"Обещава им се да бъдат сред равни, без да бъде някой хегемон. Само времето ще покаже дали това реално ще се случи."
"Срещата на БРИКС е символна, това е исторически момент."
Това мнение изказа пред БНР икономистът Кузман Илиев от организацията "България може".
"Фактът, че на едно място се събират Индия и Китай, които са постоянно в състояние на много тежък конфликт, че отиват толкова много ключови политически фигури в БРИКС и в региона, е знак, че те искат да покажат на всички, че оттук насетне светът вече има много полюси, а не САЩ диктува и всички слушат", коментира той.
Според Илиев от БРИКС не искат да разсъждават като опозиция на Запада.
"Друга е логиката - появяват се нови икономически свръх сили, не е само САЩ, а и Китай, Индия, и тези процеси, които се случват, да придобият своята институционалност, създават формати, в които могат да се развиват."
По думите на икономиста процесът по дедоларизация е започнал.
"И той се изразява в това, че тези страни от БРИКС се притесняват, че разплащателните системи на долара в западния свят са изключително използвани като оръжие срещу тях, когато Западът не харесва техни политики. По тази линия се създават нови разплащателни системи, те са децентрализирани, иновативни, блокчейн базирани и ще трябва доста време, за да се внедрят и да станат реалност, ще трябва време да се стиковат. За нова тяхна валута няма да говорят, но все повече националните им валути ще бъдат приемани в търговията между тях, а далече във времето, може би след 20 години, да мислят за нещо като универсална тяхна валута."
Кузман Илиев изтъкна, че БРИКС предлага на държавите в него да си запазят суверенитета.
"Обещава им се да бъдат сред равни, без да бъде някой хегемон. Само времето ще покаже дали това реално ще се случи."
Сериозна геополитическа победа за стратегията на Владимир Путин - така Илиев определи очакваната на 24 октомври среща на руския президент с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш.
"Ако тази среща се осъществи, окончателно се слага точка на дебата изолирана ли е Русия, изолирана ли е БРИКС. Не, не са. Това ще е знакова среща и означава, че започва една ера на повече диалог с Изтока."
Няма коментари:
Публикуване на коментар