Кампанията за демонизиране на всичко руско, израз на
която са и нападките срещу „Сигма бой“, свидетелства за настъпващо
злокобно мракобесие и на нов еврофашизъм
За съществуването на „Сигма бой“ научих от моят 7-годишен внук Алекс. Той си я припява често и това ме заинтригува да разбера що за песничка е.
Така научих, че нейни изпълнители са две руски момиченца – Мария Янковская (на 12 г.) и Светлана Чертищева (на 11 г., популярна сред тинейджъри и като Betsy). А автор на „Сигма бой“ е бащата на Света, известният композитор и продуцент Михаил Чертищев. Той е написал и музиката към популярни руски мултипликационни филми.
Песничката разказва за несподелени чувства на момичета със симпатично, силно, смело момче („Сигма бой“). Те мечтаят той да ги забележи и да танцува с тях, но това не се случва. Нищо особено не откроява „Сигма бой“ от хиляди подобни песни. И тя като тях е с ритмична мелодия и простичък текст, който не ангажира съзнанието на слушателя с важни послания. А със „Сигма“ много млади хора днес обозначават човек, който е уверен в себе си, достоен е за уважение и е привлекателен. Неслучайно тя бе обявена за младежката дума на 2024 г.
За да се уверите в безобидността на тази песничка, ето няколко реда от нея (в оригинал, на руски език):
Сигма, Сигма бой, Сигма бой, Сигма бой,
Каждая девчонка хочет танцевать с тобой.
Сигма, Сигма бой, Сигма бой, Сигма бой,
Я такая вся, что добиваться будешь год.
Да се каже, че „Сигма бой“ се е харесала на мнозина деца и тинейджъри, няма да е вярно – истината е, че за броени седмици тя постигна шеметен успех! Появила се в края на октомври 2024 г. в социалните мрежи, тя много скоро се оказа на престижното седмо място в международната класация Billboard Top Dance Songs. И се нареди непосредствено след песни на американските певици Ариана Гранде и Били Айлиш, изпреварвайки в рейтинга друга тяхна знаменита сънародничка – Кейти Пери. „Сигма бой“ вече има десетки милиони гледания на YouTube, в TikTok, прослушивания на Spotify…
Но точно този невероятен успех на руската „Сигма бой“ буквално вбеси русофобите, които изобилстват в коридорите на властта на нашия континент. В нея те съзряха смъртоносна опасност за своите „европейски демократични ценности“. С този фалшив лозунг те успешно ни манипулират от десетилетия, за да съхраняват невероятно тлъстите си доходи, които им носи позицията във властта. За тях „Сигма бой“ е пореден инструмент на „меката сила“, с която коварно действа днес Русия. Детската песничка стана новият символ на противопоставяне на ценности – либералните на „демократична Европа“ срещу традиционните на „авторитарна Русия“.
Омаскаряването на песента и поредната ескалация на русофобска истерия започна в края на миналата година. Старт за това даде лично немската учителка Нела Рийл (родена е през 1985 г.), която днес е евродепутат и председател на Комитета по култура и образование на Европарламента. На 7 декември 2024 г. тя направи изявление в Страсбург, в което определи „Сигма бой“ като „вирусен руски троп, използван в социалните медии, който натрапва патриархален и проруски мироглед“. За „културната“ евродепутатка това е пореден „пример за руско проникване в популярния дискурс чрез социалните медии“. За Нела особено опасно е, че посредством „Сигма бой“ руснаците искат да „внедрят своите идеи“ у младите украинци. „Русия разбра как да вгради тези идеи в едно общество: да се насочи към младите украинци на техните телефони, да промени историите на украинците, които разказват на собственото си общество.“ Нела сподели пред евродепутати, че лично украинският министър на културата е изразил пред нея тревогата си от разпространението на „Сигма бой“.
Ето защо тя бе категорична: „ЕС трябва да окаже силна подкрепа и да се насочи дори към тези фини инфилтрации и фалшификации“. Шефката на културата в Европарламента поиска незабавно да бъде забранен клипа на „Сигма бой“ и той да бъде премахнат от западни платформи, защото пропагандира руски поглед на света и защитава патриархални ценности. Е, съвсем друго щеше да е, ако на мястото на момичетата бяха момчета, мечтаещи да спечелят любовта на „Сигма бой“. Тогава като нищо песничката можеше да стане и химн на Евросъюза. И може да не се съмняваме: ако имаха тази възможност те веднага биха върнали практиката от Средновековието на публично изгаряне на автора и изпълнителите на песничката.
А Die Tageszeitung обвини „Сигма бой“ в разпространение на „токсичен идеал за мъжественост: сексизъм и насилие“. Вестникът написа, че песента „може да послужи като модел за подражание, особено на младите хора. Без съмнение имаме нужда от подобни модели, но такава песен няма да има положителни последици. Тя прославя сексизма и изблиците на насилие“, е категоричен немският вестник.
„Сигма бой“ постави в бойна готовност и манипулаторите на диктатора Зеленски – те са вбесени от невероятният й успех сред европейските тийнейджъри и млади хора. На 16 април т.г. полската медия Onet.pl съобщи, че Центъра за противодействие на дезинформацията към Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна, определя песента като „инструмент на информационната война“ на Русия. Според него тази изглеждаща безобидно песен всъщност е част от усилията на Русия за „укрепване на нейния наратив и културно влияние“. „Сигма бой“ е особено опасна, защото способства за формиране на позитивен образ на Русия сред младежта, твърдят експерти на Центъра.
Кампанията поведена от евровождове срещу симпатичната песничка „Сигма бой“ е поредно доказателство, че те съвсем са изкукали! Но да не останете с впечатление, че това е изолиран случай – нищо подобно: русофобията на западни и родни управленски „елити“ тотално ги е лишила от разум. Ето още един пример за това.
„Маша и мечока“ е един най-добрите мултипликационни сериали в историята на този жанр – доказва го факта, че е носител на всички възможни престижни награди. Но и той стана обект на неистова атака от страна на всевъзможни русофоби. Финландският вестник Helsingin Sanomat определи сериала като „част от хибридната война, която води Русия“. За TheTimes сериалът е пропаганда на Путин и пример за „меката сила“, която използва Москва за създаване на позитивен образ на Русия в чужбина. Британският вестник цитира Антъни Глийс – бивш директор на Центъра за изследване на сигурността и разузнаването (BUCSIS), професор в Бъкингамския университет, който казва: Маша е „неприятно напориста, но при това е и храбра. Тя е много влиятелна, независимо от малкото си тегло. Няма да бъде преувеличение, ако се каже, че тя прилича на Путин“.
Но за ужас на русофобите точно „Маша и мечока“ стана любимият сериал на малки и големи в целия свят! Преведен на около 40 езика, той радва хора от над сто страни в света. Рейтингът му е изключително висок, в много държави го показват по шест пъти на ден. Негови серии събират милиарди зрители на YouTube, милиони са последователите на страницата му във Facebook… Това е поредно доказателство, че манипулативната машина може много, но съвсем не е всемогъща.
Цялата тази истерия около детската песничка „Сигма бой“ ни показва що за завършени идиоти доминират в управленската върхушка на Европа. А и у нас техните марионетки на власт не крият ентусиазмът си да пренасят на родна почва техните безумия. И го правят непрекъснато, защото знаят, че са безнаказани – разполагат с тълпа от неадекватни избиратели, които няма да спрат да ги изпращат във властта на всеки следващи избори.
Кампанията за демонизиране на всичко руско, израз на която са и нападките срещу „Сигма бой“, свидетелства за настъпващо злокобно мракобесие и на най-нов еврофашизъм. А това означава, че нас, простосмъртните европейци, нашите деца и внуци не ни очаква нищо добро. Трябва да помним, че опустошителната световна война от преди осем десетилетия, отнела живота на около 85 милиона души, нямаше да я има, ако не бе предшествана от демонизирането на СССР в умовете на нашите предшественици...
Kreativen.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар