"Бисмарк предупреждава, че не бива да се опитвате да измамите руснаците или да им вземете нещо - защото рано или късно те така или иначе ще си върнат своето."
"Войната и преговорите винаги са се водили едновременно в историята."
Това каза ръководителят на руската делегация на преговорите с Украйна в Истанбул, помощник на руския президент, Владимир Медински в интервю за телевизионния канал "Россия-1".
„Като правило винаги, както казваше Наполеон, войната и преговорите се водят едновременно“, каза той. Обобщавайки вчерашната среща с украинската делегация, Медински припомни думите на първия канцлер на Германската империя Ото фон Бисмарк и ги нарече важен исторически урок.
"Бисмарк предупреждава, че не бива да се опитвате да измамите руснаците или да им вземете нещо - защото рано или късно те така или иначе ще си върнат своето", каза ръководителят на руската делегация.
Според него хора, които не познават историята, говорят за преговори само по време на примирие. Медински даде за пример редица конфликти в световната история, в които военните действия са се провеждали едновременно с преговорите.
„Виетнамска война - САЩ и Виетнам - преговорите продължаваха през цялото време на боевете; Корейска война - преговорите продължаваха по време на бойните действия; ако вземем ХХ век, съветско-финландската война. Въобще историята се повтаря по удивителен начин.
Сталин предлага примирие на Финландия, сключване на мир, британците и французите подстрекават: „Не бива да преговаряте със Съветите, не можете да сключите мир, ние ще ви предоставим военна помощ, доброволчески експедиционни корпуси ще дойдат от Англия и Франция, (…) бийте се с руснаците до последния финландец“.
След това, докато битката напредва, се провеждат мирни преговори и в крайна сметка тези мирни преговори приключват, след което се сключва мир и битката приключва. Това, което казвам, е, че войната и преговорите винаги вървят едновременно в историята“, обобщи помощникът на руския президент.
Ръководителят на руската делегация каза, че по време на преговорите в Турция е било важно да се напомни на Украйна за споразуменията в Гомел и Истанбул, постигнати през февруари и март 2022 г.
По думите му, също така е важно да се помни „как можеше да свърши всичко това, ако Украйна се беше съгласила на мир“. Медински припомни, че тогава Киев е отказал договореностите, протакал е следващия кръг от преговорите в Истанбул.
Медински отбеляза, че процесът в Истанбул е бил по-твърд спрямо реалностите на място от този, предложен по-рано в Беларус. По думите му, процесът в Турция е бил прекъснат заради личната намеса на западни държави. „Познаваме историческите аналогии на тази интервенция и до какво води тя“, подчерта помощникът на руския президент.
Медински припомни, че намесата на Запада в споразуменията, сключени в резултат на Санстефанския мирен договор, е довела до Балканските войни (1912-1913) и Първата световна война (1914-1918).
Няма коментари:
Публикуване на коментар