Пролет

Пролет
Пролет

15 юни 2023 г.

Румен Радев подписа указа за освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор

Сега най-спешната задача на кадровиците е да изберат кой ще бъде временно изпълняваш длъжността „главен прокурор

 

 

Президентът Румен Радев подписа указа за освобождаването на Иван Гешев като главен прокурор.

"Със свой указ на основание чл. 129, ал.3, т.5 от Конституцията, президентът Румен Радев освободи днес Иван Гешев от длъжността главен прокурор на Република България", гласи съобщението от президентството.

С това процедурата по уволнение на шефа на държавното обвинение е завършена. Остава указът да бъде публикуван в Държавен вестник.

Гешев е единственият главен прокурор след демократичните промени у нас, чийто мандат се прекратява чрез процедура по отстраняване.

В понеделник Висшият съдебен съвет (ВСС) одобри решението с 16 гласа "за".

Указът на държавния глава изненада коментаторите със своята бързина.

"Румен Радев няма да подпише указ за свалянето на Гешев, докато не се произнесе КС",  беше убеден до вчера  проф. Александър Маринов, политолог и анализатор и доскорошен съветник на президента. Същата теза развиваше упорито и доц. Наталия Киселова.

В последните 5 дни вървяха спекулации ще се опита ли Румен Радев да отложи отстраняването на Гешев. Днес президентът сложи точка на сагата "Гешев".

Самият Гешев заяви в Страсбург, че преди да говори, ще изчака указа на президента.    

Главният прокурор беше освободен от длъжност след дълга процедура, а искането за неговото предсрочно отстраняване беше внесено от четирима представители на прокурорската колегия - Йордан Стоев, Калина Чапкънова, Гергана Мутафова и Георги Кузманов и е във връзка с изказването на Гешев на пресконференция от 15 май, по време на която той нарича българските политици “политически боклук", което по думите на вносителите накърнява престижа на съдебната власт.

След приетите промени в Закона за съдебната власт, освобождаването от длъжност на главния прокурор стана с гласовете на 13 от членовете на ВСС.

Иван Гешев встъпи в длъжност на 18.12.2019 г. Преди това бе заместник на главния прокурор при ВКП, административен ръководител на Специализираната прокуратура, прокурор в Софийска градска прокуратура с ранг "Прокурор при ВКП и ВАП. Работи в Софийска районна прокуратура, Столична следствена служба, Следовател в Столична следствена служба, помощник-следовател в 05 РПУ-СДВР-МВР, Оперативен работник.

Сега изниква въпросът дали този делегитимиран  и с изтекъл мандат ВСС ще понечи да избере нов главен прокурор. Но докато КС не се произнесе по равнопоставеността на "тримата големи", ВСС не може да избере нов главен прокурор отново с минимум 13 гласа, без да рискува вотът да се окаже опорочен.

Ако пък се чака новият главен прокурор да бъде избран от нов ВСС, то за попълването на парламентарната квота в него са нужни 160 гласа, което, ако не е на класическия партиен принцип - трима от моите, двама от твоите и пр., ще е толкова трудно, колкото и намирането на съгласие за конституционна реформа на прокуратурата.

Според един от прокурорите, които поискаха махането на Гешев заради уронване на престижа на съдебната власт, указът на Радев слага край на натиска, който вече бившият главен прокурор е оказвал по различни дела.

„Всички дела срещу политици, вероятно. Тъй като се работят в извънредно кратки срокове, прекъсват се отпуски на колеги, прекъсват се командировки на колеги - прокурори, за да работят извънредно през съботно-неделни почивни дни по тези дела - нещо, което досега никога не се е случвало”, коментира Георги Кузманов - вносител, Прокурорска колегия.

Срещу освобождаването на Гешев беше друг член на ВСС - Вероника Имова от Съдийската колегия. За нея случващото се е „пълзящ преврат в съдебната система”.

„Констатирам, че този преврат успя. И смея да очаквам оттук - насетне, последният бастион на демокрацията и на правовата държава, а това е Конституционният съд, който би могъл да бъде сезиран. Указът на президента подлежи на конституционен контрол за конституционосъобразност”, заяви Вероника Имова, член на ВСС, Съдийска колегия, цитирана от Epicenter.bg.

Сега най-спешната задача на кадровиците е да изберат кой ще бъде временно изпълняваш длъжността „главен прокурор
.

„Вероятно ще се насочим към някой от заместниците или някой друг прокурор от Върховна касационна прокуратура”, заяви Георги Кузманов от Прокурорската колегия, ВСС.
 
„Колко извънредно, колко необичайно, колко извън правната логика на развитието на демократичния процес възникват такива ситуации, но ето на - възникна и такава. И следва да се разсъждава дали Пленумът или съответната колегия, тоест Прокурорската, следва да излъчи заместник”, коментира Имова.

Макар и да е по заместване, избраният от кадровиците ще има същите права и задължения като обвинител номер едно. А това крие рискове, смята преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова.

„Напълно е възможно, тъй като той ще има правомощия подобни на главния прокурор, да оттегли исканията за имунитетите. И всички тези в момента въпроси, които се задават по отношение на комисията по имунитетите, и възможностите някои от народните представители да бъде привлечен, да бъдат оттеглени”, коментира доц. Киселова.

В едноседмичен срок Висшият съдебен съвет трябва да открие процедура по избор на нов главен прокурор. Тя ще отнеме поне 3 месеца, казват кадровици и експерти.


Няма коментари:

Публикуване на коментар