„Янтар“ е страшен за британския истаблишмънт. Той им показва: ние знаем всичко за вас. И помнете, че недосегаеми за враговете на Русия няма...
Невероятна истерия е обхванала тези дни Великобритания.
На първите страници на нейните вестници се публикуват страховити новини за появата край брега им на изключително опасен, свръх секретен руски кораб – „Янтар“. „Депутатите бяха уведомени за руски „шпионски кораб“, опериращ около Обединеното кралство“ е озаглавил коментара си Daily Express. „Британска подводница изплува до шпионския кораб на Путин близо до Обединеното кралство и им каза, че „не правите нищо добро“ съобщава The Sun. „Руски шпионски кораб, който може да изстрелва мини подводници, навлезе в Ламанша“ стряска читателите си Daily Mirror.
Британският министър на отбраната Джон Хийли определи появата на кораба, плуващ на разстояние 45 мили от британското крайбрежие в пролива Ла Манш, като пореден пример за руска агресия. Той информира депутатите в парламента, че „Янтар“ се използва за събиране на информация и съставяне на карти за критичната подводна инфраструктура на Великобритания. Според него това е „още един пример за растящата агресия от страна на Русия“. Военният министър мъжествено обяви: „Аз искам президентът Путин да чуе моето послание: ние ви виждаме, ние знаем, какво правите и ние ще предприемем решителни действия, за да защитим страната си“.
Хийли призна все пак, че руският кораб спазва международните правила за навигация. Което, обаче, не му попречи да изпрати срещу невъоръженият „Янтар“ морски патрулен самолет, фрегата HMS Somerset и морският патрулен кораб HMS Tyne. И не само тях – „Янтар“ плътно бе следен от подводница тип Astute, въоръжена с тежки торпеда Spearfish и крилати ракети Tomahawk.
С какво „Янтар“ – кораб, на който няма нито артилерия, нито крилати или хиперзвукови ракети, така силно плаши британският истаблишмънт (establishment – управляваща върхушка)?
„Янтар“ принадлежи на едно от най-тайните руски военни подразделения – Главното управление за дълбоководни изследвания (Главное управление глубоководных исследований – ГУГИ). Наричат го още „подводно ГРУ“ ( ГРУ – Главно разузнавателно управление) на Министерството на отбраната на Русия. Корабът е дълъг 108 метра, развива скорост от 15 възла, способен е да плава автономно 60 денонощия на далечина 8 000 мили. Екипажът му е от 60 души – предимно учени на военна служба.
„Янтар“ носи два автономни дълбоководни апарата – „Консул“ и „Рус“. Те имат здрав корпус от титанова сплав, екипажът им е от трима души. Спускат се на дълбочина над 6 000 метра и могат да работят там в продължение на 12 часа. Те могат да снимат морското дъно, да използват манипулаторите им за различни дейности, да вдигат на повърхността предмети с тегло до 200 кг. Притежават телеуправляеми апарати, с които могат да проникват вътре в потънали обекти. За движение на мини-подводниците под водата те имат по 6 електродвигателя. Експерти сравняват качеството на тази техника с космическата.
На Запад лъжат, когато твърдят, че задачата на „Янтар“ е да реже техните подводни кабели. Естествено, това не е никакъв проблем за екипажа на кораба, но за тази цел ГУГИ разполага с други „инструменти“. Като подводницата „Подмосковье“, която е носител на атомни дълбоководни станции. Става дума са мини-подводници АС-31, изградени от титанови корпуси, което ги прави способни да работят на дълбочина над 1 000 метра. Неофициално в Русия ги наричат „Лошарик“, а на Запад – Uniform. Те са в състава на 29-та бригада за атомни подводници със специално предназначение на Северния флот. "Лошарик" имат опори за „кацане“ на морското дъно и манипулатори за работа с кабели. С тях те могат да монтират подслушващи устройства, да контролират и срязват кабелите там, където повредата много трудно може да бъде отстранена. Мини-подводниците са в състояние да лежат на дъното продължително време, след което се връщат в отсек, разположен на дъното на техният носител.
На „Янтар“ има уникален научно-изследователски бортови комплекс, който позволява да се следят параметрите на океанската среда. Подобен на него няма никоя друга държава. Благодарение на „Янтар“ руските военни имат възможност да следят трансатлантическите системи за предаване на данни, кабелите, системите от ехолоти SOSUS, които са на пътя на подводниците на Северния флот в Атлантика. Те могат при необходимост да следят и унищожат сигнали на секретни линии на противника. За тях не е никакъв проблем да се включват и към неговите секретни телекомуникационни канали. „Янтар“ е в състояние да създава и „шумна завеса“ за сканиращата хидроакустична апаратура на противника и така да осигурява незабелязано преминаване или маневри на стратегическите руски атомни подводници.
Впрочем всичко това не се крие. Адмирал Виктор Кравченко, бивш началник на Главния щаб на военноморският флот на Русия, споделя в интервю за РИА Новости, че „съветски, а след това и руски подводници неведнъж са провеждали операции за установяване на датчици върху американски кабели в района на Атлантика. Това се е правело за получаване на информация, същото са вършели и американци край нашите брегове. И едва ли нещо оттогава се е променило“.
Неговите думи потвърждава и високопоставен служител на Пентагона пред Fox News. На въпрос на журналист за дейността на океанографски кораби на военноморските сили на САЩ в близост до териториалните води на Русия, той отговаря: „Разбира се, там ние имаме такива. Според вас с какво се занимават всички тези океанографски кораби? Изучават китове ли?“ Така през август 1972 г. американската атомна подводница за специални операции Halibat е поставила на дълбочина 120 метра голямо устройство до кабел на руското военно министерство, свързващо Камчатка с континента. То е снимало и записвало на магнитна лента секретна информация, а операцията е била наречена Ivy Bells. Периодично американски подводници са се промъквали в района на Охотско море и са прибирали записите на разговорите. И това е продължавало дълго време.
Но проблемът на американците е в това, че руското контраразузнаване е било наясно с тяхната операция. И затова то по същият кабел е изпращало на американските военни потоци от дезинформация. По-късно руснаците са вдигнали устройството от дъното на морето и са го показали в медиите.
Но докато американците могат да работят с обекти близки до повърхността, то „Янтар“ прави това и на дълбочина над 6 000 метра! Това позволява на руските военни да следят секретните линии на Пентагона DoDIN, стационарните станции за хидроакустично следене, които шпионират за руските атомни подводници. И, разбира се – за подводните датчици, с помощта на които американските стратегически подводници сверяват точността на своите курсове.
„Янтар“събира и предава изключително ценна разузнавателна информация – включително и за изпитанията на най-нови американски подводници. И, ако е необходимо кораба е в състояние да „ослепи“ или унищожи най-важните американски датчици.
Факт е, че британските „елити“ са силно разтревожени от появата в международни води недалеч от крайбрежието на страната на „Янтар“. От него тях дори ги е повече страх отколкото от руските атомни подводници „Ясен“. На тях кораба им напомня и за растящия гняв на Русия от поведението, което те непрекъснато демонстрират срещу нея. Неоспорим факт е, че благодарение най-вече на тяхната неистова русофобия, коварство, лицемерие, подлост и чудовищна алчност, конфликтът в Украйна не спира. И стотици хиляди славяни продължават да умират.
„Янтар“ е страшен за британския истаблишмънт с това, че той им показва: ние наистина знаем всичко за вас, за вашите възможности, за това, къде се намирате. И не е зле да помните, че недосегаеми за враговете на Русия няма...
Няма коментари:
Публикуване на коментар