"Оказва се, че преходът към свободен медиен пазар не успява да осигури нито качествена, нито достатъчно свободна медийна среда."
"От социализъм към капитализъм - траектории на медиите" е озаглавено предстоящото събитие от поредицата "Културата на прехода", която се провежда всеки месец в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Лекцията на доц. Орлин Спасов, доктор по социология, ще се състои на 25 октомври от 18.30 ч. в Културния център на СУ. Неговата дисертация е на тема "Медии и преход".
Според Спасов медиите трябва да се изследват и като културен феномен, защото през тях стават видими проблеми в българската култура.
"Вече е редно да обърнем поглед и към капитализма като система, наследяваща социализма, която също има своите проблеми", посочи той в интервю за БНР.
"Има споделени неща в двата периода. Най-малкото има БНР, БНТ, БТА, СБЖ. Дълго време едни и същи журналисти, работили и преди 1989 г., правят промяната. След 89-а година се появяват неща, които са характерни вече само за този период – частните медии, чуждестранните медии, интернет – с всички огромни ефекти върху българските медии. Най-важната характеристика на културната промяна е, че се появяват булевардни медии. Основната цел на медиите става печалбата. Това е много ключова промяна."
Така по думите му се появява евтина медийна култура, ориентирана към забавление, а това води да значително намаляване на качественото съдържание. Доц. Спасов отбеляза още автоцензурата и табуизирането на редица теми.
"Оказва се, че преходът към този свободен пазар не успява да осигури нито качествена, нито достатъчно свободна медийна среда."
"Днес виждаме как някои от най-известните български писатели са колкото литературен, толкова и медиен феномен. Самите медии влияят и върху промяната на литературните жанрове, появяват се и литературни формати само онлайн", коментира доц. Орлин Спасов.
"Разцветът, под формата на изобилие, се вижда в това, което се случи в интернет. Интернет промени всичко по отношение на медиите. Не можем да си дадем сметка за дълбочината на тази промяна", подчерта той и прогнозира, че "в това диво поле" ще случи същото, което се е случило и в "питомното поле" – добра регулация.
Няма коментари:
Публикуване на коментар