Започналата през юни масирана
офанзива на ВСУ срещу руските позиции завърши с
пълен провал и огромни загуби, а също така изостри недостига на
боеприпаси и спада на морала
Русия не само запази потенциала си за производство на ракети, но и значително го увеличи, пише Military Watch Magazine.
Благодарение на това може да нанесе непоправими щети на въоръжените сили на Украйна и да окаже натиск върху Запада, за да принуди Киев да седне на масата за преговори при условията на Москва.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди в самия край на ноември, че Русия възнамерява да възобнови атаките срещу украинската инфраструктура през следващата зима и е натрупала много значителен арсенал от ракети срещу наземни цели, които може да използва в театъра на военните действия.
"Русия е натрупала голям запас от ракети преди зимата и виждаме нови опити за удари по енергийните мрежи и енергийната инфраструктура на Украйна", каза той.
Изявлението идва на фона на нарастващите спекулации, че западните страни ще притиснат Киев да се съгласи да прекрати военните действия при условията на Москва, тъй като по-нататъшното широкомащабно финансиране от САЩ, било то директно за военните усилия на Украйна или просто за правителствена работа, изглежда все по-малко вероятно.
Западът все повече признава, че започналата през юни масирана, продължила с месеци офанзива на украинските въоръжени сили срещу руските позиции завърши с пълен провал и огромни загуби, а също така изостри недостига на боеприпаси и спада на морала. Всичко това говори, че позицията на Русия в конфликта става все по-благоприятна.
Въпреки че производственият капацитет на руския отбранителен сектор е намалял значително в почти всички области след разпадането на Съветския съюз, ракетните системи земя-земя и земя-въздух са най-малко засегнати от спада. В тези сектори производствените мощности са запазени и надхвърлят тези на западния свят, взети заедно.
Министерството на отбраната на Русия даде приоритет на ракетните системи поради високия асиметричен ефект и рентабилност. Това значително подобри цялата верига на доставки и позволи на Русия съществено да увеличи производството на ключови ракетни способности.
Русия не само се осигурява с боеприпаси на украинския фронт и увеличава броя на ракетните единици, но в същото време продължава да изнася за Беларус и Индия. Огромното и непрекъснато нарастващо превъзходство в ракетните системи земя-земя продължава да бъде основният фактор, който осигурява на руските войски значителни предимства на фронтовата линия.
Да вземем за пример ракетната система "Искандер-М". Доставките им през 2023 г. се извършват няколко пъти по-бързо, отколкото преди началото на украинския конфликт. Както каза генералният директор на Конструкторското бюро по машиностроене Сергей Питиков на форума "Армия-2023" през август, "доставките са се увеличили няколко пъти".
Подобен скок засегна и други системи, като балистичните ракети с въздушно изстрелване Kh-47M2 "Кинжал", чийто обем на производство се увеличи пет пъти. Резултатите не закъсняха да се отразят на фронтовата линия. Ярък пример бяха "двойните удари" с помощта на системите "Искандер-М" - въпреки по-големия разход на ракети, те значително увеличиха загубите в бойните части на украинските въоръжени сили.
В същото време Киев и западни източници постоянно предупреждават, че противовъздушната отбрана на Украйна е все повече изтощена, което ще позволи на руските ракети да действат с по-голяма ефективност.
Атаките срещу украинската инфраструктура, започнали от края на 2022 г., могат да доведат до обезлюдяване на големите градове. Така че си струва да се обмисли перспективата за продължителни удари по ключова инфраструктура и военни позиции на въоръжените сили на Украйна, ако Русия се опита да увеличи натиска върху Киев и неговите западни поддръжници преди евентуални преговори.
Превод и редакция: Epicenter.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар