Си Дзинпин: Връзките между Китай и Русия се радват на стабилно, здравословно и високо равнище на развитие
"Руско-китайските отношения достигнаха най-високото равнище в цялата си история."
Това подчерта президентът Владимир Путин в изявление за медиите след подписването на съвместни документи с председателя на КНР Си Дзинпин, предадоха ТАСС и БТА.
"Нашето общо героично минало, бойното братство са надеждна основа за развитието и укрепването на руско-китайските отношения. И тези отношения достигнаха най-високото равнище в цялата си историята. Те са самодостатъчни и не зависят от вътрешнополитически фактори или от настоящата ситуация в света", заяви Путин.
Путин нарече разговорите си със Си Цзинпин съдържателни и продуктивни.
След разговорите в Кремъл китайският президент отбеляза, че в условията на безпрецедентни глобални промени Китай и Русия непрекъснато задълбочават взаимното политическо доверие и стратегическата координация, поддържат тясна координация и сътрудничество по международните въпроси и внасят ценна стабилност и положителна енергия в променящия се и неспокоен свят, предаде агенция Синхуа.
"Връзките между Китай и Русия се радват на стабилно, здравословно и високо равнище на развитие благодарение на общите усилия на двете страни", заяви Си, като отбеляза, че "дългосрочното добросъседско приятелство и взаимноизгодното сътрудничество са отличителни черти на двустранните връзки".
Като отбеляза, че от години Китай има основен принос за световния икономически растеж и го стабилизира, Си заяви, че Китай е готов да работи с Русия за запазване на световната многостранна търговска система и за поддържане на стабилни и безпрепятствени вериги за производство и доставки.
Владимир Путин и китайският му колега Си Дзинпин потвърдиха на днешната си среща близкото партньорство между своите страни в енергийния сектор и автомобилостроенето, предаде ДПА.
Китай е ключов потребител на руски суровини като газ и петрол, чиято продажба подхранва военния фонд на Русия за специалната ѝ военна операция срещу Украйна, която Кремъл започна преди повече от три години.
Руският министър на енергетиката Сергей Цивилев, позовавайки се на плановете на ЕС да спре да купува руски газ до 2027 г., заяви, че Москва ще намери други купувачи. Той отново определи като незаконни западните санкции, наложени на Русия.
Колкото повече Москва се отдалечава от Запада, толкова повече тя разчита на стратегическото си партньорство с Китай, посочва ДПА. Според официалните данни обемът на двустранната търговия миналата година е нараснал до 245 млрд. долара.
На днешната среща Си заяви, че Москва и Пекин са задълбочили взаимното политическо доверие на фона на безпрецедентните глобални промени, съобщи Синхуа.
Русия от друга страна е важен пазар за китайските автомобили, а след налагането на американските мита Китай заяви, че иска да работи с Москва, за защита на интересите на двете страни срещу "едностранния подход и тормоза".
Китай използва тези термини по отношение на търговските си спорове със САЩ, уточнява ДПА. Едностранният подход се отнася до стратегията на Вашингтон да приоритизира собствените си интереси, без да се съобразява с международните партньори и организации.
Путин покани Си като основен гост в честванията на 9 май на Победата на Съветския съюз над нацистка Германия. Москва традиционно отбелязва годишнините за края на Великата Отечествена война с военен парад на Червения площад.
Китай отбелязва края на Втората световна война в началото на септември. Путин заяви, че тогава планира да посети Пекин.
Няма коментари:
Публикуване на коментар