В лагерите загиват милиони, като с точност цифрите трудно могат да бъдат изчислени
На 27 януари се отбелязва Международният ден в памет на жертвите на Холокоста.
Датата е определена с резолюция на Генералната асамблея на Организацията на обединените нации от 1 ноември 2005 г. На този ден през 1945 г. малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц са освободени. Това става в процеса на победата на Съюзническите войски над Хитлер и влизането на Червената армия в лагера.
Аушвиц остава символ на нацисткия геноцид. В него са депортирани няколко милиона души от цяла Европа.
В Аушвиц са депортирани около 232 000 деца, от които приблизително 216 000 са с еврейски произход, 11 000 с цигански произход, около 3 000 с полски произход, повече от 1 000 с беларуски и няколкостотин с руски, украински и друг произход.
Общо в лагерите загиват милиони, като с точност цифрите трудно могат да бъдат изчислени. Известно е, че в нацистките лагери на смъртта, освен евреи и военнопленници, загиват и критици на Хитлер, хуманисти, комунисти, демократи и всякакви политически опоненти на нацистите.
Първоначално нацистките лагери са създадени именно за политическите опоненти. Преследвани и избивани са още хомосексуални, цигани, славяни.
Геноцидът срещу евреите става част от самата основа на нацистката идеология.
Холокостът е знаков не само с броя на избитите евреи и безпрецедентната жестокост, но и с факта, че е това е геноцидът, който поради размерите си получава най-много гласност. Затова и споменът за този срамен момент в историята на човечеството действа като напомняне докъде може да стигнат идеологии, основани на расизъм и идеята за превъзходство на една етническа или национална общност над друга.
Няма коментари:
Публикуване на коментар