Сега на станция „Восток“ е открит жилищният комплекс – първото най-съвременно здание в света, построено на полюса на студа на Земята
Единственият незаселен и неусвоен континент на Земята е Антарктида.
През 1961 г. влезе в сила Международна конвенция за него, която определя: Антарктида не принадлежи на нито една държава и на нея е разрешена само научна дейност.
А най-много изследователски станции на петият континент има Русия – те са 10. От тях пет са целогодишни и пет сезонни. Почти всички са разположени по крайбрежието на континента. С изключение на една, която се намира в центъра на Антарктида – станция „Восток“. Носи името на знаменит руски кораб, който през 1820 г. е участвал в откриването на Антарктида.
Първата станция „Восток“ е открита на 16 декември 1957 г. на снежна повърхност върху ледниково плато, разположено на височина около 3 500 метра над морското равнище. Това е най-студената и труднодостъпна точка на планетата ни – в „най-горещите“ летни месеци тук най-високата температура е – 30°С. А през 1983 г. на „Восток“ е регистрирана най-ниската температура на въздуха – минус 89,2°С. Средната годишна влажност на въздуха е 71 на сто, а атмосферното налягане в района на станцията е 624,2 гПа.
Сега нов комплекс сменя на „Восток“ отдавна остарелият. Проектът е изготвен от 10 руски инженера. Първоначално целият комплекс е бил събран през август 2020 г. в град Гатчина, намиращ се на 42 км от центъра на Петербург. След това няколко дни в него са живели полярници, които са проверили как работят системите на станцията. После тя е била разглобена, опакована и подготвена за изпращане в Антарктида.
Новата станция пътува през три океана, като изминава над 15 000 км. През декември 2021 г. четири руски кораба – два товарни, един ледоразбивач и танкер с гориво, натоварени с 133 модула за новият комплекс, пристигат в Антарктида. Разтоварват ги в района на крайбрежната руска станция „Прогрес“. А после започва истинско приключение – доставянето им на станция „Восток“. За тази цел е използван специален „влак“ от огромни гъсенични шейни, всяка от които е била натоварена с над 60 тона. Керванът се е движел по безкрайната снежна пустиня със скорост от около 10 км/час. Шейните са били управлявани от истински асове в занаята – те е трябвало да се изкачат на височина от 3 500 метра над морското равнище и да изминат път от над 1 300 км. В изключително екстремни условия – средна температура от минус 60 градуса, силно разреден въздух и страшни ветрове.
Доставката и монтирането на модулите заема две години – започва през януари 2022 г. и приключва през януари 2024 г. Тогава лично Владимир Путин пуска „Восток“ в тестова експлоатация. В продължение на девет месеца станцията работи автономно за да се проверят всички системи, които осигуряват живота на намиращите се на нея специалисти.
Сега на станция „Восток“ е открит жилищният комплекс – първото най-съвременно здание в света, построено на полюса на студа на Земята. Става дума за уникален проект, особено като се имат предвид изключително суровите условия за живот в тази част на Антарктида. Комплексът е разположен на площ от около 3 000 квадратни метра и предоставя всички необходими условия за безопасна и комфортна работа на полярниците. Пригоден е да работи напълно автономно и това е обяснимо – девет месеца в годината полярниците на нея живеят без всякаква връзка с другите руски крайбрежни станции, намиращи се в Антарктида.
Новият „Восток“ се състои от 5 модула, общата дължина на които е 140 метра, а максималната им височина – 17.5 метра. Самите модули са монтирани на 36 триметрови опори. Те са мобилни – могат да бъдат повдигани, за да се почиства натрупаният сняг под тях. Фасадата е изработена от композитни студоустойчиви панели, стените са покрити с изолация от минерална вата с дебелина около един метър.
Жилищните блокове са два с лични стаи за работещите на станцията специалисти. В тях има научни лаборатории, кухня, трапезария, зона за почивка, спортна зала, сауна, медицински блок с операционна, барокамера, стоматологичен и рентгенов кабинет. Други два блока са инженерни – котелно помещение, складове, електрогенератори и др. Петият блок е приютил гараж, работилница, снеготопител. Най-важните системи, които обезпечават живота на полярниците имат резервни мощности в случай, че възникне аварийна, нещатна ситуация. Запасите от продукти и гориво на станцията са за две години. Естествено, на нея има и качествен, високоскоростен интернет, което позволява на населяващите я хора да се свързани денонощно със света.
Руски полярници разказват, че на новодошлите на „Восток“ им трябват две седмици за да се приспособят към тукашните невероятно трудни условия. Въздухът е много сух, ниско е съдържанието на кислород в него. Първите дни току що дошлите в станцията чувстват силно главоболие, болки в мускулите, отсъствие на апетит и сън, а освен това губят около 5 кг от теглото си. От април до август тук е полярна нощ. Очевидно е, че наистина трябва да обичаш професията си, за да издържиш на тези изпитания.
Но сега, вътре в новата станция забравяш за тях. В нея можеш да се разхождаш бос и по тениска – при температура навън от минус 80 градуса вътре тя е плюс 25 градуса.
На станцията могат да бъдат разположени до 35 учени през лятото и 15 през зимата. Те се изпращат от Арктическият и антарктически научноизследователски институт (ААНИИ). Той е руският държавен оператор за осъществяване на дейности в Антарктида и е сред водещите научни центрове в света по изследване на полярните области на Земята. За последните 100 години той е организирал над 1100 експедиции в Арктика и Антарктида. Руските учени целогодишно изследват климата, атмосферните процеси, близкия космос, морската среда, ледовете… В програмата им за 2025 г. е да търсят и древен лед на възраст до 1.5 милиона години. Ще бъдат тестирани нови технологии, чрез които учените ще се опитат да проникнат в тайната на езерото Изток, което милиони години е блокирано от ледовете на Антарктида.
Сред модерните съоръжения, с които разполага „Восток“ е нов метеорологичен комплекс, както и уникална станция за изследване активността на слънцето и влиянието му върху живота на планетата. На „Восток“ ще бъде разположен и комплекс за изпитване на съвременни методи за отглеждане на растения. На най-студената точка на света ще растат зеленчуци и плодове, включително дини и горски ягоди. Създаваните от руски учени нови технологии ще са много полезни за бъдещите продължителни космически мисии до други планети. Станцията събира и изследва и космически прах – на него е възможно да се открият интересни следи, като от извънземен живот например.
Новата руска антарктическа станция „Восток“ е построена за по-малко от пет години и то на най-труднодостъпният район на нашата планета. Това е истински рекорд, недостигнат от никоя друга държава, като се имат предвид суровите условия за живот на Антарктида. Много скоро в нея ще се настани и ще започне работа юбилейна, 70-та поред, експедиция на ААНИИ.
Цялото съвременното оборудване на „Восток“ е произведено в Русия. Само някои от компонентите са доставени от съюзната й държава Беларус.
Ледено пространство, разположено на над 14 милиона квадратни километра, пети по величина континент на Земята – това представлява Антарктида. Тя крие много тайни, които ще помогнат на човечеството не само да узнае повече за своята история, но да извлече и много ползи за бъдещето си.
А за тази цел несъмнено то ще е благодарно и на руските полярници, които започват да работят на най-студената и неуютна част на нашата планета. Тази, на която е разположена и най-новата антарктическа станция на Русия – „Восток“.
Няма коментари:
Публикуване на коментар