Пролет

Пролет
Пролет

2 април 2025 г.

„Мечката“ – един от истинските „кошмари на НАТО!“

Ту-95МСМ ще играе централна роля в руският стратегически въздушен флот до 2030-те години. А после ще ги заменят незабележимите ракетоносци от следващо поколение... 

 

Така е озаглавил своя публикация The National Interest. Тя е посветена на  знаменитият съветски и руски самолет  Ту-95, който в кодификацията на НАТО е наречен Bear (Мечка). 

Американската медия пише, че този  стратегически бомбардировач и ракетоносец с голям обсег, продължава да е основа на руските военновъздушни сили. А това е доказателство за способността на конструктори и инженери в Русия да създават самолети с дизайн, обединяващ иновативност, адаптивност и практичност, изтъква The National Interest.  Неговите четири масивни турбовитлови двигатели  „Kузнецов NK-12“ му осигуряват впечатляващи обхват, товароносимост и скорост. Корпусът на самолета е изграден основно от алуминий, което го прави едновременно лек и издръжлив и допринася за неговата дълготрайност.

От емблематичните физически характеристики на Ту-95, неговите ревящи двигатели са сред най-забележимите. Контра-въртящите се витла със свръхзвукова скорост на върховете си, генерират невероятно силен звук, който вледенява душите на враговете. И те има защо да се страхуват: „Мечката“ е отлично въоръжена  и е в състояние да върши страхотни неща, обобщава американската медия.

Впрочем руската летяща  „Мечка“  привлича постоянно вниманието на The National Interest. В края на миналата година  американската медия предупреди, че неговата най-нова модернизация – Ту-95МСМ,  е в състояние да държи под прицел цяла Европа, без да напуска района на Урал. Силовата му установка му осигурява висока ефективност, надеждност и издръжливост. А това прави „Мечката“   идеална платформа за продължително патрулиране и нанасяне на мощни удари по противника. Последната модернизация и е дала най-нови системи за навигация, комуникация и управление, както и съвременни средства за радиоелектронна борба. Те, заедно с далечината му на действие и неговата висока скорост, го правят способен да изпълнява всякакви операции на големи разстояния. Ту-95МСМ   напомня на противника за способността на Русия да използва своята военна мощ, ако се наложи на огромни разстояния, обобщава The National Interest.

И други американски медии проявяват нестихващо любопитство към всичко, свързано с „мечката“ . Така Military Watch пише, че в последната модернизация на самолета – Ту-95МСМ, е отразен и бойният опит, получен в специалната военна операция на Русия в Украйна. Самолетът има най-мощният сериен турбовитлов двигател в света NK-12MPM и нови витла. Благодарение на това е увеличен два пъти капацитета му за носене на оръжия и му е осигурена съвместимост с крилатата ракета Х-101 и нейният вариант с ядрен боеприпас Х-102. Увеличен е и обхвата на действие на самолета. Крилата също са подсилени, за да поемат новите, много по-големи ракети. Оптимизирана е интеграцията на „Мечката“ с въздушни, морски и наземни средства за съвместни операции, което и позволява да работи като част от много по-широка мрежа. Подобрен е комплектът на авиониката – Ту-95МСМ е получил модерни навигационни, комуникационни и управленчески системи. А това способства за много по-точно планиране и изпълнение на неговите задачи.

Съветският и руски турбовинтов стратегически бомбардировач Ту-95 лети вече 73 години – първият му полет се е състоял на 12 ноември 1952 г. През 1961 г. точно Ту-59 хвърля на полигон най-могъщата бомба в света („Цар бомба“) – мощността и е над 50 мегатона в тротилов еквивалент. Ядрената гъба, образувала се след взрива, се е вдигнала на височина 60 км. Изследователите, които са се намирали на разстояние 200 км от епицентъра на взрива, са получили обгаряния на роговицата на очите.

През юли 2010 г. два Ту-95МС поставиха световен рекорд за безпосадъчен полет за серийно произведени машини. В продължение на 43 часа те патрулираха над Атлантическият, Северният ледовит и Тихия океани, както и в Японско море. Общо прелетяха над 30 000 км, като четири пъти се дозареждаха във въздуха. Самолетите и летците показаха своята издръжливост и професионализъм.

„Мечката“ си заслужава това название – та тя  е  истински гигант! Дълга е близо 50 метра, размерът на крилата и е около 290 метра, максималното и тегло при излитане е 185 тона (само горивото, с което е заредена тежи 85 тона). Мощността на всеки един от четирите и двигателя е 15000 к.с. „Мечката“ продължава да е най-бързият в света сериен бомбардировач и ракетоносец с турбовитлови двигатели. Тя с лекота преодолява разстояние от 10 500 км, като носи 12 тона смъртоносни боеприпаси на борда си. Екипажът на Ту-95МСМ  е от 7 души – командир на самолета, негов помощник, щурман, втори щурман, оператор на средствата за връзка, бординженер и командир на огневите установки.

„Мечката“ е въоръжена с новите руски крилати ракети Х-101/Х-102, които са способни да поразяват цели на разстояние до 5500 км. Модернизираният Ту-95МСМ може да носи 8 от тях, всяка от които тежи 2.4 тона. Вътре в бомбения отсек „мечката“  се зарежда с крилати ракети Х-555, чиято бойна част е ядрена, фугасна, касетъчна или запалителна. Ракетата лети на ниски височини (40-110 метра) със скорост от 720 до 730 км/час, като отчита релефа на местността и коригира движението си. Практически е невъзможно тя да бъде прехваната от средствата за противовъздушна отбрана. През септември 2019 г. хусите в Йемен изстреляха четири ракети Х-55 (стария модел, предшественик на Х-555), получени от Украйна по нефтопреработвателен завод в Саудитска Арабия. Американският комплекс  „Patriot“, с който саудитите са го пазели, не можа да порази нито една ракета. Х-555 достига цели на разстояние до 2 000 км. Ракетата е свръхточна – вероятното й отклонение е по-малко от 20 метра, т.е. целта неминуемо ще бъде унищожена. „Мечката“ може да носи и свободно падащи бомби – обикновени или атомни.

Страхът от появата на ревящите „мечки“ у противника е невероятно силен! И това се забелязва и в украинският конфликт. Щом спътниковото разузнаване на НАТО предаде в реално време на киевския режим, че „мечки“ се готвят за излитане, у противника се възцарява невероятна паника. Това подсказа на руските военни да се възползват от нея и без да харчат боеприпаси да му нанасят щети. Десетина „мечки“ излитат от базите си с пълен боекомплект от ракетно въоръжение и поемат курс към вражеската територия.  Самото им излитане за киевския режим е признак, че ще последва масиран ракетен удар. За няколко часа се обявява въздушна тревога, спират работа предприятия, обществения транспорт, изключва се електроенергията. Но скоро след това без да използват оръжията си, „мечките“ се връщат на своите летища, като са постигнали желаният ефект. Ритъмът на икономиката на противника е увреден, нарушено е снабдяването на въоръжените му сили и т.н.

Сред американски военни пилоти е популярна следната шега: „Когато моят дядо е летял на F-4 са го изпращали да прехваща руският бомбардировач Ту-95. Когато моят баща е летял на F-15 също са го вдигали във въздуха, за да се опита да прехване Ту-95. Сега аз летя на F-22 и също ме пращат да прехващам Ту-95“. Майтапът си е майтап, но и в него има истина. Ту-59МСМ днес,  заедно с Ту-160М2 („белите лебеди“) и Ту-М3М, представляват руската стратегическа авиация. А тя, заедно с шахтовите и мобилни ракетни комплекси и подводници,  е съставна част от ядреният щит на Русия. Ето защо легендарният боен самолет Ту-95, макар и на сериозната възраст от над седем десетилетия, продължава да лети. И да предизвиква невероятен кошмар само с появата си у натовци. Предполага се, че Ту-95МСМ ще играе централна роля в руският стратегически въздушен флот до 2030-те години.

А после ще ги заменят незабележимите ракетоносци от следващо поколение, които сега създава руската държавна корпорация „Ростех“ по програмата ПАК ДА – перспективни авиационни комплекси на далечната авиация.


Kreativen.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар