Patriot е високотехнологична система за противоракетна отбрана земя-въздух, считана за едно от най-модерните оръжия в арсенала на САЩ
Руските сили унищожиха три пускови установки за ПВО "Пейтриът" в Украйна за един ден, пише Newsweek, позовавайки се на руското министерство на отбраната. Освен това на 1 август бяха свалени 14 ракети HIMARS и една тактическа ракета ATACMS.
Русия използва комбинация от дронове, артилерия и сухопътни сили за поразяване на зенитно-ракетните комплекси.
Patriot (Phased Array Tracking Radar for Intercept on Target) е високотехнологична система за противоракетна отбрана земя-въздух, считана за едно от най-модерните оръжия в арсенала на САЩ.
Съединените щати предоставиха на Украйна системата за противовъздушна отбрана Patriot, за да укрепят отбраната на страната срещу ударите с рояци руски дронове.
Украйна получи първата си батарея Patriot от Съединените щати през първата половина на 2023 г., за да защити небето от масираните бомбардировки и постоянния обстрел.
Украйна ще получи 1,7 милиарда долара допълнителна военна помощ, заявиха американски официални лица. Последният пакет включваше боеприпаси за системи за противовъздушна отбрана, артилерия, минохвъргачки, противотанкови и противокорабни ракети.
От тази помощ 1,5 милиарда долара постъпиха от дългосрочните договори в рамките на Инициативата за подпомагане на сигурността, а останалите 200 милиона долара пристигат директно от резервите на Пентагона.
MIM-104 Patriot е ракетна система земя-въздух, която включва усъвършенствана ракета-прехващач и високоефективна радиолокационна система.
Системата се използва за прихващане на заплахи като самолети и балистични ракети, а също така може да сваля безпилотни самолети камикадзе, които са широко използвани от Русия.
Тези събития се случиха на етапа, когато първите изтребители F-16, произведени от концерна Lockheed Martin, пристигнаха в Украйна.
Първата партида от дългоочаквания самолет вече е видяна в действие в преломен момент от разорената от конфликта страна.
Кремъл заяви, че руската армия ще свали произведените в САЩ изтребители F-16, изпратени в Украйна, и подчерта, че F-16 няма да окажат значително влияние върху конфликта.
Президентът Джо Байдън се съгласи да предостави употребявани F-16 на Украйна през август 2023 г., но самите САЩ няма да предоставят нито един. Вместо това Белгия, Дания, Холандия и Норвегия обещаха да дарят повече от 60 самолета на Украйна.
Говорителят на външните работи и политиката на сигурност на ЕС Питър Стано заяви пред списание Newsweek: „Повечето от твърденията, идващи от Москва, са неоснователни и са или пропаганда, информационна манипулация, или откровени лъжи“, преди да обещае, че ЕС и неговите партньори ще продължат да подкрепят Украйна. (така и не стана ясно кои твърдения на Москва са манипулация, кои са лъжи и кои са пропаганда, бел. ред.)
Директорът по военните науки в Кралския институт за отбранителни изследвания на ООН Матю Савил заяви пред Newsweek:
"Като цяло предизвикателствата пред Украйна през 2024 г. и възможните решения остават същите както преди: попълване на оборудване и боеприпаси, набиране и обучение на персонал и ефективна отбрана за спиране или забавяне на настъплението на руските сухопътни сили. Дълбоките удари не са панацея".
Една нова батерия Patriot струва повече от един милиард долара, от които 400 милиона долара е самата система и 690 милиона долара са ракетите прихващачи, според Центъра за стратегически и международни изследвания.
Мобилната система обикновено включва мощен радар, контролна станция, генератори на енергия, пускови установки и спомагателни транспортни средства. Радарът на комплекса е с обхват над 150 километра.
Системата има различни възможности в зависимост от вида на използвания прехващач. Прехващачът PAC-2 използва осколочно-фугасна бойна глава, докато по-новата ракета PAC-3 използва по-модерна технология за кинетичен удар (т.нар. „стрелба на поразяване“).
News Front
Няма коментари:
Публикуване на коментар