Лято

Лято
Лято

3 юли 2025 г.

Евелина Славкова: Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

"Това е част от политическото поведение, логика и позиции на партия „Възраждане“, свързани с темата за еврото, включваща протести и изказвания." 

 

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? 

Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е изненадващо най-малко от математическа гледна точка, но и заради политическата логика. По думите й с 54 гласа трите партии няма как да успеят да свалят кабинета.

"Политическата логика показва, че заради влизането в еврозоната от една страна коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), които по презумпция би трябвало да са опозиция и да подкрепят всеки вот на недоверие, всъщност не го правят, защото в техните програми, изказвания и позиции еврозоната е важна тема и страната трябва да влезе в нея. 

От друга страна не трябва да се подминава и другата политическа логика, че партиите, дори тези, които са сред вносителите на вота, не искат да отидат на нови избори. Първо, защото отиването на нови избори е много рисково, особено за партии като „Величие“, които са около 4-процентната бариера и не се знае дали ще намерят място в следващото Народно събрание. Въпросът е, тогава защо се вкарва пореден вот на недоверие. Това е част от политическото поведение, логика и позиции на партия „Възраждане“, свързани с темата за еврото, включваща протести и изказвания", коментира Славкова.

По отношение на "Продължаваме промяната" (ПП) и оставката на Кирил Петков, тя посочи, че в края на септември ще стане ясно дали те са научили урока от това, което се случи. Социологът припомни, че ПП стъпиха на политическата сцена с темата за корупцията, а след началото на тази година, когато се формира този кабинет, казаха, че като мине темата с еврото, ще се върнат отново на темата за корупцията и ще поискат вот на недоверие към управляващите с този мотив. 

"И тъй като попаднаха в изключително неблагоприятна за тях ситуация, ще трябва да си понесат последствията. Понеже разбират своя електорат, се озоваха много бързо с реакция и оставка на Кирил Петков. Това от една страна е опит за туширане на скандала – ето пада най-голяма глава, която може да има в тази партия, за да не се продължи може би в тази посока. В края на септември, когато бъдат избрани нови ръководни органи, нов председател, ще видим дали ще има някаква генерална промяна  и накъде ще продължи да върви ПП, доколко са научили своите уроци. Но със сигурност това е огромен удар, репутационен и морален върху един от основните носители на тезата „Ние сме против корупцията“, подчерта Евелина Славкова.

Според нея двата скандала от последните два дни - изказването на Тошко Йорданов от ИТН, насочено към младите лекари и ситуацията с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към журналистите, не трябва да бъдат виждани, чувани и наблюдавани в нито една ситуация, било то на улицата или в пленарна зала. Политиците не могат да си позволят да говорят с когото и да било по този начин, смята социологът. 

По отношение на ситуацията в ДПС, тя е на мнение, че войната, започнала преди година между Делян Пеевски и Ахмед Доган, всъщност вече е спечелена от Пеевски. По думите ѝ година по-късно вече не може да се говори за битка, защото едната страна няма никаква сила за това.

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар