Пролет

Пролет
Пролет

7 декември 2023 г.

Президентските избори в Русия бяха насрочени за 17 март догодина

За първи път в президентски избори в Русия ще имат право да гласуват жителите на Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област 

 

Президентските избори в Русия бяха насрочени за 17 март догодина. 

Те по всяка вероятност ще подпечатат оставането на президента Владимир Путин на власт поне до края на това десетилетие, пише БТА в обзорен материал.

Датата бе определена днес от горната камара на руския парламент, както е по закон, предаде ТАСС. Съветът на Федерацията взе решението с единодушие. "За" гласуваха 162 сенатори.

"С това решение ние на практика поставяме началото на предизборната кампания", заяви председателката на горната камара на руския парламент Валентина Матвиенко.

Тя обърна внимание, че за първи път в президентски избори в Русия ще имат право да гласуват жителите на Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област, които Москва обяви на 30 септември миналата година, че анексира. Матвиенко видя в това символично значение. Според нея това ще затвърди присъединяването на тези региони към Руската федерация.

"Избирайки заедно държавен глава, ние споделяме напълно общата отговорност и общата съдба на нашето отечество", каза още председателката на горната камара на руския парламент.

Руският президент Владимир Путин все още не е обявил официално дали ще се кандидатира за нов мандат на фона на войната в Украйна. Мнозина обаче очакват той да участва в изборите, а малцина се съмняват в победата му.

Путин ще даде своята традиционна годишна пресконференция на 14 декември.

Сега руският президент е на 71 години. Ако се кандидатира на изборите през март и ги спечели, той ще остане на власт поне до 2030 г. По конституция Путин има право на още един шестгодишен мандат - до 2036 г.

"Нашият народ ще направи единствения възможен правилен избор като гласува за Русия, за победата", каза многозначително председателката на горната камара на руския парламент.

Матвиенко, подобно на редица други високопоставени представители на руските власти, е доверено лице на Путин. Тя е била губернатор на родния му град Санкт Петербург.

Засега просто руският президент няма съперници. Досега са известни само двама потенциални кандидати. Единият е Борис Надеждин - бивш депутат в долната камара на руския парламент - Държавната дума, и понастоящем член на общински съвет в Московска област. Другият човек, афиширал своите президентски амбиции, е Екатерина Дунцова. Независим журналист и адвокат, тя е бивша общинска съветничка в Тверска област, северно от руската столица.

Надеждин и Дунцова обаче са слабо познати на широката общественост и е повече от очевидно, че шансовете им са илюзорни.

Руският президент остава популярен сред своите сънародници според официалните проучвания на общественото мнение в Русия. Държавният глава се радва според сондажите на подкрепата на около 80 процента от руснаците.

Тоест рейтингът на руския президент е още по-висок, отколкото бе преди специалната военна операция в Украйна на 24 февруари миналата година, посочва Ройтерс.

Путин, на когото Борис Елцин предаде президентския пост в последния ден от 1999 г., вече е най-дълго управлявалият човек в Кремъл след Йосиф Сталин. В периода 2008-2012 г. той формално отстъпи президентския пост на своя довереник Дмитрий Медведев, защото нямаше право на трети пореден мандат в съответствие с руската конституция от 1993 година. Промените в нея от 2008 г. удължиха президентския мандат от четири на шест години, а реформата, приета на референдум през 2020 г., премахна ограничението за два поредни мандата, на практика позволявайки на Путин да остане президент до 2036 г.

Така че е почти сигурно, че човекът, който на 7 май 2024 г. ще положи клетва като президент на Русия, пак ще е Владимир Путин. Всичко друго би било огромна изненада.


Няма коментари:

Публикуване на коментар