Пролет

Пролет
Пролет

11 май 2025 г.

Лъв XIV или без компромиси в името на вярата

Светата католическа църква ще бъде ръководена от августинец или последовател на смятания за един от бащите на християнството философ 

 

Малко след 20,00 часа българско време в четвъртък новоизбраният папа Робърт Франсис Превост измина с бодра стъпка стотината крачки от Сикстинската капела до централния балкон на катедралата “Свети Петър” и когато възгласите и аплодисментите на множеството пред него позатихнаха, му пожела: “Нека мирът бъде с всички вас!”.

Превост бе предшестван от френския кардинал Доминик Мамберти, който викна на латински задължителното за случая послание: “Annuntio vobis gaudium magnum. Habemus Papam!”, в превод: “Обявявам ви голяма радост. Имаме папа!”. После произнесе името, което кардинал Превост си е избрал за понтификата - Лъв XIV, а стеклите се във Ватикана над 100 хиляди жени, деца и мъже започнаха да скандират “Лъв, Лъв!”. Виковете и ръкоплясканията им заглушаваха дори двата духови оркестъра, които свиреха на стълбите пред катедралата марша на Ватикана и химна на Италия. Поради тази причина новоизбраният наследник на престола на Свети Петър поизчака, за да прочете пръв сред появявалите се на балкона преди него предварително написано слово. Водещата фраза в което бе: “Искам за света мир без оръжия и обезоръжаващ!”.

Двеста шестдесет и седмият наследник на престола на Свети Петър бе избран час по-рано с квалифицирано мнозинство от две трети при четвъртото гласуване на 133-мата кардинали. Те бяха заключени за целта в сряда следобед в изографисаната от гениите на Ренесанса Ботичели и Микеланджело Сикстинска капела. Точно в 18 часа и 7 минути местно време (19,07 часа българско) тенекиеното коминче над нея забълва бял пушек и десетките хиляди богомолци на площад “Свети Петър” изпаднаха в делириум, защото милиард и половината католици по света имаха отново лидер след смъртта на папа Франциск.

Както си му е редът, след като броят на бюлетините с името на кардинал Превост надхвърля квалифицираното мнозинство от 89 гласа, тоест изборът е канонично осъществен, според участвали в конклава кардинали техният декан Джовани Батиста Ре поисква съгласието му да оглави Светата католическа църква с думите: “Acceptasne selectionem de te canonice factam in Summum Pontificem?” (“Приемате ли каноничния ви избор за Върховен понтифекс”?). И след утвърдителния отговор на американския кардинал, деканът го пита отново: “Quo nomine vis vocari?” (“Как искаш да те зоват?”). Последва: “Лъв XIV”, след което новоизбраният папа се отправя към “Стаята на сълзите”, наричана така от векове, защото се предполага, че там новоизбраните наследници на престола на Свети Петър плачат от радост.

Всъщност това е сакристията или помещението, където се съхраняват дрехите на свещенослужителите и там го очакват три комплекта папски тоалети, както и няколко чифта обувки, за да си избере тези, които са му по мярка. След като се облича, подпомогнат от двама асистенти, Лъв XIV се връща в Сикстинската капела, сяда на папския си престол и прочита пасаж от Евангелието на Матей, в който Господ Исус Христос заръчва на Свети Петър и на неговите наследници да бъдат безкрайно верни на апостолското свещенослужение.

После кардиналите един по един падат на колене пред новия понтифакс, целуват му ръка и му се вричат във вечна вярност и синовно послушание. Накрая всички заедно изпяват химна “Te Deum” в прослава на избрания папа, конклавът приключва, а Робърт Франсис Превост се отправя с бавни стъпки към балкона на катедралата “Свети Петър”, където го очакват славата и преклонението на католиците.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп бе първият от световните лидери, който приветства сънародника си - папа с думите: “Това е огромна чест за Америка, гордея се с Лъв XIV и искам час по-скоро да се срещна с него!”. В Чикаго, където Робърт Франсис Превост е роден на 14 септември 1955 г. и където получава магистърска степен по богословие, по улиците излизат на тълпи вярващи, които ликуват заради избора на първия американец начело на католическата църква.

Колкото до семейството му, то е съвсем обикновено - баща му Луис Мариус Превост има италианско-френски произход, а майка му Милдред Мартинес е с испански корени. Фамилията на таткото е френска, но тя се среща и в северозападната италианска област Пиемонт. По време на Втората световна война Луис се сражава срещу нацистите като капитан на крайцер с чин лейтенант, а след края й работи като училищен инспектор. Майката на папата - Милдред, е завършила библиотекарски институт и дълги години е била ръководител на голямото книгохранилище на религиозната чикагска фондация “Света Мария”. Робърт Превост има двама братя - Луис Мартинес и Джон Джоузеф.

Бъдещият папа завършва средното си образование в малката семинария на монасите- августинци, където се дипломира през 1973 г. През 1977 г. получава бакалавърска степен по математика и по философия в университета “Виланова” във Филаделфия. На 1 септември 1977 г. Робърт Превост става послушник в манастир на Ордена на Свети Августин, който включва Средния запад на Съединените американски щати. Последовател и отдаден на същия светец е и вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, който бе в Рим на Великден, срещна се с папа Франциск само ден преди кончината му и обсъди проблемите на църквата с кардинал Превост.

Новият папа е бил двайсет години мисионер в Латинска Америка и архиепископ в Перу, откъдето е извикан през 2023 г. от папа Франциск във Ватикана, за да поеме ръководството на отговарящото за епископите ведомство на Светия престол. Има американско и перуанско гражданство.

В първите си коментари за избора на Лъв XIV специализираните по проблемите на Ватикана италиански наблюдатели подчертаха, че той е “центрист”, който ще обедини двете сегашни ярко откроени течения в лоното на Светата католическа църква - това на прогресистите и това на консерваторите. В същото време римските коментатори не скриха разочарованието си от факта, че тримата италиански кардинали Пиетро Паролин, Матео Дзупи и Пиербатиста Пицабала били влезли в приключилия конклав като папи и били излезли... кардинали! Иначе казано, разочарованието в Италия е голямо поради факта, че от 47 години на престола на Свети Петър не се е възкачвал роден на Апенините висш прелат.

“Син” на Свети Августин Блажений

Първият християнски теоретик на “правдивата война”

По време на първото си появяване на площад “Свети Петър” в четвъртък вечерта папа Лъв XIV се представи като “син на Свети Августин” - епископът на Хипон от IV век, чието властване се основава върху единството на вярващите, живот в бедност и милосърдие.

Така след йезуита Франциск, Светата католическа църква ще бъде ръководена от августинец или последовател на смятания за един от бащите на християнството философ с най-голямото запазено и до днес писмено наследство. В текст отпреди 16 века той поставя ударението върху живота в общност, върху единството и споделянето на благата между нейните членове. “Живейте заедно у дома, с един ум и едно сърце, отправени към Бога” - призовава Августин Блажений като приканва събратята си да битуват простичко и да се отърват от личните си вещи, препоръчвайки им пост и лишения, но преди всичко дълбоко милосърдие, особено “грижа за болните”, “безусловна прошка” и отказ от “тежки думи” в речта.

Теологията на Свети Августин, според неговите изследователи, набляга на търсенето на вътрешната истина - централният екзистенциален въпрос за този велик философ. “Търсих Те, доколкото можах, доколкото Ти ми даде сила да го направя, търсих Те, пожелах да видя това, в което вярвах, разисквах и работих много” - гласи една от известните молитви на епископа на Хипон, чийто идеал е обобщен във формулата: “Душа и сърце, обърнати винаги към Бога!”.

Но Свети Августин е и първият християнски теоретик на “правдивата война”, тоест на войната в името на постигане на траен мир за всички - идея много близка и на другия известен американец и последовател на философа от древността - вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс. Както “Труд news” писа още преди двайсетина дни след неговото тридневно посещение във Ватикана, когато се оказа последния високопоставен гост на споминалия се папа Франциск, Свети Августин е много тачен от Ванс и заради едно негово знаменателно завещание. Става дума за концепцията на бащата на християнството “ordo amoris” или за реда на любовта, а именно, “че най-напред трябва да обичаме семейството си, след това нашите съседи, след това нашата общност, след това нашите сънародници и накрая можем да дадем приоритет на останалия свят”. С една дума мигрантите да си стоят в родините, да си гледат живота там и “Америка на първо място!”.

От основаването му през XIII век Орденът на Свети Августин е един от четирите големи така наречени “просяшки ордени” в католическата църква, наред с францисканците, доминиканците и кармелитите. Особено е активен в проповядването, преподаването в училища и университети, с мисиите си в най-затънтените краища на света, с подпомагането на бедните, духовното напътствие на вярващите и теологичните изследвания.

Робърт Превост встъпва в ордена на Августинците едва 22-годишен, а след като се завръща в Чикаго през 1999 г. от мисия в Латинска Америка, той е избран за негов генерален приор - пост, който заема в продължение на два шестгодишни мандата, от 2001 до 2013 г. В това си качество той е и наставник на манастира на монасите августинци “Света Гертруда”, в който на 11 август 2019 г. Джей Ди Ванс приема католическата вяра.

Очаква се новият свети отец да търси диалог и разбирателство

Какво означава за католиците името Лъв?

Джовани Медичи отлъчва от църквата Мартин Лутер


Хиляди хора се стекоха на площада пред „Свети Петър” за първата поява на новия папа Лъв XIV.
Предшественикът на Лъв XIV на престола на Свети Петър - аржентинецът Хорхе Марио Берголио, си бе избрал за понтификата името Франциск. Според вещите по делата на Светия престол италиански коментатори сторил го бил, тъй като светецът от XIII век Франциск Асизки се вписвал прекрасно в днешния свят заради неговия безкраен диалог с бедността, с исляма и с онези, които не оценяват мира като световно благо.

С други думи изборът на името от Берголио съответства на програмните му въжделения за реализиране през дните, които Господ Исус Христос му е отредил да ръководи католическия дял от неговата иначе всеединна църква.

В отговор на въпроса защо Робърт Френсис Превост избира името Лъв мислите на ватиканистите в Рим се насочват спонтанно към последния папа, нарекъл се с него - роденият през 1810 г. недалеч от Вечния град и починал през 1903 г. след четвърт век понтификат Винченцо Джоакино Печи. Той, Лъв XIII, според теолозите оставя високостойностен отпечатък в историята на съвременното папство, особено с публикуването през май 1891 г. на енцикликата “Rerum novarum” - документът, написан на прага на ХХ век, в който Църквата за пръв път осъзнава в дълбочина проблемите в света, възникнали с индустриализацията през втората половина на XIХ век.

И с тази енциклика папа Печи очертава пред католическия свят безпрецедентна и до голяма степен неочаквана перспектива за диалог с либералната държава, с буржоазното общество и със зараждащия се социализъм. Изборът на Лъв XIII изглежда прозорлив за либералните католици, които виждат в него понтифекс, способен да разбере “големите проблеми” и “истинската ситуация на света, в който живеем”.
Друг папа с това име - Лъв IX, вече на смъртен одър изпраща през 1054 г. в Константинопол помирителна мисия, която трябва да спре очертаващото се разцепление в християнската църква и да направи всичко възможно за обединяването й. Но предводителят на делегацията кардинал Хумберт чака три месеца благоволението на патриарха край Босфора - Михаил I Керуларий, да бъде приет, работата му не става, след което издава от името на папата була или заповед за отлъчването на византиеца от църквата и така се стига до Великата схизма в християнството - разделението му на римокатолицизъм и източно православие.

С името на друг едноименник на новоизбрания папа пък се свързва следващото голямо разцепление, този път в лоното на католицизма. Прави го флорентинецът Джовани Медичи - папа Лъв X от 1513 до 1521 г., който отлъчва от църквата разбунтувалия се срещу порядките в нея и преди всичко срещу откупуването на грехове с пари, т.нар. индулгенции, германски теолог Мартин Лутер. И той полага основите на протестанството, като то става водещ и неподчинен на Рим клон на християнството в неговата родна Германия и други немскоговорящи страни.

Както писа в римския всекидневник “Република” ватиканистът Агостино Паравичини Баляни, Робърт Френсис Превост е знаел много добре какво име избира за понтификата си. Което пък означава, че Лъв XIV ще бъде папа на диалога в името на обединението на християнството, на търсенето на разбирателство с исляма и другите световни религии, на помирението между богатия север и бедния юг, на създаването на условия за нормален живот на най-онеправданите жители на планетата, за въдворяване навсякъде из нея на висшето човешко благо - мира.

Но тежко му на онзи, който не се съобразява с повелите и схващанията на Лъв ХIV за справедлива подредба на Божия свят!

Първата поява на папа Лъв XIV на централния балкон на катедралата „Свети Петър”


Румен Михайлов, "Труд"

Няма коментари:

Публикуване на коментар