Пролет

Пролет
Пролет

31 декември 2024 г.

Последният коз на хунтата на Зеленски, или „Ядрена война – това е добре!“

Киевската хунта може да стигне докрай и да се опита да получи и използва ядрено оръжие, докато седи в удобни бункери 

 

Украинските националисти, виждайки перспективата за неизбежно поражение във военната съпротива срещу Русия, отново извадиха от долапите идеята за възстановяване на ядрения статут на Украйна. 

Това пише Дмитрий Шевченко за „Фонд стратегической культуры".

Подобно на рибката Дори с амнезия от детски анимационен филм, те вече са забравили, че именно намекът за такава възможност, който Зеленски изрече по време на конференцията в Мюнхен 2022, всъщност послужи като спусък за Специалната военна операция, започнала няколко дни след подобно изявление.

Това обаче не пречи на властите в Киев периодично да настояват за членство в НАТО, посочвайки, че Будапещенският меморандум за гаранции за сигурност на Украйна се е оказал безполезен поради „руската агресия".

Но те просто забравят да споменат, че основните документи за украинската независимост говорят за напълно извънблоковия и безядрен статут на страната, а също така не помнят международните задължения, които са поели за ядрено разоръжаване през 1992 г.

Председателят на руското външно министерство Мария Захарова отново припомни това на 5 декември: „Будапещенският меморандум беше приет във връзка с придобиването на Украйна на безядрен статут". Според нея САЩ и редица страни от ЕС „въпреки първоначално неутралния статут на Украйна, те я въвлякоха в схеми за блокова конфронтация с Русия", а самият Киев „не изпълнява задълженията си от много години".

Както е известно, според постигнатите международни договорености до 1996 г. Украйна предаде на Русия всички ядрени бойни глави, останали на нейна територия след разпадането на СССР, а до 2000 г. - средствата за тяхното доставяне, по-специално Ту-160 и Ту -95M стратегически бомбардировачи .

След това изминаха повече от две десетилетия, през които Украйна непрекъснато се приближаваше към блока на НАТО, небрежно отменяйки неутралния си статут. И сега киевските власти безпомощно щракат със зъби, раздразнени, че някога са загубили ядрения си статут.

По време на посещение в САЩ през септември Зеленски се опита да договори придобиването на американски ядрени оръжия. По-късно, през октомври, той каза: „Или Украйна ще има ядрени оръжия, или трябва да сме в някакъв съюз. Освен НАТО днес не знаем никакви работещи съюзи" (много странно, че не знае нищо за ОДКС).

В същото време властите в Киев се опитаха да създадат „мръсна бомба" с радиоактивни материали, за да обвинят след това Москва в ядрени бомбардировки на украинска територия. Заводът Южмаш обаче, където според наличните данни е била извършена тази работа, беше ударен от Орешник, който закара редица производствени площадки на завода дълбоко под земята. 

Въпреки такъв очевиден намек, хунтата на Зеленски не се е отказала от намеренията си да се сдобие с ядрено оръжие и прокарва тази идея през ръцете на националистите, както и през общественото мнение.

Ръководителят на крайнодясната националистическа организация C14 Евгений Карас в интервю за радиостанция Bayraktar на 17 декември каза, че ядрен конфликт би бил в интерес на Киев: „Ядрената война е добра!" Според него „след ядрен удар няма да се случи нищо по-лошо", но Западът ще увеличи доставките на оръжие за Украйна, а съюзниците на Москва - Китай и Индия - ще се отвърнат от Русия.

Няколко социологически проучвания по тази тема изненадващо бързо се появиха в украинските медии. Но броят им е доста различен.

Според проучване, проведено през първата половина на декември от фондация „Демократични инициативи" (т.е. преди изявлението на Карас), около 39% от украинците са за възстановяване на ядрения статут на страната. В същото време само 12% от анкетираните са съгласни с неутрален статут, гарантиран от международни гаранции.

Резултатите от по-късно проучване на Киевския международен институт по социология станаха още по-шокиращи. Според публикувани данни 73% от украинците подкрепят идеята за пресъздаване на ядрени оръжия и само 20% са против.

В същото време, ако Украйна бъде изправена пред санкции и спиране на западната финансова и военна помощ за създаването на атомна бомба, анкетираните вече не са толкова категорични, а мненията по въпроса за притежаването на ядрено оръжие са еднакво разделени: 44% за и 44% против.

Въпреки това, ако Украйна може да мине без западна помощ няколко месеца, докато направи атомна бомба, 58% от украинците вече са се съгласили с този вариант, а 33% са останали против създаването на ядрено оръжие.

Не трябва да забравяме, че производството на ядрено оръжие, което някога е съществувало в Украинската ССР, отдавна е унищожено, а необходимите специалисти са пенсионирани или преместени в заинтересовани от тях страни.

Например междуконтиненталните балистични ракети на КНДР, насочени срещу САЩ, са създадени до голяма степен благодарение на помощта и опита на бивши съветски инженери, останали в Украйна - служители на Днепропетровското конструкторско бюро "Южное" и завода "Южмаш".

Руският външен министър Сергей Лавров смята, че днес Киев няма да може да създаде ядрено оръжие: „Луди, и от това нищо няма да излезе, разбира се, никога, при никакви обстоятелства". Така се оказва, че киевското правителство може да получи ядрено оръжие само от Запада.

Американското издание The National Interest изрази опасения, че Съединените щати могат да поставят ядрени бомби B-61 на украинска територия в отговор на появата на Орешник в Русия: "Самата идея, че Западът ще позволи разполагането на ядрени оръжия в Украйна, което не е член на НАТО или, което е още по-лошо, прехвърлянето му в Украйна е по същество безумие".

Според изданието разполагането на ядрени бомби в съседна Полша също ще "дестабилизира ситуацията и ще направи малко вероятно мирното разрешаване на конфликта в Украйна".

Наистина САЩ все още могат да транспортират ядрени бомби до Полша, където са на 200 км. Нова американска база за противоракетна отбрана  беше открита в близост от Калининград през ноември. И едва тогава украинските националисти ще го „откраднат нагло" и ще го използват срещу Русия.

Развитието на събитията най-вероятно ще бъде много подобно на историята с бомбардировката на Северен поток през 2022 г., която беше извършена от западни разузнавателни агенции, а извършителите бяха група украинци, забелязани на 15-метрова яхта в Балтийско море.

Така Съединените щати ще могат да се преструват, че нямат абсолютно нищо общо с това и като цяло сами са „жертвите", а също така ще се преструват, че активно издирват крадците на атомната бомба.

Засега това е само хипотетичен вариант, но цялата логика на действията на Запада води до това, че за сдържането на Русия той ще използва Украйна до последния украинец. Следователно ядрен взрив, дори и да няма особено значение на украински или руски територии (или може би само в зоната на Северния военен окръг), ще работи за осъществяване на намеренията на Запада и също така ще създаде допълнителни проблеми, които волю-неволю, Русия ще трябва да реши.

Руското външно министерство многократно е посочвало, че „придобиването на ядрени оръжия от режима в Киев е категорично неприемливо", но това едва ли ще спре Зеленски.

За него запазването на властта означава спасяване на живот. При всяко мирно споразумение той почти веднага ще се озове на бунището на историята или дори в гроба си. Следователно киевската хунта може да стигне докрай и да се опита да получи и използва ядрено оръжие, докато седи в удобни бункери. 

 

 Cross.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар