"Страхувам се, че не само не сме в края на политическата криза, а дори не сме стигнали до нейния пик."
"От гледна точка на интереса на съставящите го политически формации кабинетът е добре балансиран и осигурява крехко, но стабилно мнозинство.
От гледна точка на общественото мнение е трудно да се нарече балансиран, защото хората няма как отначало да му дадат кредит на доверие."
Това каза социологът Юрий Асланов по Нова Нюз.
"Причината е разноликото представителство в него. Заради историята на отделните формации, включително и на взаимоотношенията помежду им. Това е поредният кабинет, който стартира с изчерпан кредит на доверие", смята Асланов.
По отношение на политиките на новото правителство той не очаква промяна във външнополитическата ориентация на страната.
За излизането на партиите на Татяна Дончева и на Велизар Енчев от състава на „БСП - Обединена левица", Асланов коментира: „За БСП или добро, или нищо. В случая по-добре нищо".
Според него участието на левицата в управлението ще е нейният политически край.
Той смята, че ПП и ДБ са се спасили, като не участват в състава на сегашния кабинет.
Юрий Асланов посочи, че в момента сме свидетели на кризи на политически системи в почти всички държави от Евросъюза и в целия свят.
"Страхувам се, че не само не сме в края на политическата криза, а дори не сме стигнали до нейния пик", прогнозира Асланов.
Той даде пример със съседна Румъния.
"Там до такава степен политическата класа се разяри и се обиди на народа, че отмени изборите. Тук има нещо подобно, доколкото в очите на множеството от хората, институциите, тяхното поведение, партиите, особено в лицето на техните елити, изглежда меко казано отвратително. От едната страна имаме коалиция на управлението, съставено от отвратителните, от друга страна имаме едно мълчаливо мнозинство, все по-дистанциращо се от политиката на отвратените. Няма как това да е предвестник на развръзка на края на политическата криза", заяви Асланов.
Няма коментари:
Публикуване на коментар