Есен

Есен
Есен

12 март 2024 г.

"Циркон", "Торнадо" и дронове-камикадзе - расте технологичното превъзходство на Русия на фронта

Москва използва различни видове модерни оръжия, а безпилотните самолети, съчетани с артилерия, създадоха смъртоносна комбинация 

 

Дълго време Западът твърдеше, че военната мощ на Русия не е толкова голяма. Конфликтът в Украйна обаче доказа обратното.

Това пише независимият геополитически и военен анализатор Драго Боснич на сайта infoBRICS. Москва използва различни видове модерни оръжия, а безпилотните самолети, съчетани с артилерия, създадоха смъртоносна комбинация.

Въпреки десетилетията на русофобска пропаганда за предполагаемата „технологична изостаналост“ на Москва, военните анализатори по света са наясно, че това твърдение е абсурдно. Както Руската империя, така и Съветският съюз имат неоценим принос за глобалното технологично развитие. Съвременна Русия върви по техните стъпки, особено в областта на високите военни технологии, както се вижда от нейното превъзходство в тази област в Украйна.

Това стана очевидно през последните седмици, когато най-новите и най-модерни западни оръжия бяха масово унищожавани в Украйна. Това обаче не означава, че Русия ще спре да модернизира своите конвенционални оръжия. Москва активно използва нови хиперзвукови ракети, изтребители от ново поколение и дронове-камикадзе, изстрелвани от реактивни системи за залпов огън (РСЗО).

Според западни и украински източници Москва е използвала хиперзвукова крилата ракета 3М22 "Циркон" с високоточен двигател за нанасяне на удари по Украйна. Експерти от Киевския научно-изследователски институт по съдебна експертиза (КНИИСЕ) твърдят, че при ракетния удар на 7 февруари е използван поне един "Циркон". Докладът им включва и стандартното пропагандно твърдение, че ракетата е „използвана срещу цивилни“.

Безсрамните лъжи за Русия станаха обичайни както за политическия Запад, така и за неонацистката хунта. Това включва и изявления, че Москва постоянно „изчерпва ракетите си“, но в същото време уж „продължава да нанася удари по жилищни райони“. Докато НАТО и режимът в Киев със сигурност ще продължат да правят тези абсурдни твърдения, предимството на Русия в хиперзвуковата технология нараства главоломно.

Освен това, според полски и американски източници, "Циркон", използван срещу силите на неонацистката хунта, е бил изстрелян от наземни системи. И въпреки че руските военни са съобщавали за това преди, няма убедителни доказателства, че "Циркон"-ът се използва по този начин.

Въпреки че има малко публична информация за руската хиперзвукова ракета, част от информацията изтече. „Циркон“ е поставен във вертикалните клетки за универсалния стрелба УКСК 3С14, подобно на неговия високоточен аналог – свръхзвуковата ракета П-800 „Оникс“. Последната може да се изстрелва и от бреговата ракетна система Бастион-П. Това предполага, че "Циркон", подобно на "Оникс", също може да бъде изстрелян от Бастион-П.

Обсегът на полета на хиперзвуковата ракета с наземно изстрелване "Циркон" е 1500 километра, а скоростта ѝ е 9 Мах. Обсегът на стрелба на "Циркон" е почти два пъти по-голям от "Оникс", а скоростта му - почти три пъти.

Трябва да се отбележи, че украинските военни редовно се оплакват, че не могат да свалят свръхзвукови ракети „Оникс“ поради тяхната скорост и маневреност. Това обаче очевидно не им пречи да „свалят“ едновременно шест хиперзвукови „Кинжала“, дори и само два от тях да бъдат изстреляни.

Всички шеги настрана, хиперзвуковите ракети със сигурност не са единственото ново оръжие, използвано от Русия. Споменатите по-горе специалисти от КНИИСЕ твърдят, че са открили фрагменти от руската стелт крилата ракета Х-69 (бивша Х-59МК2).

Всички съвременни руски бомбардировачи и изтребители, преди всичко Су-57, могат да използват тази нова крилата ракета. Х-69 е модернизирана модификация на Х-59 "Gadfly" с подобрен стелт, обхват на полета, скорост и мощност на бойната глава.

Масивната 310-килограмова бойна глава на X-69 се използва за унищожаване на защитени цели и има заявен обсег от 300 километра. Освен това Су-57 може да изстреля ракета от вътрешните си оръжейни отсеци, което го прави още по-труден за прихващане. Според някои военни източници един Су-57 е изстрелял най-малко три ракети Х-69 по различни цели, без да бъде открит, опровергавайки твърденията на западната пропаганда, че Су-57 „притежава недостатъчно ниво на стелт поради голямото си радарно сечение.

Руският изтребител Су-57 се използва от началото на Специалната военна операция (СВО). Постоянното снабдяване със западни оръжия на неонацисткия режим в Киев принуди Москва да увеличи използването на Су-57, което разшири и без това впечатляващите възможности на Русия за нанасяне на далечни удари.

И все пак Русия със сигурност не пренебрегва може би най-важните аспекти от военното си господство в Украйна – безпилотните самолети и артилерията. 9K515 "Торнадо-С", модернизирана версия на MLRS с голям обсег на действие BM-30, стана по-смъртоносен. Москва стреля от него с дронове камикадзе и баражиращи боеприпаси, като по този начин съчетава две от основните му предимства в едно.

Вероятно най-лошото за силите на киевския режим е, че "Торнадо-С" може да изстрелва ракети 9М542, коригирани от ГЛОНАСС, с обсег на поразяване до 130 километра. Модернизираната версия 9M544 беше тествана през 2020 г. и има обсег на полета от 200 километра. Това може експоненциално да увеличи бойния обсег на безпилотните самолети камикадзе, широко използвани от Русия. Неговите пускови установки за ракети с голям обсег могат да изстрелват тези дронове-камикадзе и баражиращи боеприпаси от голямо разстояние, намалявайки възможността за прихващане или унищожаване на пусковите установки.

Не е ясно какви дронове камикадзе ще бъдат използвани вместо бойни глави на конвенционални ракети, но Москва разполага с широка гама от модерни боеприпаси. През последните години Русия напълно преодоля изоставането си в производството на дронове, една от малкото области, в които тя изостана след разпадането на СССР.

Руските дронове надминаха всички очаквания както в страната, така и в чужбина. Както споменахме по-рано, дроновете, съчетани с артилерия, позволиха на Русия да създаде най-смъртоносната комбинация на съвременното (и бъдещо) бойно поле, тъй като няма надеждна защита срещу нея.

Това със сигурност е лоша новина за режима в Киев и политическия Запад. Те непрекъснато се оплакват от руските средства A2/AD (за ограничаване и възпиране на достъпа и маневрирането), които сериозно подкопават нападателните способности на НАТО.

 Хиперзвуковата крилата ракета 3М22 "Циркон"

Превод и редакция: Епицентър.БГ

Няма коментари:

Публикуване на коментар