"Четенето е един от най-ефективните начини да повишим функционалната си грамотност."
"В училище е късно да започнем с четенето."
Това обясни пред БНР Десислава Алексиева, председател на асоциация "Българска книга", която днес организира кръгла маса на тема "Четенето е грамотност". Събитието се провежда в рамките на Софийския международен панаир на книгата.
"Бяхме планирали тази дискусия още преди да излязат тревожните резултати от PISA", посочи Десислава Алексиева.
"Четенето е един от най-ефективните начини да повишим функционалната си грамотност.
Организациите, които се занимаваме с четене, имаме работещи механизми, по които знаем, че могат да бъдат повишени не просто нивата на четене, но и на функционална грамотност. Време е да работим с институциите и да създадем работеща национална програма за насърчаване на четенето - поредица от целенасочени дейности, които не изискват огромен финансов ресурс."
Тя даде за пример Франция, където преди няколко години е въведена програма за 15 минути четене на ден.
"Непосредствените резултати са по-добри социални умения, по-добра концентрация на учениците и по-добри непосредствени академични резултати."
"Работеща практика е и съществуването на училищни библиотеки. Много от тях бяха закрити през последните 30 години. Позициите на библиотекарите бяха съкратени", отбеляза Алексиева.
"Всяко дете им право на достъп. Функционалната грамотност постоянно намалява", подчерта експертът.
"Има много комплексни фактори, като технологичното развитие, но то не би трябвало да е препятствие за четенето, а да го улеснява. Задълбоченото четенето на дълги текстове помага. Мечтаем да има програма, по която всяко новородено дете в България да получи комплект от книги.
Четенето може да бъде направено интересно. Ние сме изтъкани от истории и имаме нужда да слушаме истории. Най-важно е да направим програма, която да се грижи за четенето във всяка една възраст. На последно място сме в резултатите по "Учене през целия живот". Искаме да има програма, която да обхваща родителите, децата, хората в пенсионна възраст.
Важното е да тръгнем от семейството и от децата. Четенето е чудесен начин за развитие на езикови умения. Изисква се ниска степен на инвестиции, за да имаме резултати."
"Имаме нужди лидерите на мнение да са посланици в детските среди", обясни Алексиева.
Няма коментари:
Публикуване на коментар