"Не мога да приема разрушаването. Не мога да приема събарянето на каквото и да било. Не трябваше да се подхожда по този начин."
"Паметникът може да бъде съборен, паметта - не може да бъде изтрита."
Това мнение изказа пред БНР проф. арх. Атанас Ковачев, автор на Плана за обновяване на Борисовата градина, който обаче не включва частта, в която се намира Паметникът на Съветската армия.
"Не мога да приема разрушаването. Не мога да приема събарянето на каквото и да било. Мисля, че имаше много начини паметникът със средствата на градоустройството, на ландшафтното изкуство да бъде обогатен, подобрен, да не създава такова напрежение в цялото гражданско общество", подчерта той.
Според него решението на Административния съд от вчера, с което разпореди спиране на демонтажа на ПСА, е закъсняло.
"Къде бяхте, дами и господа, преди това, когато се поставяше скелето, когато имаше гласове против събарянето? Не е ли вече твърде късно?"
Архитектът смята, че паметникът не е рязан правилно. "Не трябваше да се подхожда по този начин", категоричен бе той.
Проф. Ковачев не вярва, че ПСА ще бъде поставен в Музея на социалистическото изкуство.
"Това е абсурдно. Музеят е толкова малък - той не може да побере сегашните скулптури - 4-5 метра, а ПСА изисква пространство, време да се възприеме. Ако някой иска по този начин да скрие намеренията си да го събори и да го разруши - а вече го разрушиха според мен, той там не може да бъде."
Според него е трябвало да се проведе референдум за съдбата на Паметника на Съветската армия.
Проф. Ковачев смята, че моментът не е избран случайно предвид важните събития, които трябва да реши България.
Няма коментари:
Публикуване на коментар