Зима

Зима
Пролет

2 декември 2019 г.

Русия с троен шлем - пуска газопроводи към Китай, ЕС, Турция

Газопроводите ще бъдат в експлоатация до няколко седмици

Русия, която е най-големият износител в света на природен газ, и нейният гигант Газпром пускат в експлоатация един след друг през идните седмици три големи газопровода, които стигат до Китай, Германия и Турция.

"Силата на Сибир"

През над 2000 километра борови гори и замръзнала земя първият участък от този титаничен газопровод, който се открива днес, свързва газовите находища в Източен Сибир с китайската граница в района на Амур.

Китайският участък се очаква да бъде завършен през 2022-2023 година и по тръбата да се транспортират 38 милиарда кубични метра газ годишно до Шанхай, за да се утоли ненаситният апетит за енергоизточници на китайския гигант, който е най-големият вносител на въглеводороди в света.

"Северен поток-2"

Европа продължава да бъде приоритетът на руския газов гигант въпреки напрежението през последните години, отбелязва АФП, цитирана от БТА.

Проектът за газопровода "Северен поток-2", който стана обект на критики в ЕС и трябва да стигне до Германия, планира да доставя синьо гориво на Северна и Западна Европа, минавайки през Балтийско море, заобикаляйки Украйна. Капацитетът му е 55 милиарда кубични метра газ годишно, какъвто е и на по-големия му брат "Северен поток-1".

Тръбата, която струва 9,5 милиарда евро, се финансира наполовина от Газпром и наполовина от европейците: германските Wintershall и Uniper, англо-холандската Shell, френската Engie и австрийската OMV.

Газопроводът, който е построен над 80 процента, трябваше да бъде пуснат преди края на 2019 година, но тъй като разрешението на Дания да мине през нейните води бе дадено в края на октомври, новата дата за старта му все още не е уточнена.

Газпром се надява това да стане скоро, но приключването на тръбата ще зависи от метеорологичните условия през зимата.

Пускането му в експлоатация трябва да стане скоро, тъй като договорът, обвързващ Русия и Украйна за транзитиране на газ към Европа, изтича в края на 2019 година. А Западна Европа не иска да преживее отново прекъсванията на доставките на газ от началото на първото десетилетие на 21 век, причинени от руско-украинските спорове.

"Турски поток"

Южната част на Европа и Турция не се изплъзват от погледа на Русия: газопроводът "Турски поток", който също заобикаля Украйна, трябва да бъде пуснат през януари тържествено от руския президент Владимир Путин и турския му колега Реджеп Тайип Ердоган.

С капацитет от 31,5 милиарда кубични метра той преминава по трасе от 930 км през Черно море като предшественика си "Син поток". Една от двете тръби на "Турски поток" е предназначена за Турция, а другата - за Югоизточна Европа. Изграждането му става при по-благоприятни условия, отколкото на северния и източния му събрат.

Протоколът за намерение за изграждането на "Турски поток" бе подписан между Газпром и Botas през 2914 година, но след това руско-турските отношения рязко се влошиха, след като Анкара свали руски бомбардировач през 2015 година.

При все това Путин и Ердоган подписаха договора през 2016 година. Днес проектът е символ на сближаването между Русия и Турция, още повече че сега Анкара има сложни отношения с ЕС и НАТО, отбелязва АФП.




Няма коментари:

Публикуване на коментар