Пролет

Пролет
Пролет

16 март 2025 г.

По-добре маймуни да са на власт – ще крадат само банани!

Най-бързият и ефективен способ да получиш желаната поръчка в Европа е подкупа! 

 

Ако вярваме на строго цензурираните медии постигнат е гигантски  успех в борбата с корупцията в Европа! 

Разкрита е група от 15 бивши и настоящи евродепутати, които са били подкупвани от лобисти на китайската компания  Huawei. Тяхната задача е била да влияят на политиката на Евросъюза към нея и така да улесняват бизнеса й. За тази цел на тях чрез португалска фирма са им били раздавани подаръци, като  смартфони и билети за мачове например.

Холандската медия Follow the Money (FTM) съобщава, че преди две години е бил даден старта на  секретна операция, наречена „Поколение“. Нейната цел е била да се потърсят доказателства за възможни престъпления – подкупи, фалшификации, пране на пари, организиране на престъпна общност сред евродепутати. А на 13 март т.г.  рано сутринта  над 100 въоръжени полицаи са били изпратени да обискират 21 обекта. Претърсена е била щаб-квартирата на Huawei в Брюксел, както и други европейски офиси на фирмата в Белгия и Португалия. Обиск е бил проведен и в домове на лобисти, свързани с китайската компания. При него са  конфискувани  документи и електронни устройства. Арестувани са 6 души. Като главен виновник в корупционната схема за оказване на влияние, се сочи 41-годишният шеф на пиар-отдела на Huawei за ЕС  Валерио Отати. Той е започнал да работи за китайската компания през 2019 г., като преди това се е грижил за интересите на китайците пред италиански евродепутати.

В последните няколко години Huawei активно участва в развитието на телекомуникационните мрежи в Европа. Особено осезаем е приноса и за разгръщане на технологиите 5G. Това поражда съмнения у немалко политици – те подозират компанията в шпионаж за Китай. Еврокомисията препоръчва на държавите-членки на общността да се отказват от оборудване на китайската компания в областта на телекомуникацията и най-вече в мрежата 5G.  А това означава, че се разширява пространството за действие на нейни конкуренти –  като Nokia и Ericsson например.

Този пореден скандал няма начин да не се отрази негативно на репутацията на самият Европарламент. Още повече, че не е приключила проверката по другата нашумяла корупционна далавера в Европарламента – т.нар. „Катаргейт“. Тя се разрази през декември 2022 г. При нея се разследва корупционна мрежа, в която са били въвлечени евродепутати, политици, лобисти, висши чиновници и членове на техните семейства. Всички те са получавали огромни суми и други изгоди от Катар, Мароко и Мавритания, за да влияят на решения на Еврокомисията и Европарламента, свързани с тези държави.

Huawei категорично отрича всички обвинения към нея от страна на ЕК. Скандалът, който вероятно тепърва ще се разгаря, поражда и много други въпроси. Като например, защо точно сега в публичното пространство се съобщава за него? При това китайците  влагат далеч по-малко средства за лобиране сред евродепутати в сравнение с други корпорации. Така още през 2021 г. агенцията за анализи Corporate Europe Observatory и неправителствената организация Lobbycontrol съобщиха, че на първо място по общи разходи за лобиране съвсем не е Huawei, а американските корпорации Google, Facebook, Microsoft и Apple. Точно САЩ са лидери по брой на компаниите, които лобират за своите интереси в областта на цифровите политики в Евросъюза – техният дял е една пета от общо 599 компании. Експертите направиха извод, че въпреки ръста на китайския технологичен пазар, китайските компании не влагат за лобиране в Евросъюза толкова значителни средства, колкото техните американски колеги.

А и самият процес „лобиране“ съвсем не е екзотична, а масово разпространена практика в света на „пазарната икономика“. Прилага се от компании, работещи в най-различни сфери – от фармацевтиката до военната индустрия. Така за да пробутат своя отровен за хората хербицид глифозат за „осведомяване“ и приемане на „правилни решения“, корпорацията „Монсанто“ е платила 4.2 милиона долара на влиятелни персони в Европарламента. Сред тях е и еврокомисарят по земеделие.

В интерес на истината и самата Еврокомисия никак не се стеснява да използва тази узаконена форма на корупция, наречена „лобизъм“. Американската медия Politico съобщи, че в началото на ноември 2024 г. тя е наела DCI Group да придвижва търговията и инвестициите на Евросъюза в САЩ. Става дума за известна лобистка агенция, която работи за клиенти от различни области, включително тютюневи, телекомуникационни и енергийни компании.

Очевидно съвсем други са целите на шумотевицата около китайската компания. Те са насочени най-вече да бъде превключено вниманието от подготвяният чудовищен обир на европейците. Става дума за 800-те милиарда евро, които „кралица Урсула“ (така я нарекоха заради мерака й еднолично да управлява Евросъюза) и обкръжението  и  искат да похарчат за купуване на оръжия. Явно истеричната им кампания за „руска заплаха“ за Европа и за разрешаване на конфликта в Украйна чрез неговото продължаване („мир чрез сила“) са недостатъчни, за да бъдат вразумени критично мислещи европейци.

Разбира се, като имитира битка с корупцията, Еврокомисията се опитва същевременно да укрепи и собствената си, твърде клатеща се репутация. Особено тази на шефа й. В публичното пространство „кралица Урсула“ непосредствено се обвързва с лъхащата отвсякъде на корупция сделка за покупка на ваксини от фармацевтичната корпорация „Пфайзер“. Още през април 2023 г. бе заведено дело срещу гинеколожката за това, че е причинила финансови щети на белгийската държава, когато е осигурила сделка с „Пфайзер“ за закупуване на ваксини срещу COVID-19 за страните от ЕС. Според иска Лайен е отговорна за „злоупотреба със служебно положение“, „унищожаване на публични документи“ и „незаконно използване на интереси и корупция“. Година по-късно стана известно, че в разследването се е включила и Европейската прокуратура (EPPO) – та само чрез СМС гинеколожката е уредила американската корпорация да получи около 35 милиарда евро! При това закупените 1.8 милиарда дози  значително са превишавали потребностите на населението на Евросъюза. Само припомням, че масова практика е компанията, която получава поръчката, да се отблагодарява на който трябва с комисионна до 10 на сто!

В края на 2023 г. Световната банка публикува доклад, съгласно който корупцията в Европа е достигнала ужасяващи размери. Според него всяка година корупционните сделки достигат около трилион евро! Както може да се очаква секторите с най-висока корупция са държавните и обществени поръчки. Преобладаващата част от ръководителите на компании, работещи в Европа, са убедени: най-бързият и ефективен способ да получиш желаната поръчка на стария континент е подкупа!

За да има резултат от борбата с корупцията трябва да има ефективно и справедливо правосъдие. Но точно то отсъства от Европа. Сега вероятно някои евродепутати, на които са дарили  билети за мач за да кажат добри думи за китайската компания, ще си имат проблеми. Това ще е повод по върховете на Евросъюза да демонстрират битка с корупцията. Но същият подход е невъзможно да бъде приложен към евровождовете. И пример за това е самата „кралица Урсула“. Съдът в белгийският град Лиеж отказа да разглежда иска за възможни нейни нарушения  при купуването на ваксини по време на пандемията от Ковид 19.  Европрокуратурата спря разследването, тъй като „кралица Урсула“ има имунитет. И гинеколожката сега спокойно може да пристъпи към следващият пазар – купуване на въоръжения само за някакви си 800 милиарда евро…

Има ли решение проблема с корупцията в Евросъюза, а и у нас? Има, разбира се! Едно от тях ни дава изтъкнатият турски драматург, писател, мислител Мехмет Мурат Илдан: вместо на политици, да дадем властта на маймуни. Само тогава може да сме сигурни, че единственото нещо, което ще бъде откраднато от тях, ще са банани!

 

Kreativen.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар