И до ден днешен атака на НАТО е смятана за най-страшното действие на организацията и поставя много въпроси
Днес се навършват 24 години от бомбардировките на НАТО в Югославия.
На 24 март 1999 година 11 държави членки на НАТО започнаха въздушни удари срещу Югославия, които продължиха 78 денонощия, в противоречие на международното право и без решение на ООН. Сред първите цели бяха студията на националната телевизия в Белград, мостове, болници, заводи с цивилно производство и влакове.
С "високоточно оръжие" бяха поразени китайското посолство в Белград и дори три български къщи в София, Брезник и Трън. За времето, в което траеше операцията са поразени общо 20 болници, 190 училища и 300 завода и фабрики. Цивилните жертви са между 1500 и 2000, от които 79 деца.
В резултат от операцията от Югославия се отделя Косово, където се разполага най-голямата американска военна база на Балканите, а сенаторът Байдън, който ръководи бомбардировките над Белград, в момента, е президент на САЩ.
Тогавашният лидер на Югославия Слободан Милошевич губи изборите от Воислав Кошуница, но не признава поражението си. През октомври той е принуден да се оттегли след множество протести в цялата страна.
През 2001г. Милошевич е арестуван и осъден на доживотен затвор от Трибунала в Хага. И до ден днешен атака на НАТО е смятана за най-страшното действие на организацията и поставя много въпроси.
Бомбардировките на НАТО над Югославия са най-големите бомбардировки над страна от Европа от края на Втората световна война.
Няма коментари:
Публикуване на коментар