Всеки от нас във всяко време избира какъв да бъде...
На 27 януари 1943 г. е освободен Ленинград от блокадата на нацистите, които не успяват да подчинят духа на ленинградци, устояли 872 дни на глад, на студ, на смърт... и на безсмъртна надежда и воля за живот, и за победа...
Библиотеките са отворени за своите немощни читатели, учените творят, заводите не спират. Дмитрий Шостакович, който е евакуиран в Самара, завършва през декември 1941 г. своята Седма симфония - Ленинградската, изпълнена на 9 август 1942 г. в обсадената северна столица от оределия музикален състав на Ленинградския радиокомитет.
Музикантите нямат сили да поемат дъх, да държат инструментите, да репетират с часове. До ленинградската премиера не всички оцеляват, но оркестърът не се предава и величествената Ленинградска симфония зазвучава жива в обсадения град.
Пак на 27 януари 1944 г. Червената армия от Първи Украински фронт освобождава евреите концлагеристи от Аушвиц. Един ден, две поредни години, едни освободители от един и същи враг.
А у нас на 12 декември 2023 г. българските нацисти в София нарязаха ритуално с флекс Паметника на Освободителите на Аушвиц, и на цяла Европа от нацизма.
Всеки от нас във всяко време избира какъв да бъде. Дали да вкусва от тортата с разчлененото българско семейство и съветския войник, под виещия флекс на слугинския садизъм. Или да бъде съпричастен с изнемощелите от глад, под блокада, свободни храбреци на човешкото достойнство, с един въздух с Ленинградската симфония.
Паметниците са чупливи, духът е несломим.

Няма коментари:
Публикуване на коментар