"Тези снаряди не само убиват, но и замърсяват околната среда и причиняват рак на хората, живеещи по тези земи."
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова разкритикува Великобритания за плановете ѝ да предаде на Киев боеприпаси с обеднен уран и нарече това югославски сценарий.
"Тези снаряди не само убиват, но и замърсяват околната среда и причиняват рак на хората, живеещи по тези земи", написа Захарова в канала си в Telegram.
Тя отбеляза, че жертвите няма да са само тези, срещу които са използвани тези оръжия. В частност, в Югославия, където е имало такива боеприпаси, са пострадали преди всичко войниците на НАТО, които след това не са могли да получат компенсация за загубеното си здраве.
"Кога ще се събудят в Украйна? Техните благодетели сами ги тровят", добави Захарова.
По-рано през деня заместник-министърът на отбраната на Обединеното кралство Анабел Голди заяви, че Лондон е готов да предаде на Киев боеприпаси с обеднен уран.
Отбелязва се, че обедненият уран се използва в бронебойните подкалибрени снаряди, тъй като има висока плътност и нанася значителни поражения след пробиване на бронята.
Военният експерт Владислав Шуригин заяви пред "Известия", че макар използването на тези снаряди да не е забранено, опасността от тях е доказана. Например, когато снарядът се удари, част от него се превръща в плазма, която представлява най-голяма опасност поради образуването на уранов прах.
Няма коментари:
Публикуване на коментар