Лято

Лято
Лято

10 юни 2025 г.

Референдум за еврото няма да има

Решението на Конституционния съд е взето единодушно 

 

Конституционният съд отхвърли като недопустимо искането на президента Румен Радев да бъде отхвърлено решението на председателя на парламента Наталия Киселова, с което тя отказа депутатите въобще да разглеждат искането му за референдум за влизане в еврозоната от 1 януари 2026 година.

Решението е взето единодушно, съобщиха от КС.

Това със сигурност означава, че референдум за смяната на лева с евро като национална валута от началото на следващата година няма да има.

В заседанието на КС са участвали всички 12 конституционни съдии. 

Радев обяви искането си да бъде проведен референдум за влизане в еврозоната на 9 май, Деня на Европа, в специално обръщение към нацията. Седмица по-късно той внесе искането си в парламента, но то моментално бе върнато от Наталия Киселова като противоречащо на конституцията. А още седмица след това Радев подаде жалба до Конституционния съд.

Конституционните съдии са отхвърлили като недопустимо и искането на Румен Радев да се произнесат по питането дали Народното събрание е задължено да се произнесе по внесено искане за референдум. Тук обаче особено мнение са имали съдиите Атанас Семов, Сашо Пенов и Янаки Стоилов. А съдия Невин Фати е депозирала становище по тази част от решението на КС.

КС също така отклони като недопустимо и искането за даване на задължително тълкуване на разпоредби от Конституцията, относно въпроса: "Задължено ли е Народното събрание да се произнесе по предложение за провеждане на национален референдум, направено от конституционен орган, овластен в закон?"

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар