Козът на русата фурия е умението й да води диалог - тя закрепи аверката си Фон дер Лайен
Надеждата на Европейския съюз да не бъде загърбен от САЩ на Доналд Тръмп се казва Джорджа Мелони.
Подчерта го завчера в просторен коментар влиятелният френски всекидневник „Льо Фигаро“, който зададе въпроса ще бъде ли италианският премиер аванпоста на Европа за атака на бъдещата администрация във Вашингтон и за спечелване на нейното благоволение? И отговори положително на питането, тъй като според написалата текста наблюдателка Валери Сьогон „Джорджа Мелони може да разчита на връзките си с Илон Мъск и на консервативните кръгове в САЩ, за да съблазни Доналд Тръмп“. Разбирай да го накара да забрави изолационистките мераци и да си остане в руслото на установилото се след Втората световна война общо битуване с порядъчен европейски васалитет и прилична американска щедрост в замяна.
Журналистката на в. „Льо Фигаро“, който досега никак, ама никак не е долюбвал министър-председателката на съседите отвъд Алпите, сега твърди с определена симпатия, че русокосата римска фурия просто е осъдена на успех. Първо защото така смятат десниците от двете страни на Атлантика, чиито политики по принцип са много сходни - противопоставят се решително на т.нар. woke култура, която според тях унищожава обществото и бизнеса, отхвърлят твърдо нелегалната имиграция, не приемат претенциите за влияние и надмощие в международните отношения на Иран, Китай и Русия, възнамеряват да намалят данъците, демонстрират непоколебимо привързаност към семейните ценности и защищават християнските корени на западната цивилизация. Освен това „като най-важният високопоставен и способен консервативен лидер в Европа, Джорджа Мелони ще има до голяма степен улеснени двустранни отношения с Вашингтон“.
„И това се случва в момент - подчертава „Льо Фигаро“, - когато слабостта на властта във Франция и Германия, както и изместването вдясно на мнозинството в Европейския парламент, ще й позволят да се представи като естествен събеседник на бъдещата администрация в американската столица. Защото, ако Унгария на Виктор Орбан изглежда е вдъхновила повече кандидат-президента Тръмп, то Италия е истинската европейска сила, чийто министър-председател знае как да води диалог с всички, включително и с новоизбрания държавен глава.
„Така докато бъдещата американска изпълнителна власт разбере как да работи с Европа, Джорджа Мелони ще може да бъде истински културен мост между Брюксел и Вашингтон.“ - обобщава пред дамата от „Льо Фигаро“ избраният от италианците в САЩ евродепутат Андреа Ди Джузепе.
На второ място успехът на Джорджа Мелони в „свалката“ на Доналд Тръмп е предизвестен, тъй като „същото е ехото за нея“ в консервативните американски мозъчни тръстове, като института „Hudsun“ или фондацията „Heritage“, на които „Труд News“ посвети през август цели две страници в „серията“ си „Планетата Тръмп“. Ами умните глави в тези изключително важни интелектуални центрове на Републиканската партия смятат, че в момента няма друг европейски лидер, който да е в по-добра позиция от ръководителя на италианското правителство, за да установи лични отношения с нуждаещия се от съюзници в Европа Доналд Тръмп. Макар Джорджа Мелони никога досега да не се е срещала с новоизбрания американски президент, от 2019 г. насам тя поддържа солидни връзки с плеяда консерватори-републиканци и най-вече с няколко ключови фигури, сред които изпъква отдавнашният съмишленик на Тръмп - Стив Банън и на чиито годишни конференции тя винаги е била канена. Веднъж избрана за премиер през 2022 г., тя започва да се грижи повече за развитие на отношенията с администрацията на Джо Байдън и не се появява много, много редом до американски консерватори. Но по „партийна линия“ премиерът запазва и развива всички връзки с фондации, мозъчни тръстове и неправителствени консервативни партии, като в дискусионните им форуми обикновено участват представители на италианската десница. Задължително е, тъй като Джорджа Мелони си дава ясна сметка, че тези фондации и всевъзможни мозъчни тръстове ще имат голямо влияние върху администрацията на Тръмп и още повече върху Джей ди Ванс, ако той наследи президента след четири години - намеква „Льо Фигаро“.
И после идва крепкото й приятелство с новоназначения „министър на правителствената ефективност“ на САЩ Илон Мъск. Двамата се запознават през 2023 г. и Мелони го кани веднага на гости, разбира се, повече в качеството му на далновиден инвеститор и предприемач, отколкото като влиятелен политически съветник и приятел на Тръмп. И Мъск я посещава в правителствения дворец „Киджи“ в Рим, уважава годишния празник на нейната партия „Италиански братя“, присъства на други важни събития в Италия. А когато миналия септември Джорджа Мелони бе удостоена от Атлантическия съвет във Вашингтон с престижната наградата „Global Citizen Award 2024“, тя пожела призът да й бъде връчен именно от него - мъжът, който няколко седмици по-рано беше поел огромен финансов и личен приятелски ангажимент към кампанията на Доналд Тръмп. На тържествената вечеря в Ню Йорк с американския елит, след като й предаде наградата, Илон Мъск похвали нейната работа като „невероятна“, описвайки пред изисканата публика италианката като „честна, истинска, автентична“. Така консерваторите Отсам и Отвъд Океана останаха с впечатлението, че между Мелони и Мъск е създадена силна, трайна връзка, която тепърва ще дава плодове.
В края на краищата целта на Джорджа Мелони винаги ще бъде да защитава в Америка първо националния интерес, без никога да забравя, че Италия е страна основателка на Европа. - смята „Льо Фигаро“. „Тя няма да избира между Европа и Съединените щати, защото знае, че ако го играем разделени, рано или късно играта ще се обърне срещу нея“ - подчертава пред парижкия всекидневник Генералният секретар на Партията на европейските консерватори Антонио Джордано. Според него премиерът на Италия „в никакъв случай няма да бъде човек, който сее раздори, а по-скоро ще бъде посредник на диалога с всички“. В подкрепа на това становище „Льо Фигаро“ припомня как на местно, италианско равнище, Мелони е успяла да предложи бюджет, приет от всички политически партии без възражение. А на европейско - спасила е дясноцентристкото мнозинство на нейната приятелка Урсула фон дер Лайен, след като по-миналата седмица го разклатиха нейните съюзници - социалистите. Разбира се, подкрепа, „осребрена“ с назначаването на човека на Мелони - Рафаеле Фито за пръв заместник на шефката на ЕК, с дебелия портфейл на отговарящ за икономическите въпроси и постпандемичното възстановяване.
Румен Михайлов, "Труд"
Няма коментари:
Публикуване на коментар