Зима

Зима
Пролет

10 април 2021 г.

Едно шоу - двама водещи: какво ще стане с властта

Коалиция на голямата корупция, коалиция на протеста или нови избори, са вариантите за следващите седмици


 

Изглежда като хаос, но това е само защото мина много време. 

Вече повече от 10 години, с малки изключения, управлението на държавата е концентрирано в един човек - Бойко Борисов. Политиката беше сменена от все по-откровено спазаряване по къщи и хотели около София. Заедно с многото пари беше откраднато и усещането, че властта реално принадлежи на хората.

Резултатите от изборите сега променят тази схема, или поне има шанс да го направят, а политиката - състезанието между хора и идеи, изглежда, се завръща. Първо ще изглежда като хаос, но после, ако имаме късмет, ще свикнем, че важните решения не се взимат винаги само от един човек.

В парламента сега има две групи партии - тези, които са направили сегашните схеми и са се възползвали от тях, и тези, които казват, че искат да ги разрушат. След неочаквано голямата избирателна активност в неделя втората група - противниците на кражбите, имат толкова депутати, че сегашният модел много трудно може да се запази. Отношенията между тях ще определят какво ще се случва в близките месеци.

Възможностите пред новия парламент са три:

- Да бъде направена коалиция на голямата корупция с всички партии, които досега са се възползвали от властта - ГЕРБ, ДПС и БСП. Това обаче изглежда все по-невъзможно. В краткосрочен план подобно групиране ще запази контрола върху паричните потоци, но ще заплаши съществуването на поне две от партиите - ГЕРБ и БСП, които и без това са в спирала на политическо пропадане.

- Вторият вариант е коалиция между т.нар. протестни партии - Слави, "Демократична България" и Мая Манолова, подкрепена от някоя от старите формации. Рискът тук обаче е противниците на статуквото, веднъж влезли във властта, да бъдат купени от него.

- Третият вариант е изборите да се повторят след още два месеца и половина. Рискът при него е резултатите да са други - патериците на ГЕРБ и ДПС да се мобилизират, схемите за купуване на гласове да заработят на пълна мощност и през лятото да има нова, но пак същата коалиция на кражбите. Надеждата обаче е, че сега много хора ще са видели, че ГЕРБ и ДПС имат съвсем нормална алтернатива и дори към тях ще се присъединят още. Ще може да има мнозинство на промяната.

Последният вариант към момента изглежда най-вероятен. Следващите дни и седмици, изглежда, ще бъдат началото на предизборната кампания за парламентарните избори през юни. Заедно с нея ще започнат и първите стъпки от танца за идващите през есента президентски избори.

Сега ситуацията изглежда като хаос, но в този брой на "Капитал" има няколко текста, които го подреждат и дават възможност да се предвиди какво ще се случва.

През следващите седмици политиката ще се доминира от трима основни герои.

1. Бойко Борисов ще представлява силите на статуквото. Те в никакъв случай не бива да бъдат подценявани. Зад сегашния премиер стои огромен ресурс от пари, акумулирани през последните десет години, всички институции на превзетата държава - от данъчни, през полиция и служби до прокуратурата и съдебната система. Последните са повече под контрола на ДПС, така че могат да се обърнат в първия момент, когато това стане изгодно, но поне засега са от един отбор. Сегашният премиер влиза в битката за следващото мнозинство с цел да запази позициите си или ако не това, поне да си гарантира, че няма да го преследват.

2. Слави Трифонов ще представлява силите на промяната. Въпреки че е част от медийния пейзаж през последните 30 години, шоуменът успя да събере в себе си надеждите за промяна на няколкостотин хиляди човека. "Има такъв народ" стана втора партия и сега от нея се очаква не просто да направи така, че да се изпълнят точките от референдума на Слави. Не, сега в партията са фокусирани мечтите на много хора България да се промени. И от решенията на хората около Трифонов през следващите седмици, а може би и след това, наистина ще зависи в каква посока ще поеме страната. 

3. Румен Радев ще бъде не само арбитърът в спора между статуквото и промяната, но и вероятно ще е активен участник в него. През следващите дни той ще трябва да зададе ритъма, в който да започне работа новият парламент и да се завърти връчването на мандати на различните партии. Това може би ще се случи бързо, защото вероятността някой да състави правителство изглежда все по-малка. Освен ако Борисов не реши да бави, е напълно възможно още следващата седмица да стане ясно, че ще има предсрочни избори. Така президентът ще трябва да назначи служебно правителство, което да организира новия вот. Ролята на Румен Радев през следващите три месеца ще бъде много по-голяма, отколкото досега.

Това обаче не са единствените нови герои в политическата конфигурация след изборите. На по-преден план след изборите излиза и "Демократична България". Обединението получи много над очакваните от социолозите гласове и за съвсем малко не успя да изпревари ДПС. Десетте процента на "Демократична България" на пръв поглед не изглеждат много, но всъщност дават доста възможности.

Накратко, само за един ден - този на изборите, България се промени. Бойко Борисов, макар и още да е на власт, е в съвсем различна позиция от миналата седмица. Силните сега изглеждат други.

Ключовата дума тук е "изглеждат". Абсолютно нищо не гарантира, че промяната ще бъде постоянна. Сега за кратко има ситуация, която позволява да започне нещо различно. Дали обаче то ще се случи и до какво точно ще доведе, ще стане ясно през следващите седмици. Или дори по-вероятно - след другите избори през юни.


 Capital.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар