Едно е сигурно: руско-севернокорейското споразумение не е само транзакционно - то е истински съюз, първият и единствен, който Русия има в момента
Каква е разликата за един ден.
Вчерашният брой на „Файненшъл таймс“ информира читателите си за червения килим, който беше постлан за Владимир Путин при различните му спирки в и около севернокорейската столица по време на двудневния му престой там. Те разказаха за руските народни песни, които местните артисти изпълниха в чест на Путин. Споменаха, че са подписани различни междудържавни споразумения, но не казаха почти нищо за съдържанието им.
Днес FT възприе съвсем различен подход към посещението на Путин в статия, озаглавена „Япония и Южна Корея бият тревога за военния пакт между Путин и Ким“. Ето, Сеул е прочел текста на Всеобхватното стратегическо партньорство, издаден от Северна Корея, и е открил, че той съдържа: „обещание да използва всички средства, с които разполага, незабавно, за да предостави „военна и друга помощ“ в случай, че една от подписалите страни бъде нападната или се намира в състояние на война“.
По-нататък FT цитира изявлението на южнокорейското външно министерство, в което то изразява съжаление за стратегическото партньорство: “…сътрудничеството между Русия и Северна Корея не трябва да подкопава регионалния мир и стабилност“. Сеул предупреждава, „че сътрудничеството им в областта на военните технологии би нарушило резолюциите на Съвета за сигурност на ООН“.
Тези резолюции, между другото, подлежат на подновяване в недалечно бъдеще и Путин заяви от Пхенян, че Русия ще наложи вето на всяко удължаване.
Факт е, че този лай от страна на южнокорейците е осуетен от самата непрозрачност на формулировките както на текстовете, така и на изказванията на Путин след подписването и на срещата с руски журналисти преди заминаването му за Виетнам.
Едно е сигурно: руско-севернокорейското споразумение не е само транзакционно - то е истински съюз, първият и единствен, който Русия има в момента.
Каква военна помощ ще окажат страните на другата страна в случай на обявяване на акт на агресия? Какъв вид военно-техническо сътрудничество имат предвид страните?
Например, ще предостави ли Русия на Северна Корея междуконтинентални балистични ракети, способни да достигнат Съединените щати, както смятат някои американски експерти? Или Русия просто ще разшири ядрения си чадър над Северна Корея, като обещае да унищожи всеки нападател? Ще предостави ли Русия на Северна Корея своите хиперзвукови ракети, които потапят кораби и могат да бъдат много полезни, ако този или някой бъдещ американски президент изпрати оперативна група от самолетоносачи до корейските брегове, за да заплаши Пхенян с незабавно унищожение, както веднъж направи Тръмп?
И в обратна посока, какво може и ще направи Северна Корея, за да помогне, ако Русия обяви, че срещу нея е извършен акт на агресия от страна на НАТО в разгара на конфликта в Украйна? Вчерашното издание на авторитетното руско токшоу „Большая игра“, водено от депутата от Думата и вътрешен човек от Кремъл Вячеслав Никонов, даде интригуваща представа за това какво мислят близките до Путин хора в тази връзка.
От известно време насам руските говорители разсъждават за възможностите за привличане на част от едномилионната армия на Северна Корея в помощ на техните сили в сухопътната война в Украйна. Сега, при условията на новоподписания военен съюз с Пхенян, същите тези руснаци казват, че ако силите на НАТО влязат в Украйна, за да се включат в борбата срещу тях, както настоява Еманюел Макрон, то Русия може да покани 50 000 или повече севернокорейци да им подадат ръка. Нещо повече, те отбелязват, че севернокорейците разполагат с някои много впечатляващи артилерийски оръдия, които могат да вземат със себе си в борбата.
Ако този вид разговори по руската телевизия се игнорират от военния аташе в посолството на САЩ в Москва, бих бил много изненадан.
Д-р Гилбърт Доктороу, независим анализатор по международни въпроси, 24may.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар