ИИ DeepSeek категорично доказва: илюзия е да се очаква, че САЩ ще останат лидер в областта на ИИ
В невероятна депресия изпаднаха създатели на изкуствен интелект (ИИ) в САЩ след появата на китайският модел DeepSeek.
Цената на акциите на най-големитe технологични компании полетяха надолу. Само за един ден Nvidia загуби над 600 милиарда долара от пазарната си капитализация – възможно най-лошият дневен спад в историята на фондовия пазар. Но тя далеч не бе единствената корпорация, на която китайският стартъп (от startup – фирма, създадена заради нова идея/концепция) нанесе съкрушителен удар. Сериозни загуби понесоха ASML Holding, Microsoft, Qualcomm, ARM… Според американската агенция Bloomberg капитализацията на гигантите в технологичната индустрия на САЩ и Европа загуби само за един ден над един трилион долара!
А с компании на Китай се случи точно обратното – цената на техните акции литна нагоре. Така веднага след като стана ясно, че IT-компанията Merit Interactive ще интегрира DeepSeek в своите процеси, стойността на акциите и се увеличи с една пета.
Анализатори сравняват ефектът от появата на DeepSeek с първият в света изкуствен спътник на Земята, пуснат в орбита от Съветския съюз на 4.10.1957 г. Влиятелният Financial Times е категоричен: по популярност китайският ИИ вече е лидер в САЩ, защото е изпреварил по брой на сваляния в магазина App Store американският ИИ ChatGPT. Към 25 януари т.г. мобилното приложение на DeepSeek е свалено над 6 милиона пъти! То е на първо място в магазините за приложения за iPhone в Австралия, Канада, Китай, Сингапур, САЩ, Великобритания…
ИИ DeepSeek носи името на китайската компания от град Ханджоу, административен център на провинция Джъдзян, която го създаде. Там се намира и главният офис на китайската компания за електронна търговия „Алибаба“ – една от най-големите в света. Основател на DeepSeek е 39-годишният Лян Уънфън, шеф на хедж-фонда High-Flyer. Днес той с основание се е превърнал в истински национален герой на Китай.
През декември 2024 г. на света е представен ИИ DeepSeek-V3. През януари т.г. се появи и много по-съвършената му версия DeepSeek-R1. Неговата производителност е съпоставима с най-новата версия ИИ на ChatGPT, създаден от OpenAI (американска изследователска лаборатория за ИИ) – OpenAI o1. Но за разлика от американският, китайският ИИ е несравнимо по-ефективен. Той не се нуждае от свръхскъпи процесори и не изразходва огромно количество електроенергия. Китайският продукт работи на стандартни процесори, може да бъде пуснат в автономен режим на персонални компютри или смартфони.
DeepSeek съдържа 671 милиарда параметра, с което превъзхожда почти всички негови аналози от Запад. За обучението му са използвани милиони страници текст, но за това отишли само два месеца! Най-новият модел DeepSeek R1 имитира човешко мислене и превъзхожда OpenAI o1 по редица операции. От съществено значение е факта, че за създаването му са похарчени далеч по-малко средства от американските системи за ИИ. Ако за обучението на ChatGPT изпълнителният директор на OpenAI Сам Олтман е хвърлил над 78 милиона долара, то китайският модел DeepSeek V3 е обучен за 14 пъти по-малко средства – за 5.5 милиона долара. Цялата сума похарчена за създаване на DeepSeek съставлява едва две на сто от инвестициите в OpenAI – 12 милиона долара срещу 500 милиона долара, за да се появи американският ИИ.
Според аналитика Арно Бертран Deepseek превъзхожда OpenAI o1 по редица показатели и струва само 3 на сто от неговата стойност. Това е все едно някой да е произвел мобилен телефон съпоставим с iPhone, но да струва 30 долара вместо 1 000. Deepseek е по-добър и е 30 пъти по-евтин от американският аналог, с възторг заявява Арно.
Сега инвеститори на Запад, вложили милиарди долари в инфраструктура за създаване на ИИ осъзнават, колко лекомислено са постъпили. Китайците доказаха, че могат да се получат отлични резултати с далеч по-малко разход на ресурси. В това число и с по-малко производителни чипове, отколкото невероятно скъпите на Nvidia.
При това той върши далеч по-добра работа. DeepSeek R1 превъзхожда o1 от OpenAI в множество тестове – за математическо разсъждение, за сборник задачи, за оценка на програмирането и др. За разлика от американският ИИ китайският Deepseek е безплатен за потребителите. Освен това той е и с открит код – всеки може да пише свои версии.
Какво може да прави DeepSeek? На практика почти всичко: отговаря на всякакви зададени му въпроси, готви учебни материали, пише дипломни работи, решава задачи, измисля рецепти за храна, организира пътешествия, търси информация в интернет… Способен е да анализира огромно количество от данни, да обработва естествени езици, да прогнозира и моделира, да автоматизира рутинни процеси в различни сфери – от финанси до медицина.
Най-големият доставчик на чипове за обучение на ИИ – Nvidia, сега признава: китайският DeepSeek е „отлично достижение в областта на ИИ“! А собственикът на Meta Марк Зукърбърг спешно създаде четири щаба за екстрено реагиране. Задачата, която те трябва да решат е, как китайският стартъп е могъл да създаде такава невероятна технология за ИИ, която да е по-мощна от Meta AI. Тревогата на Зукърбърг е обяснима – та най-новият модел на DeepSeek най-вероятно ще е много по-добър от следващата версия ИИ Llama на Meta. Но въпросът, който най-силно занимава Зукърбърг е как така китайците са съумели рязко да намалят цената на обучението на своя DeepSeek.
Опитвайки се да попречи на китайците да изпреварят американците в областта на ИИ Доналд Тръмп даде старт на проекта „Звездна порта“ (Stargate). В него участват големите американски корпорации OpenAI, Softbank и Oracle, като предстои към тях да се присъединят Microsoft, Nvidia и Arm. В следващите четири години в Stargate ще бъдат инвестирани около 500 милиарда долара за създаване на инфраструктура за ИИ на територията на САЩ. За тази цел ще започне строителство на центрове за обработка на данни и кампуси, като първите от тях ще се появят в Тексас.
Американците правят всичко по силите си за да блокират развитието на ИИ в Китай. Те забраниха износа на високотехнологична продукция за тази държава – като полупроводници и графични процесори например. Резултатът от санкциите е нулев – дори сравнително малка китайска компания съумя да осъществи истинска революция в областта на ИИ, създавайки DeepSeek. Неговата поява доказва, че е невъзможно бъде спряно развитието на китайският ИИ. С много по-малко пари и с по-несъвършени чипове от американските, те постигат отлични резултати.
Нещо повече – ИИ DeepSeek категорично доказва: илюзия е да се очаква, че САЩ ще останат лидер в областта на ИИ. По-скоро ще се случи сега изглеждащото като невъзможно – водещ в тази най-важна област на бъдещето ще е точно Китай!
Няма коментари:
Публикуване на коментар