Като нищо (не)коалиционната сглобка вземе, че заскърца и… разсъхне на съставните си части
Тъжната истина е, че и днешните управляващи знаят, че спецслужбите нямат абсолютнно никакво отношение към темата “Шенген”.
За разлика от МВР, в лицето на Главна дирекция “Гранична полиция”, което никой посмъртно – образно казано – не иска и не смее да реформира.
Същото се отнася и до втория стълб, издигнат от противниците на влизането ни в Шенген – корупцията.
За никого не е тайна откъде и по какви причини извира тя, но за всички ни продължава да е загадка защо и днешните управляващи са решили да отбият номера с… елегантно заобикаляне на корупционно писаните и приети закони, умишлено неработещите държавни структури, както и хилядите подзаконови актове, позволяващи всичко на всички и оневиняващи всички за всичко?
Най-любопитното е, че мотивите към двата законопроекта – за реформа на системата и за ремонт на НСО – са едни и същи, с еднакви текстове.
Единствената разлика е, че проекта за НСО се посочва, че началникът и заместниците му в службата се назначават от Министерския съвет по предложение на премиера, а не с указ на президента. Иначе пак са описани познатите вече рефрени за политическата отговорност, Шенген и прочие.
Е, и някои технологични разлики има… Например, с втория проект държавните бодигардове се „прехвърлят“ на пряко подчинение на правителството.
Нещо, което Бойко Борисов искаше да направи още преди 10-12 години, но така и не му стигнаха парламентарните сили.
Освен това се променят и бройката, и категорията на контингента – държавна охрана и специализиран транспорт за наша сметка вече се полага на шефовете на Европейската комисия, на Европейския съюз, на Европейския парламент, на генералните секретари на ООН и на НАТО.
За да има обаче все пак някаква справедливост, законопроекта за ремонт на НСО „сваля“ държавната охрана на столичния кмет.
Ще бъдат ли приети предложенията за реформа, предстои да видим.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и неформалният парламентарен предводител Делян Пеевски вече казаха, че идеите за промени в цивилното и военното разузнаване не са добри. Ако преценят, че такива са и идеите за промени в начина на назначения на шефовете в спецслужбите, като нищо (не)коалиционната сглобка вземе, че заскърца и… разсъхне на съставните си части.
Румен Савов, Banker.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар