Зима

Зима
Пролет

10 януари 2022 г.

Румен Радев: РСМ не направи необходимото за изпълнение на договора

"Обединихме се, че е необходимо възстановяване на доверието във всички области от взаимен интерес." 

 

"На заседание, продължило пет часа и половина, КСНС обсъди перспективите за интегрирането на Западните Балкани в ЕС, което е в стратегически интерес за България. Особено внимание бе обърнато на процеса на интеграция на Северна Македония, който е в застой."

Така започна изявлението на президента Румен Радев пред медиите след днешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност по темата "Интегриране на Западните Балкани в Европейския съюз. Роля на Република България в разширяването на Европейския съюз и в процеса на стабилизиране и асоцииране: Република Северна Македония и Албания".

"Констатирано е, че страната-кандидат за ЕС не направи необходимото за изпълнението на договора, подписан преди 4 години с България", каза Румен Радев и цитира документи за връзките между двете страни.

"Преди 30 години България първа призна Северна Македония като новосъздадена държава и никога не е отричала правото на гражданите да се самоопределят на базата на собственото си съзнание. Но България държи на пълното равноправие на македонските българи. Десетилетната политика на дискриминация на македонските българи, ескалира в публични атаки срещу граждани, декларирали своята българска идентичност. Не могат да бъдат предмет на преговори правата на българските граждани. Обединихме се, че е необходимо възстановяване на доверието във всички области от взаимен интерес", каза Радев, цитиран от Banker.bg.

Членовете на КСНС отбелязаха и постигнатото в преговорния процес, допълни той и изтъкна, че КСНС препотвърди готовността на Албания за членство в ЕС.

Участниците в КСНС са се обединили около мнението, че са необходими всеобхватни действия за възстановяване на доверието между двете страни и за активизиране на усилията във всички области от взаимен интерес. Очаква се това да допринесе за преодоляване на застоя в двустранните отношения.

В тази връзка, одобрени са редица предложения към изпълнителната и законодателната власт: при провеждането на външната политика Министерският съвет да изпълнява националната позиция на България, като спазва договора за добросъседство, рамковата позиция, приета от българското правителство през 2019 г., и съпътстващата я декларация на 44-ото Народно събрание; даването на съгласие за преговори да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително по отношение на правата на македонските българи; изпълнителната власт да изготви и обезпечи план за действие за постигане на осезаем напредък във всички области на двустранните отношения; да предложи създаването на съвместни работни групи със Скопие по области; да предприеме мерки за изграждане на транспортния Коридор №8, съвместно с Северна Македония и Албания; Народното събрание да предложи на законодателния орган на македонската държава да се създаде структуриран диалог, който да засили доверието.

"МС трябва да спазва изискванията на договореностите между двете страни досега. Даването на съгласие за членство на Македония да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително и с правата на македонските българи", заяви Радев и поиска от изпълнителната власт план за действие за решаване на въпросите.

"Изпълнителната власт да предприеме мерки за изграждане на коридор № 8 със Северна Македония и Албания, НС да предложи на Северна Македония структуриране на съвместни парламентарни групи със Северна Македония", каза Радев и благодари за консенсуса на участниците в КСНС, след като изчете седемте точки от списъка на предстоящите действия от наша страна по отношение на РСМ.

"Това, което ни предстои, изисква българските политици да имат единство във вижданията си и в действията си", подчерта президентът.

Сред участниците заседанието бяха председателят на парламента Никола Минчев, министър-председателят Кирил Петков, представители на парламентарните групи, вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев, министрите на вътрешните работи и на отбраната Бойко Рашков и Стефан Янев, заместник-министърът на външните работи Ирена Димитрова, ръководителите на Държавна агенция "Национална сигурност" и на Държавна агенция "Разузнаване".


Няма коментари:

Публикуване на коментар