"Някой, който отговаря за безопасността, не си е свършил работата."
"Българското законодателство отдавна е хармонизирано с европейското. Регламентирано е от кого и при какви условия могат да се използват пиротехнически изделия. Има специален класификатор."
Това поясни пред БНР доц. Милен Иванов, експерт по сигурност, бивш заместник-ректор на Академията на МВР.
По думите му, използването на такива средства е отговорност на собственика и на организатора.
"В България няма подобни тежки инциденти от времето на дискотека "Индиго", припомни Иванов, който анализира случая в РСМ с пожара в дискотека в Кочани.
"Винаги има риск, затова когато се изгражда такова заведение, материалите трябва да са по съответните стандарти за негоримост", заяви експертът, според когото у нас се упражнява надлежен контрол.
"В много държави такива места са изнесени извън града, има огромни паркинги, където може безопасно да се евакуират хора при инцидент. И най-вече – трябва да има достатъчно изходи. Два изхода са малко при такава тълпа", коментира експертът.
"Това е било предизвестено събитие. Това е някакъв склад с греди, няма достатъчно височина. Тези греди са добре изсъхнали. Нещо се е запалило от неподходящите пиротехнически изделия и огънят е тръгнал много бързо. Прозорците са с решетки. Някой, който отговаря за безопасността, не си е свършил работата", гласи професионалната оценка на доц. Милен Иванов за трагедията в Кочани.
Няма коментари:
Публикуване на коментар