него ще го проима и без самия Доналд Тръмп, дойде от бившия конституционен съдия Георги Марков. Като изключим пионерския патос на Марков, постът му във Фейсбук е полезен доколкото очертава ясно рамките и параметрите на младия десен популизъм в цяла Европа. И той изобщо не се изчерпва с Фидес на Орбан.

Тази година ще бъде първото изпитание. Изборите първо в Холандия, а по-късно и в Германия, ще покажат до каква степен десният популизъм е в състояние да инкасира електорални победи на фона на хаотичната ситуация по света. След сериозния подем през 2015 г. голяма част от тези политически формации се самоунищожиха и се раздробиха на множество по-малки субекти. И въпреки това в редица държави се наблюдава ново надигане. Геерт Вилдерс в Холандия отново се превръща в заплаха за управляващата партия на Март Руте, особено ако се вземе предвид и потенциалният съюзник на Вилдерс в лицето на партията Форум за Демокрация, която спечели най-много места в регионалните избори през 2019 г., въпреки че в момента социолозите ѝ дават чувствително по-малки шансове.

В Германия изборите традиционно са доста по-предвидими. Управляващите християндемократи получиха сериозен кредит на доверие около началото на пандемията за сметка на почти всички опозиционни партии, включително и крайнодясната Алтернатива за Германия. И въпреки това изборите в страната са изключително важни и ще ни предоставят първи поглед към Германия след Меркел.

Родната сцена също може да предостави някои изненади. "Има такъв народ" на Слави Трифонов дава заявки за мека евроскептичност и консервативно-патриотичен уклон. Ако ГЕРБ се явят на изборите в коалиция с ВМРО и НФСБ, както наскоро загатна Ангел Джамбазки, съществува много силна вероятност страната да тръгне в притеснителна за либералния наблюдател посока. Не бива да се подценява и партията на Костадин Костадинов "Възраждане", която е открито националистическа, проруски настроена и доста добре финансово подплатена, макар да не е ясно точно как и откъде. "Възраждане" провежда силна кампания още от началото на миналата година, когато протестът им пред министерството на регионалното развитие и благоустройството фокусира обществения гняв по отношение на водната криза. Наскоро бе регистрирана и крайнодясната партия ЧЕСТ на Симеон Костадинов, но е твърде рано да се коментира какъв е нейният потенциал.

Истинските предизвикателства обаче са другаде. Във Франция по всички личи, че партията на Марин льо Пен ще се превърне в първа политическа сила на предстоящите избори. В Италия назрява крайнодясна коалиция между Северната лига на Матео Салвини, Италиански братя на Джорджа Мелони и Форца Италия на Берлускони. Фламандската националистическа партия Влаамс Беланг остана на второ място на парламентарните избори през 2019 г., но според социологическите проучвания вече води пред всички останали и с времето единствено увеличава преднината си. Финландската Финс Парти е в управлението вече от няколко години. И така нататък.

Другото голямо попадение, което въодушевява либералните коментатори понастоящем, е политическата дейност на руския опозиционер Алексей Навални и сериозната гражданска съпротива, която се консолидира около отравянето и ареста му. Но Навални трудно би могъл да се впише в матрицата на приемливостта в Западна Европа. Той е яростен националист и върл противник на мюсюлманската миграция, като по време на едно изказване дори нарича мюсюлманите „хлебарки“. Опълчването му срещу тоталитарния режим на Путин е похвално, но алтернативата, която той представя не е това, на което оптимистичните демократи като проф. Дайнов би следвало да се надяват.

Пожелателните интерпретации на пресни събития в политиката са вредни. Вредни са основно защото ни подтикват към бездействие по силата на това, че някакви невидими сили тласкат нещата в правилната посока. Били те правилата на пазара или пък абстрактният „здрав разум“ на електоралната маса. Няма как да има универсална дефиниция за здрав разум при настоящите нива на поляризация в обществата ни. Икономическото неравенство е непреодолимо препятствие и докато го има него, ще има и екстремизъм. И в двете посоки.


 


Владимир Николов, Baricada.org

Няма коментари:

Публикуване на коментар