"Русия никога не е отказвала мирни преговори с Украйна. Не Русия, а Украйна обяви, че се оттегля от преговорния процес. Беше подписан указ от държавния глава, който забранява преговори с Русия."
Това заяви руският президент Владимир Путин в свое обръщение към виртуалната среща на Г-20.
Пълният текст на обръщението на Владимир Путин към лидерите на Г-20:
Уважаеми колеги!
Преди всичко бих искал да изразя благодарността си към министър-председателя на Индия г-н Моди и всички индийски колеги за тяхната продуктивна работа по време на председателството на Г-20 тази година.
Беше направено много, за да се съсредоточат дейностите на държавите-членки на Г-20 върху намирането на решения на наистина наболели въпроси от международния социално-икономически дневен ред. Именно затова е създадена Г-20 – като важна многостранна управленска структура в областта на глобалната икономика и финанси.
Точно този консолидиращ подход, според нас, е търсен сега. Освен това опитите за конфронтация от различни видове все още продължават.
Някои колеги вече казаха в изказванията си, че са шокирани от „продължаващата агресия на Русия в Украйна“. Да, разбира се, военните действия винаги са трагедия за конкретни хора, конкретни семейства и страната като цяло. И, разбира се, трябва да помислим как да спрем тази трагедия.
Между другото, Русия никога не е отказвала мирни преговори с Украйна. Не Русия, а Украйна обяви публично, че се оттегля от преговорния процес. Освен това беше подписан указ от държавния глава, който забранява подобни преговори с Русия.
Разбирам, че тази война и загубата на живот не може да не шокира. Но не е ли шокиращ кървавият преврат в Украйна през 2014 г., последван от войната на киевския режим срещу народа му в Донбас? Не е ли шокиращо днес изтребването на цивилното население в Палестина, в ивицата Газа? Не е ли шокиращо, че лекарите трябва да правят операции на деца, коремни операции и да използват скалпел върху детското тяло без упойка? Не е ли шокиращо, че генералният секретар на ООН каза, че Газа се е превърнала в огромно детско гробище?
Скъпи колеги!
Сега ситуацията в глобалната икономика и в света като цяло изисква колективни, консенсусни решения, които отразяват мненията на огромното мнозинство от международната общност - както развитите, така и развиващите се страни.
Светът е в процес на радикална трансформация. Възникват и укрепват нови мощни центрове на глобалното икономическо развитие. Значителен дял от глобалната инвестиционна, търговска и потребителска дейност се измества към регионите на Азия, Африка и Латинска Америка, където живее по-голямата част от световното население.
Турбуленцията на пазарите се увеличава. Хроничните проблеми в международния финансов сектор, енергийната и продоволствената сигурност се влошават. Между другото, Русия изпълнява всичките си задължения в тази област и остава един от най-големите износители на храни. И днес, искам да ви информирам, първите кораби с безплатно руско зърно бяха изпратени в Африка, в нуждаещите се страни.
Бих искал също да отбележа, че колосалното напрежение, което преживява световната икономика, е пряко следствие от недобре обмислената макроикономическа политика на някои държави. Тези действия се оправдават, включително и с борбата с пандемията. И инжектирането на трилиони долари и евро в икономиката и в банковата система, разбира се, провокира скок на глобалната инфлация и бързо покачване на цените на храните и енергията.
Именно това е в основата на събитията, за които говорих. Не нашите действия и не нашите опити да постигнем справедливост в Украйна, не, а точно действията на най-големите икономики в света. И резултатът е повишаване на основните лихви. Поради това, разбира се, най-бедните страни пострадаха най-много.
Незаконните ограничения върху търговията и предубедената климатична програма на някои страни в името на укрепването на собствената им конкурентоспособност продължават да имат отрицателен ефект.
За елиминиране на конкуренти и получаване на предимства се използват и нечестни методи на конкуренция. Имам предвид по-специално не само разрушаването на транспортни и логистични вериги и международни канали за разплащане, но и актове на държавен тероризъм. Ярък пример за това е експлозията на газопроводната система „Северен поток“, положена по дъното на Балтийско море.
Русия е за възстановяването на духа на открито и взаимноизгодно международно икономическо сътрудничество, основано на нормите на Устава на ООН и принципите на колегиалната и взаимноуважителна работа в екип. Важно е да се постигне ефективна оптимизация на системата за глобално икономическо управление, а именно: пълното рестартиране на СТО, включително нейната арбитражна функция.
Необходимо е да се увеличи ролята на развиващите се икономики в международните финансови институции, включително МВФ и Световната банка, и да се използват ресурсите на тези организации в интерес на развитието на страни и региони, които наистина се нуждаят, а не за опортюнистични политически цели.
Готови сме да работим заедно за решаването на тези наболели проблеми в рамките на Г-20, както и на други международни институции, включително асоциацията БРИКС, тежестта и влиянието на която, разбира се, расте, това е очевидно, особено като се вземе предвид процесът на нейното разширяване.
И разбира се, страната ни ще продължи да допринася за балансираното постигане на Целите за устойчиво развитие, запазване на климата и биоразнообразието на нашата планета, цифрова трансформация на световната икономика и гарантиране на продоволствена и енергийна сигурност.
Бих искал да отбележа, че Русия обръща приоритетно внимание на развитието на цифровата обществена инфраструктура и укрепването на информационната сигурност. Между другото, ние вече предоставяме повечето държавни услуги на населението по електронен път.
Като отговорен участник в глобалните усилия за борба с изменението на климата, Русия планира да постигне въглеродна неутралност не по-късно от 2060 г. За целта се използват всички налични и ефективни инструменти за намаляване на емисиите на парникови газове: ядрена енергия, хидроенергия, повишаване на усвоителната способност на горите, екологични технологии във всички сектори на икономиката.
Нека да спомена също, че страната ни предприема реални стъпки за по-активно участие на жените в икономиката и в други сфери на живота. Днес жените заемат силни и значими позиции в публичната администрация, в бизнеса и ръководят много водещи предприятия, научни институти и обществени организации.
В заключение бих искал още веднъж да оценя високо усилията на индийското председателство. И разбира се, желаем успех на нашите бразилски приятели, които на 1 декември, ще поемат отговорностите на председател на Г-20.
Няма коментари:
Публикуване на коментар