Ако БСП активът продължи да мълчи, симпатизантите ще
чуват освен антиевро пропагандата и това, което говорят Румен Радев и
Корнелия Нинова
Скандалът с "референдума на Радев за еврото" безспорно разтърси държавата. И естествено рефлектира в трите партии на управлението, на които им предстои битка да отстояват решението си за влизане в еврозоната от 1 януари 2026 година.
Но една от тях се оказа най-засегната от драмата с допитването, което Радев искаше да предизвика.
И тази партия е БСП.
БСП е в уязвима позиция едновременно по няколко въпроса – тя е партията, издигала и подкрепяла Румен Радев за президент; през годините е имала колебливо отношение към единната европейска валута – от решение на конгрес тя да бъде приета през негова ревизия в духа на „не му е сега времето“, до днешната позиция – влизаме в еврозоната от 1 януари 2026 г.
И ако на „Позитано“ 20 са разтревожени, имат право.
Първите искри на бунта вече пламнаха – две червени организации – във Варна и в Пловдив изразиха недоволство, а проф. Румен Гечев – депутат в девет парламента, бивш министър и вицепремиер, знаково лице за левицата, обяви, че напуска редиците на социалистическата партия.
Хронологично това изглежда така:
Във вторник в групата на БСП-Пловдив се появява публикация: „Социалистите в Пловдив застават зад правото на българските граждани да изразят директно мнението си по стратегически въпроси, които имат дългосрочно отражение върху икономиката и суверенитета на страната. В тази връзка Градският съвет на БСП-Пловдив предлага народният представител от „БСП-Обединена левица“ Иван Петков да подкрепи инициативата за провеждане на референдум в пленарна зала и да се ръководи от волята на избирателите си.“
Тя излиза преди председателят на парламента Наталия Киселова да върне на президента Радев предложението за референдум за еврото с аргумента, че противоречи на Конституцията. Корекция с нови инструкции към депутата Петков обаче няма.
Също във вторник и отново във Фейсбук се появява информация за решение на друга голяма червена структура – варненската.
Тя гласи: „На съвместно заседание на Градския и Районните съвети БСП-Варна реши:
Подкрепя усилията на президента на Република България за утвърждаване на демократичните процеси в страната. Разграничава се от позицията на Изпълнителното бюро на БСП да не подкрепи искането на президента за референдум за влизането на България в Еврозоната през 2026 г.“
В сряда проф. Гечев пише: „Скъпи приятели, уведомявам ви, че прекратявам членството си в БСП. Чашата на търпение преля с изумителното решение да не се подкрепи конституционното право на народа на Референдум за членството на България в еврозоната.“
Това че други червени организации не са излезли с подобни публикации никого не бива да успокоява. Защото от коментарите след споменатите постове ясно личи преобладаващото мнение сред социалистите - „днешната БСП не е нито социална, нито социалистическа“.
И ръководството на БСП е в менгеме! То няма как да не знае тези настроения сред членовете и симпатизантите на партията, но в същото време няма и как да напусне управлението.
По няколко причини.
Първо, след като Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов взеха това трудно решение – да се съюзят с ГЕРБ, партията, срещу която левицата бе последователна от момента на основаването й, не могат да хвърлят кърпата при първия появил се проблем.
Второ, в навечерието на конгреса, на който бе избран за председател, Атанас Зафиров откровено каза, че новият курс на БСП е да се реформира и да трупа актив, участвайки в управлението. След като се е видяло, че това не става, докато партията е в опозиция – резултатите й са вървели само надолу.
Трето. Като партия БСП винаги е била на страната на държавността. И затова нямаше как да не поеме своята отговорност след „четири години безвремие“. Т.е. нямаше как да не поеме предизвикателството, след като бе поканена от мандатоносителя ГЕРБ-СДС.
В днешната ситуация ръководството на БСП има само един път – честен разговор с членовете и симпатизантите на партията. Активът й да обяснява на всеки, който иска да чуе – как изглеждат евробанкнотите, какво ще се случи с доходите им след въвеждането на единната валута и т.н. Защото хората следят социалните медии, където антипропагандата върви с пълна пара под формата на находчиви клипчета, обясняващи – няма страшно, всичко ще поскъпне, няма да имате пари за храна и гладът ще ви отърве от наднорменото тегло и свързаните с него високо кръвно и сърдечни проблеми.
Ако БСП активът продължи да мълчи, симпатизантите ще чуват освен антиевро пропагандата и това, което говорят Румен Радев и Корнелия Нинова. Думите на президента галят ухото на червения симпатизант, Радев е лицето на тяхната изборна победа на фона на толкова поражения, а следователно – живо олицетворение на политическата потентност на партията. Редовият социалист си казва: Радев в какво не беше прав? Каза, че Крим е руски, то сега и американците го казват; каза, че няма военно решение на конфликта в Украйна – и тук не сбърка. Значи и за еврото ще излезе прав.
Още повече че по отношение на референдумите у симпатизантите на БСП през годините се натрупваше едно тихо възмущение - те трудно преглътнаха членството в НАТО и до днес питат: „Защо нямаше допитване?“. С акцията си с референдума за еврото Радев разпали точно тези въгленчета.
От другата страна е Корнелия Нинова, бившият лидер на БСП, която продължава да се ползва с авторитет сред част от левите. Нинова е наясно какво иска да чуе обикновеният социалист и какво не може да каже и да направи Атанас Зафиров. И следователно – знае къде да завре ножа така, че да нанесе възможно най-големи поражения на тези, които я изгониха от „Позитано“ 20.
"Приемането на еврото няма да доведе до загуба на идентичност и суверенитет, тъй като българската идентичност е дълбоко вплетена в европейската такава. Не може да се очаква и поскъпване, но в същото време, ако България продължи да бави процесите, то има реална възможност да бъде изпусната възможността за икономически напредък", казва председателят на партията Атанас Зафиров на конференция на тема "България в Еврозоната - шансове и рискове", проведена спешно на 14 май след решението за референдума.
Зам.-председателят й Калоян Паргов пък е на мнение, че еврореферендумът на Радев не е необходим, преди да излезе конвергентният доклад.
При всички случаи ръководството на БСП трябва да защити пред всеки редови социалист позицията си от събота по предложения от Радев референдум. В нея се напомня, че именно при управление на левицата е подадена молбата за членство в ЕС и се изтъква: "Време е, 29 години след въвеждането на валутния борд, България да направи крачка напред и да участва в паричната политика на ЕС чрез присъединяване към единната европейска валута."
Тези сухи декларации обаче вършат малко работа, когато насреща има гола емоция. Ръководството на червените трябва да засегне душите и сърцата - на тях да говори с думи прости, а не от трибуната на високопарни конференции.
Ръководството на БСП в момента трябва да разбере, че има един изход – да обяснява, да обяснява и пак да обяснява защо на България й трябва еврото.
И да се моли електоратът да разбере и да прости.
Да разбере, че еврото е валутата на децата и внуците, които се чувстват европейци – мечтаят да учат в някой от големите европейски градове, обичат да пътуват, а когато ползваш една валута, това е много по-удобно. Че в днешния турболентен свят за малка държава като България е добре да бъде завързана за колкото се може по-голяма котва. А еврото е втората резервна световна валута след долара.
И да прости, че в името на това партията е в съюз с ГЕРБ.
Ако не направи това, електоратът ще вижда само как шепа хора „се уреждат“, докато те „страдат“. А за това никой електорат не гласува. И рейтингът на БСП ще продължи да пада.
Няма коментари:
Публикуване на коментар