Пролет

Пролет
Пролет

25 декември 2024 г.

Тръмп още не е влязъл в Белия дом, а Европа се чуди как да му угоди

Това, че Тръмп ще се опита да спази обещанията си е съвсем нормално. Както би било в реда на нещата и ЕС да защитава интересите си, а не да се поддава на изнудване...

 

 

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп се завръща в Белия дом на 20 януари, но вече обяви амбициозна програма за първия си работен ден. 

Най-отличителното в тази програма са големите порции заплахи, които той бълва още от спечелването на изборите на 5 ноември. Ако реализира дори само малка част от тях, то всички са под ножа – демократи, мигранти, Китай, Русия и Украйна, Близкия изток, зелените политики, гейовете... И, разбира се – Европейският съюз, който според него не купува достатъчно американски стоки, но изнася огромни количества за Съединените щати.

“20 януари действително ще бъде денят за освобождаване в Америка“, заяви Тръмп. И се зарече още в първия си работен ден да започне историческо масово депортиране на нелегални мигранти, да сложи край на войната в Украйна, да спре хаоса в Близкия изток и да попречи на Третата световна война да избухне.

Освен това, все още бъдещият президент на САЩ се зарече – още през първия си работен ден – да спре и „транссексуалния делириум“ в Америка, защото има само два пола – мъже и жени.

Републиканецът ще продължи да предоставя военна помощ на Украйна, но при нови условия. И ще поиска от държавите членки на НАТО да удвоят военните си разходи до 5% от БВП. Тези, които изпълнят това изискване, ще получат по-благоприятни условия за търговия със САЩ. Останалите – да му мислят.

Освен това, Тръмп обеща да реши и проблема с търговския дисбаланс със страните от Европейския съюз, като ги  накара да започнат да купуват повече американски петрол и газ. В противен случай – те ще се изправят пред нови мита, които никак няма да са им по вкуса.

“Казах на Европейския съюз, че трябва да компенсират огромния търговски дефицит със Съединените щати чрез масови покупки на нашия петрол и газ. В противен случай ще има МИТА навсякъде!!!”, написа Тръмп в социалната си мрежа Truth Social.

Според официални американски данни дефицитът на САЩ в търговията с ЕС през 2022 г. е възлизал на 131.2 милиарда долара. За сметка на това САЩ са били най-големият потребител на европейски стоки, като страната е поела 19.7% от износа на ЕС.

Отрицателният тъpгoвcки бaлaнc нa CAЩ c EC e фaкт и наистина трябва да бъде постигнато равновесие. Изискването на Тръмп обаче да се компенсира този дефицит конкретно чрез газ и петрол си е чисто изнудване.

Би трябвало ЕС сам да реши дали да купува повече американски горива, което може да се окаже опасно и да изпадне в тежка зависимост, както имаше от Русия преди войната в Украйна.

Европейската комисия вече трескаво обсъжда варианти как да угоди на новата американска администрация, за да не се стигне до търговска война.

Още преди месец председателката Урсула фон дер Лайен заяви, че можем да купуваме повече американски втечнен природен газ, „който е по-евтин от руския и сваля цените на енергията ни“. САЩ вече са най-големият доставчик на втечнен природен газ за Европа, а вносът от Русия остава твърдо на второ място.

Брюксел продължава да търси начини и да сведе до минимум ролята на руските горива в европейската икономика, тъй като войната в Украйна продължава. Решението обаче не би трябвало да е от типа да успокоим Тръмп, а да диференцираме доставките си.

През първата половина на 2024 г. САЩ са осигурили 48% от европейския внос на втечнен газ, а през третото тримесечие – 15% от вноса на петрол (доставките са около 2 милиона барела на ден).

Някои експерти смятат, че заплахите за апокалипсис при втория мандат на Тръмп са силно преувеличени. Например, главният икономист в Bloomberg Economics Том Орлик смята, че ако Тръмп изпълни обещанието си да наложи мита от 60% върху китайски стоки и 20% върху целия друг внос от САЩ, пълният удар за БВП на еврозоната ще бъде около 1 процент.

Такова въздействие несъмнено би било значително, но бледнее в сравнение със спада от 4.5% на годишния БВП, наблюдаван по време на европейската дългова криза през 2009 година. Той посочи на събитие в Брюксел миналата седмица, че митата на Тръмп със сигурност няма да са катастрофа. Освен това има и други дестинации за износ.

По подобен начин Европа беше до голяма степен неподготвена, когато  през 2017 г. по време на първия си мандат Тръмп наложи мита върху вноса на европейската стомана и алуминий заради опасения за националната сигурност. Това принуди ЕС да промени търговските си практики и вече има повече възможности за противодействие.

Една от причините Тръмп да спечели изборите е акцентът му върху икономиката, а не върху външната политика, както прави демократа Джо Байдън. Милиардерът републиканец превърна митата и намаляването на данъците в ключови елементи на начина, по който се представяше пред избирателите. Друга важна част от неговата платформа е дерегулацията в области, вариращи от банковата индустрия до криптовалутите.

Това, че Тръмп ще се опита да спази обещанията към избирателите си е съвсем нормално, дори е похвално. Както би било в реда на нещата и ЕС да защитава интересите си, а не да се поддава на изнудване...


 Антония Коцева, Banker.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар