Зима

Зима
Пролет

1 март 2015 г.

Биляна Гяурова: Владислав Горанов е новият Цветан Цветанов"

"Срещата на Владислав Горанов с членовете на ВСС показа че властта не иска да спази закона и ще направи всичко възможно да не го спази, а не че няма възможност." 
 
Това каза директорът на Българския институт за правни инициативи Биляна Гяурова (на снимката) в интервю за „Неделя 150" на БНР.

С това абсолютно безпардонно говорене в заседателната зала ВСС, в очите на председателя на ВКС, и то седейки до министъра на правосъдието, министър Горанов е новият Цветанов по отношение на съдебната власт, посочи тя.

Фактът, че представител на изпълнителната власт може спокойно да каже, че законът няма да се спазва, е лош знак и показва на обществото, че тенденциозното обезличаване на институциите ще продължи, коментира Гяурова: „Аз мисля, че върху съдебната власт се осъществява не само финансов, но и политически, и икономически. Видяхме, че всяко правителство се опитва да я постави на колене и да я обязди. Тези опити се виждат особено ярко от 2009 г. насам".

Тя припомни решението за съкращаване на част от допълнителните финансови стимулации за представителите на румънската съдебна власт и едномесечната ефективна стачка на съдилищата през 2009 г.: „Цялата общественост в Румъния разбра, че ако правосъдната система не работи и не ѝ се даде възможност да работи ефективно и независимо, нищо в обществения, политическия и икономическия живот не би могло да се случи, защото дори подготвените жалби нямаше къде да бъдат подадени".

Интересна е реакцията на новия председател на ВКС, коментира Гяурова. Засега той показва опити за еманципиране, но само по въпроси, по които няма грешен ход. Ако обаче той, като ръководител на всички съдии в страната, излезе със становище след заседанието, за магистратите това би дало силен знак, че върховният съд се управлява от човек, който радее за независимостта на съдебната власт.

Според Гяурова, оставки на ръководството на СГС е трябвало да бъдат търсени още преди години, когато се е разбрало, че системата за случайно разпределение на делата е възможно да се манипулира.

За мен фактът, че кампанията срещу СГС се подема точно сега, след доклада, на фона на приетата Актуализирана стратегия, на фона на общественото недоволство срещу съдебната система, показва отново, че всичко се прави с популистка цел, а именно да се закрепи в някаква степен положителният имидж на правителството и в частност на министър-председателя, и да се закрепи, тъй като вече не може да се подобри, имиджът на сегашния ВСС.

За България е важно да няма случайни съдии и прокурори. Тогава ще отпадне нуждата от случайно разпределение на делата, коментира Гяурова. Българските институции са много добри в създаването на документи, стратеги и закони, но това, което им куца е тяхното приложение, допълни юристът. Според нея трябва да се оцени ефектът от работата на специализираната прокуратура. Необходими са и промени в НПК, за да може тя да се занимава наистина само със сериозни разследвания, допълни Гяурова.

Гяурова коментира и проверката срещу активистите на „Протестна мрежа": „Очевидно, прокуратурата предпочита да се занимава с директни политически поръчки, които да оказват натиск върху представителите на активното гражданско общество, вместо да обърне внимание на сериозните проблеми, както вътре в нея, така и в престъпната част на нашето общество. Познавам повечето колеги, срещу които са образувани тези проверки от НАП, и не мисля, че подобен натиск, подобна злоупотреба с права и демонстриране на правомощия и факта, че в нашето законодателство няма никакъв механизъм, с който те могат да бъдат защитени, е начин, по който прокуратурата очевидно разбира независимостта на съдебната власт".

Борбата със задкулисието и корупцията в България не е спринт, а маратон, за който са готови само онези, които вярват силно, а такива има малко, перифразира тя застреляния руски политик Борис Немцов.


Няма коментари:

Публикуване на коментар