Дивизията на 98-годишния есесовец участва в операции в Полша и Съветска Украйна и е обвинена в кланета на полското, еврейското и руското цивилно население
Президентът на Украйна Володимир Зеленски и премиерът на Канада Джъстин Трюдо поздравиха бивш член на скандалната 1-ва галисийска дивизия на СС (14-та гренадирска дивизия на Вафен СС, която се сражава за нацистите през Втората световна война), докато присъстваха на заседание на парламента в Отава, според снимки, публикувани от Асошиейтед прес (АП).
На една от снимките, направена в Камарата на общините в петък, се вижда Зеленски, който стиска юмрук и се смее, а Джъстин Трюдо ръкопляска бурно.
В надписа на АП се обяснява, че двамата лидери аплодират Ярослав Хунка, който е поканен в парламента в Отава и се е бил в Първа украинска дивизия през Втората световна война, преди да емигрира в Канада.
„Първа украинска дивизия“ всъщност е 14-та гренадирска дивизия на Вафен СС, известна още като 1-ва галисийска дивизия.
Видеоклипове от парламента също показаха депутати, които аплодират 98-годишния ветеран, който е воювал срещу Съветската армия като част от 14-та гренадирска дивизия на Вафен СС.
1-ва галисийска дивизия е създадена от нацистите през 1943 г., когато Съветският съюз печели надмощие на Източния фронт. Тя се състои от около 80 000 доброволци, предимно украинци, от района на Галиция, обхващащ днешна югозападна Полша и Западна Украйна.
Подразделениетo участва в операции в Полша и Съветска Украйна и е обвинено в кланета на полското, еврейското и руското цивилно население. Дивизията е победена от Червената армия през юли 1944 г. и скоро е преименувана на Украинска национална армия, преди да се предаде на западните съюзници след падането на Берлин през май 1945 г. След войната част от членовете на 1-ва галисийска дивизия бягат в Канада, където има голяма украинска диаспора.
Кремъл снощи заяви, че "е възмутително", че украински гражданин, служил в едно от подразделенията на СС на Адолф Хитлер по време на Втората световна война, е бил представен като герой в канадския парламент, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Председателят на Камарата на представителите Антъни Рота снощи се извини за официалното оказване на почест на Хунка, но не се вслуша в призивите да подаде оставка.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че този епизод е демонстрирал небрежно отношение към историческата истина и че паметта за нацистките престъпления трябва да бъде запазена.
"Подобно небрежно отношение към паметта е възмутително", каза Песков пред репортери. "Много западни страни, включително Канада, са отгледали младо поколение, което не знае кой срещу кого се е сражавал или какво се е случило по време на Втората световна война. И те не знаят нищо за заплахата от страна на фашизма", добави той.
Депутати от опозицията призоваха Рота да подаде оставка, но правителството просто предложи да бъдат изтрити коментарите му от официалните стенограми.
Рота представи Хунка като "канадски военен ветеран от украински произход, който се е сражавал през Втората световна война срещу руснаците за украинската независимост" и го нарече "украински герой и канадски герой".
Хунка е служил през Втората световна война в 14-та Гренадирска дивизия на "Вафен-СС", става ясно от информация от организацията "Приятели на Симон Визентал" - еврейска група за защита на човешките права, която поиска и получи извинение от Рота.
По-рано този месец Путин подчерта, че "местни националисти и антисемити" са изиграли роля в убийството на 1,5 милиона евреи в Украйна по време на Холокоста и заяви, че "това има пряка връзка с днешния ден".
Песков заяви, че Русия води "непримирима борба" срещу фашизма, който "се опитва да се окопити в центъра на Европа, в Украйна".
Няма коментари:
Публикуване на коментар