Зима

Зима
Пролет

26 януари 2020 г.

Руските олигарси скоро трябва да помислят кой ще наследи империите им

Русия може да спечели много, ако контролът над голяма част от най-големите бизнес групи в страната бъде прехвърлен от един човек към група акционери

Попитайте някой руски олигарх как е спечелил състоянието си и почти сигурно ще ви бъде  предложена добре заученa история за издигането от нищетата на смел, неук предприемач, който се е възползвал от щастлива възможност, която се е изправила на пътя му.

Ако обаче го запитате как смята да раздаде богатството си, най-вероятно ще получите празен поглед, пише Хенри Фой за Financial Times.

Магнатите, чието имане произтича от успешно заграбените активи през 90-те години на миналия век чрез фалшиви търгове, неясни банкови заеми или откровени кражби, които след това умело защитиха печалбите си чрез политическо маневриране и близки отношения с Кремъл, трябва скоро да обмислят как да предадат своите империи.

Задаващият се преход ще бъде критичен. Едно поколение олигарси на по около 70 години контролира огромни части от икономиката на Русия, която е в размер на 1,7 трлн. долара. Всички те са израснали в страна, в която частната собственост е била забранена в продължение на 70 години по време на съветската власт и където регулациите, защитаващи корпоративната собственост след 1991 г., облагодетелстваха властимащите.

Точно както мнозина наблюдават внимателно Кремъл за знаци относно това какво може да направи президентът Владимир Путин в края на четвъртия си мандат през 2024 г., бъдещето на много от най-големите бизнес групи в Русия - и по този начин контролът над най-важните икономически активи на страната - също е под въпрос.

„Животът не е вечен. Той е подарък. Трябва да изстискате сладостта от този Божи дар. Някои бизнесмени, като Уорън Бъфет, намират сладост в ежедневната работа. Мисля, че има много по-интересни неща в живота от печеленето на пари", каза наскоро Алишер Усманов, който контролира индустриалната група USM.

Той заяви, че вече е изготвил планове как ще бъде разделена империята му на стойност 16,5 милиарда долара, включително списъци с имена на хора, на които ще бъдат предложени акции.

„Много хора ми помогнаха, така че от своя страна искам да помогна на мениджмънта ми и на своите близки, като им дам моите акции“, казва Усманов. „50 процента на семейството, 50 процента на мениджмънта, който заслужава това. Акциите ще бъдат продадени на цени като за приятели и близки“, добавя той.

Публичното признаване на Усманов, че планира да се откаже от бизнеса си е рядкост сред руските магнати, които се стремят да станат незаменими за своите компании или изграждат система за отчитане, при която дори и най-малките решения трябва да бъдат подписани от тях. В един случай това включваше разрешение за извънреден труд на чистачите в централата на компанията, припомня изданието.
 

На много от руските олигарси им липсва каквато и да е форма на стабилна структура на корпоративно управление, която би могла да поеме властта в случай на непредвидена промяна в собствеността.

Скоро тези олигарси ще трябва да обяснят на другите как точно да управляват конгломерати, които общо взето са били изградени и контролирани от един човек в продължение на повече от две десетилетия, разпростиращи се в различни индустрии и сектори като свидетелство за прищявките им.

Някои от тях направиха плахи стъпки. 71-годишният Владимир Евтушенков през 2018 г. даде 5 на сто от холдинговата си компания на сина си.

Други имат малка представа кой ще управлява империите им, когато тях вече ги няма. 69-годишният Вагит Алекперов, който контролира Лукойл - вторият по големина руски производител на петрол, призна, че очаква да управлява компанията и през седемдесетте си години и не може да си представи синът му да поеме контрола в бъдеще.

Русия може да спечели много, ако контролът над голяма част от най-големите бизнес групи в страната бъде прехвърлен от един човек към група акционери.

Диверсифицираната акционерна структура би трябвало да означава по-прозрачни операции и по-добро корпоративно управление. Предаването на акции на надеждни заместници също така ще даде сигнал за доверие в механизмите за защита на частната собственост, липсата на които навредиха на репутацията на Русия сред чуждестранните инвеститори през последните две десетилетия.

Руският приятелски капитализъм, където цари политическо влияние, а контролираните от Кремъл служби за сигурност и бюрократи притежават повече власт от пазарната икономика, разчита в голяма степен на мъничка група мъже, контролиращи най-големите бизнеси в страната.

Най-ярката илюстрация на това може да се види всеки декември, когато Путин кани около 50 бизнесмени в Кремъл на годишна среща. Хората, които контролират всички най-големи бизнеси в Русия, се побират около една маса.

Много от тях не са склонни да споделят богатството си, но скоро ще бъдат принудени да го направят.

Ако всеки олигарх остави акциите си на няколко десетки души, Путин вероятно ще открие, че няма достатъчно голяма зала, в която да ги посрещне. Това би било добре дошъл знак за реформирането на руската икономика.

 Алишер Усманов получава от Путин орден за заслуги към родината
Investor.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар