Полезни връзки

7 юли 2023 г.

Усещане за (анти)корупция

Образуване на проверки по писани от пиарите фалшиви сигнали и започване на разследвания по тях заради “усещане”, че може да има нещо 

 

Полицията разследва корупция по високите етажи на властта, но засега само на оперативно ниво. 

Това отчита новият (кой ли поред) вътрешен министър Калин Стоянов. Това “засега” продължава има-няма трийсет и кусур години, така че не чакайте раздвижване. Но се работи под пара, кипи безсмислен труд, нямайте съмнение.

“Повечето от разследванията са на оперативно ниво. Когато бъдат събрани достатъчно данни, материалите се докладват в прокуратурата. Борбата с корупцията е сериозен приоритет за МВР, но не бива да бъде само за ведомството, тъй като има и други институции, които са отговорни по тази линия“, уверява министърът в отговор на Европейската комисия, в чийто последен доклад за върховенството на закона в България се казва същото – че антикорупционни присъди няма. Съответно няма и върховенство, тоест шири се беззаконието.

Тя, полицията не може да се оправи с келешите на пътя, та високите властови етажи ще разчиства. От най-големия бюджет в страната до скъсаните обуща на униформените – в това мега ведомство оправия няма. Но виж, прав е Стоянов, че и другите не са стока, спор няма, че (без)отговорността е споделена. Вижте само прокуратурата – процесуалният началник на полицията.

Тук пък нов главен прокурор, който разкрива какви ги вършело ръководството при предишния, на когото беше заместник. Образуване на проверки по писани от пиарите на държавното обвинение и подписани от несъществуващи лица фалшиви сигнали и започване на разследвания по тях заради “усещане”, че може да има нещо. За посредници били ползвани и медии – те публикуват пуснатото им с прокурорски имейли, след което прокуратурата се самосезирала по тези “новини”.

“Г-н Гешев беше много вреден! Той опростачи прокуратурата до незапомнени нива, но той беше и полезен, защото показа какво не трябва да се прави“, анализира соломоновски Борислав Сарафов. И твърди, че преустановил схемата, а служителите от пресцентъра били уволнени. Той самият обаче не е знаел за тези порочни практики, най-малкото защото кабинетът му не бил в Съдебната палата в София, а в националното следствие.

А лебедовата песен на Сарафов се очертава заявката за антикорупционно разследване по скандала “Осемте джуджета”. Същият, в който беше заснет да се здрависва ухилено с фамозния политико-съдебен брокер Пепи Еврото. И чиято бивша половинка Любена ги посочи на свой ред като първи дружки. А от имотните регистри изскочиха такива сделки и схеми на фамилията Сарафови, че да се чуди човек кое повече приляга на името й – прокурорската тога или риболова в мътни води.

“Изясняването на този казус е ключов залог за бъдещото нормално функциониране на прокуратурата. Ще направя всичко, за да се изясни всичко по законен начин, включително за активизиране на наказателна отговорност срещу замесените лица. Аз съм точно толкова жертва на този казус, както и тези, които загубиха здравето си, защото бях окалян до степен да загубя част от достойната си кариера. Този казус беше скрит и от мен. Единствената информация, която аз черпех, беше от медиите!” ожали се Сарафов.

Гиди, пусто незнаянье!


Огнян Стойчев, Banker.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар