Пелегрини, привърженик на мирното разрешаване на конфликта в Украйна, смята, че е необходимо да се започнат преговори, защото “няма да е възможно да победим Русия на бойното поле”
Петер Пелегрини спечели президентските избори в Словакия.
Вторият тур се проведе на 6 април. Според Държавната избирателна комисия, въз основа на резултатите от обработката на всички бюлетини след втория тур, Пелегрини е получил гласовете на 53.12% от избирателите. За него са гласували 1 409 255 словаци.
Пелегрини ще наследи на президентския пост Зузана Чапутова, която управлява страната от 15 юни 2019 година. Ротацията ще стане на 15 юни.
Президентът има представителни функции. Той договаря и ратифицира международни договори, приема, изпраща, отзовава и акредитира дипломатически мисии, назначава и отзовава министър-председателя, свиква Народното събрание. Той е главнокомандващ на войската. Избира се за период от 5 години на общи избори, провеждани в два тура. Печели кандидатът с повече от 50% от действителните гласове.
Според резултатите от първия тур, проведен на 23 март, най-голям брой гласове беше получил бившият външен министър Иван Корчок (42.51%), явяващ се като независим кандидат с подкрепата на центристки и дясноцентристки партии и председателят на парламента, бивш министър-председател, председател на лявоцентристката партия “Глас – социалдемокрация” Петер Пелегрини (37.02%). Словакия е парламентарна република, в която държавният глава изпълнява предимно представителни функции.
На втория тур Иван Корчок събра гласовете на 1 243 709 избиратели, което е 46.87% от общия брой на участниците в изборите. Избирателната активност в страната е била 61.14 процента.
Според Държавната избирателна комисия в гласуването са участвали 2 671 279 от около 4.3 милиона словашки избиратели. Окончателните резултати от изборите ще бъдат обявени в неделя, съобщава Banker.bg.
Петер Пелегрини е роден на 6 октомври 1975 г. в Банска Бистрица в семейство с италиански корени. Завършил е Университета Матей Бел в Банска Бистрица и Техническия университет в Кошице (в източната част на страната). Икономист, работил по специалността си 1998-2002 година.
През 2002-2006 г. е на работа в Националния съвет на Словакия (еднокамарен парламент). През 2006 г. се присъединява към лявоцентристката партия “Посока – социалдемокрация” (N-SD), а през 2014-2020 г. е неин заместник-председател.
През 2006 г. е избран за първи път в Националния съвет, където е председател на подкомисията по транспорт, поща, съобщения и компютъризация към комисията по икономическа политика. От ноември 2014 г. до март 2016 г. е председател на парламента.
През 2012-2014 г. Пелегрини е държавен секретар (младши министър) в Министерството на финансите, през 2014 г. оглавява Министерството на образованието, науката, изследванията и спорта в лявоцентристкото правителство на Робърт Фико (“Посока – социалдемокрация”). През 2016-2018 г. е заместник министър-председател по инвестициите и информатизацията.
През март 2018 г., след оставката на Фико, Пелегрини оглави правителството, беше министър-председател до март 2020 г., а също така беше и служебен министър на здравеопазването за няколко месеца (2019-2020 г.).
През септември 2020 г. създава и ръководи лявоцентристката партия “Глас – социалдемокрация”, която през 2023 г. влиза в правителствена коалиция с “Посока – социалдемокрация”.
На 25 октомври 2023 г. отново е избран за председател на парламента.
Предизборната програма на Пелегрини съдържа обещания за решаване на проблема с достъпността на жилищата, въвеждане на 13-та пенсия в размер на средна пенсия от 640 евро и разработване на система за предоставяне на отстъпки за семейства с ниски доходи.
Той се застъпва за “мир и спокойствие” в словашкото общество. Той смята, че е важно страната да остане в ЕС и НАТО, но споделя позицията на премиера Робърт Фицо (който отново встъпи в длъжност през октомври 2023 г.), който блокира отпускането на нов пакет военна помощ за Украйна (забраната не засяга хуманитарната помощ). Оказването на военна помощ на Киев, според Пелегрини, няма да даде очакваните резултати и ще доведе само до смъртта на хиляди войници и цивилни.
Пелегрини, привърженик на мирното разрешаване на конфликта в Украйна, смята, че е необходимо да се започнат преговори, защото “няма да е възможно да победим Русия на бойното поле”. Той изключва изпращането на словашки войски в Украйна и въвличането на страната в конфликта. Той нарича санкциите срещу Русия неефективни и вредни за жителите на Словакия. Не подкрепя влизането на Украйна в НАТО. Той не се обявява против членството на Украйна в ЕС, но смята, че страната трябва да отговаря на всички необходими критерии за това.
Петер Пелегрини владее чешки, английски, немски и руски език.
Няма коментари:
Публикуване на коментар