Русия изигра централна роля в подкопаването на френското влияние в най-критичната за Франция външна сфера - Западна и Централна Африка
Вечерта на 16 януари руските въоръжени сили са нанесли ракетен удар срещу щаба на предимно френски наемници в Украйна.
Руски източници впоследствие съобщиха, че ударът е причинил най-малко 80 жертви, 60 или повече от които са били убити. Това пише специализираното американско издание Military Watch Magazine.
Руските държавни медии съобщиха, че атакуваният персонал е бил от „високо обучени специалисти, които работят със специфични оръжейни системи, твърде сложни за обикновените украински наборници“. Според тях ударът „извежда от употреба някои от най-смъртоносните оръжия с голям обсег на действие в украинския арсенал, докато не се появят повече специалисти“, за да ги заменят.
Тези твърдения са в съответствие със силния консенсус сред анализаторите, че за да могат украинските въоръжени сили да използват големи количества сложно западно оръжие, което отнема няколко години обучение, без помощта на наемници от целия западен свят.
Ключов пример е американската система за противовъздушна отбрана MIM-104 Patriot, за която украинският персонал смяташе, че няма да може да работи по-рано от 2024 г., но която започна да работи в страната в началото на 2023 г. Това беше трудно да се обясни по друг начин, освен с присъствие на чужд персонал.
Чуждестранните бойци са особено атакувани от руските сили след ескалацията на руско-украинските враждебни действия до пълномащабна война през февруари 2022 г. Един ранен пример беше нападението на 13 март 2022 г. срещу военна тренировъчна база в Яворов на 15 км от полската граница, където са базирани близо 1000 чуждестранни бойци, при което бяха убити около 180 души.
Друг беше прецизният удар, нанесен от балистични ракетни системи Искандер-М срещу чуждестранни бойци на Грузинския легион в края на април 2023 г., унищожавайки 15 превозни средства, убивайки до 60 души и ранявайки сериозно повече от 20 други.
Тъй като Украйна е изправена пред все по-сериозен недостиг на персонал, руски източници съобщиха, че притокът на „висококачествени наемници със специални набори от умения“ от края на 2023 г. ще замени значителния брой украински специалисти, убити в неуспешнитe продължили месеци офанзиви срещу руските сили, започнали през юни 2023 г.
Франция отдавна е основен източник на наемници сред западноевропейските държави, като те са изиграли важна роля в множество конфликти, особено в Африка, подкрепяйки интересите на Западния блок от първите години на Студената война.
Тъй като Съединените щати спряха по-нататъшната военна помощ за Украйна поради противопоставянето на републиканците на по-нататъшните разходи за войната, докато Германия се бореше да получи вътрешно одобрение за даряването на нови крилати ракети на украинските военновъздушни сили, Франция играе все по-видна роля роля в конфликта.
Това включва увеличени трансфери на крилати ракети SCALP и "няколкостотин" бомби, които ще бъдат доставени през следващата седмица, като френският президент Еманюел Макрон посочи, че Париж може да предостави официални гаранции за сигурност на Киев, тъй като военните усилия изглеждат все по-неблагоприятни за западните интереси.
Русия по-специално изигра централна роля в подкопаването на френското влияние в най-критичната ѝ външна сфера, а именно Западна и Централна Африка, чрез подкрепата си за нови военни правителства в бивши френски колонии след поредица от преврати в региона.
Това включва не само разширяване на икономическите връзки, но също така и подкрепа с оръжия, обучение и сигурност чрез присъствието на руски изпълнители, което сериозно ограничи способността на Франция да утвърди влиянието си или насила да възстанови франкофонските правителства в региона.
Тъй като френските връзки с бившите колонии в Африка са от екзистенциално значение за икономическото здраве на страната, огромният френски ангажимент към военните усилия в Украйна се тълкува от редица анализатори в контекста на особено лошите отношения на Париж с Москва като резултат от стратегическата им конкуренция в Африка.
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Няма коментари:
Публикуване на коментар