Кретенизъм е да не ремонтираш износените пожарни и високопроходими камиони и хеликоптери, само защото са руски
В страната ни бушуват невиждани горски пожари, горят къщи на хора, загива добитък.
Ще кажете, какво общо има това с евроатлантическия екстремизъм, в основата на който лежи необуздана русофобия?
Има нещо общо.
Оказва се, че държавата ни не е подготвена да се справи с това бедствие. Липсва пожарогасителна техника. По Нова телевизия показаха грохнали пожарни коли и високопроходими камиони. Руско производство, с над 55-годишна възраст, още годни, но често повреждащи се. В гасенето на пожарите участват само два хеликоптера, но те не могат да смогнат, защото пожарищата са много и в различни точки на страната. Единият хеликоптер е "Кугър", който може да пренесе на един курс максимум един тон вода. А другият е Ми-17, който може да пренесе до 3,5 тона вода.
Не че няма хеликоптери. Имаме и други хеликоптери Ми-17, но те не летят, защото имат нужда от ремонт.
Бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов писа в своята фейсбук страница, че в резерва на армията има и три броя хеликоптери Ми-14, морски вариант, които могат да пренасят до 5 тона вода за гасене, но и те стоят в хангарите и не ги ремонтират. Той посочва, че не ги ремонтират, защото от февруари 2022 г. „пишман евроатлантиците не ги поддържат, защото са руски, т.е. вражески и не трябва да харчат пари, защото така ще ги дават на Путин, с които той воюва с братска Украйна“. Каракачанов припомня, че когато Денков и Тагарев харизали 120 броя руски БТР-и на Украйна под предлог, че са отживяли времето си, той предложил поне половината да бъдат продадени и с получените пари да се ремонтират останалите и преоборудват за гасене на пожари и за ползване при бедствия и аварии. Но отговор не последвал, за управляващите по-важен е бил не националният интерес, а евроатлантическата солидарност, изразяваща се в безвъзмездна помощ за режима на Зеленски.
Ето връзката между пожарното бедствие и евроатлантическия екстремизъм, граничещ с кретенизъм, защото е кретенизъм да не ремонтираш износените пожарни и високопроходими камиони и хеликоптери, само защото са руски и ще трябва да се потърси помощ от Русия за техния ремонт.
Но, ако толкова са заразени от бацила на евроатлантическия екстремизъм, защо българските управници не са закупили друга пожарогасителна техника, пожарни, камиони и хеликоптери от другаде? Да не би защото няма пари?
Не, пари има. На среща на лидерите на НАТО във Вашингтон министър-председателят на България Димитър Главчев е поел ангажимент страната ни да предостави на Украйна помощ в размер на 80 млн. евро. Значи пари има и е висша проява на евроатлантически кретенизъм да се дадат на Украйна 80 млн. евро, огромна сума, с която държавата може да ремонтира и закупи пожарогасителна техника, хеликоптери и машини. И даже с част от тези пари да се закупи техника и се прочистят задръстените корита на реки, които ежегодно предизвикват наводнения.
Евроатлантическият екстремизъм у нас има и други прояви, които са в ущърб на националния ни интерес.
Защото какво друго, а не проява на такъв евроатлантически кретенизъм е при закупени руски ядрени реактори и сертифицирана площадка, да се откажеш да построиш АЕЦ „Белене“ и да договаряш строеж в Козлодуй на ядрени блокове на известната с лоша репутация американска „Уестингхаус“, при това без конкурс?
Не е ли проява на евроатлантически кретенизъм да ликвидираш газопровода „Южен поток“, който щеше да ни осигурява при изгодни условия руски газ, и накрая да се стигне пак до прокарване на газопровод през територията ни, но като част от Турски поток?
Евроатлантическият екстемизъм, основан на русофобия не е само патент на България.
През 1848 г. в "Комунистическият манифест" Маркс и Енгелс писаха: „Призрак броди из Европа, призракът на комунизма“.
Днес може да перефразираме Маркс и Енгелс като кажем: „Призрак броди из Европа, призракът на евроатлантизма“.
Примерите са много.
На конференция за Украйна на 15-16 юни в курорта Бюргенщок, който трябваше да бъде посветена на търсенето на стъпки за решаване на руско-украинския конфликт, Русия не беше поканена - проява, която може да бъде квалифицирана като висша форма на евроатлантически екстремизъъм, граничеща с кретенизъм, защото как може да бъде намерено решение за прекратяване на конфликта, без участието в конференцията на Русия, която е една от страните в този конфликт?
В Европа, с малки изключения, преустановиха културния обмен с Русия.
На предстоящата олимпиада във Франция, Русия е лишена от правото да участва като държава със свой олимпийски отбор.
В Германия забраниха списание, съдържащо интервю с говорителката на руското външно министерство Мария Захариева, като бяха проведени обиски в редакцията на списанието.
У нас българските евроатлантици с трепет очакват резултата от президентските избори в САЩ.
Защото Байдан е техният човек.
А ако Тръмп спечели изборите, както изглежда ще стане, и като президент спомогне за разрешаване на руско-украинския конфликт чрез мирни преговори и на базата на компромиси, нашите евроатлантици ще се окажат в небрано лозе. Защото няма да им е лесно да обосновават своят евроатлантизъм, изграден изцяло на безсмислена и не отговаряща на националния ни интерес русофобия.
Антон Гицов, Epicenter.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар