Според Гьоков усилията трябва да се насочат към това останалите у нас българи да не емигрират в чужбина, а чак след това да мислим стимули за онези, които искаме да върнем в България
Програмата "Избирам България" цели ли да стимулира българите, работещи в чужбина, да се завърнат и останат у нас.
"Програмата е амбициозна и цели до края на 2026 г. у нас да се завърнат 1 000 български семейства. Програмата се финансира с 60 млн. лв. Предвиждат се още 90 млн. лв. под формата на нисколихвени кредити."
Това заяви бившият министър на труда и социалната политика Георги Гьоков пред Bulgaria ON AIR.
Той изтъкна, че демографските проблеми в България са убийствени.
"Разбираемо е желанието на държавата да стимулира връщането на българите, които са избягали. С усилията на едно министерство да реши проблема с емиграцията е наивно да се мисли, че може да се случи", каза още Гьоков.
"Необходими са координирани усилия от страна на всички министерства, за да се достигнат средноевропейските стандарти на живот и заплащане на труда, за намаляване на корупцията", на мнение е специалистът.
"Чак след това може да очакваме чудеса със завръщане от чужбина", отбеляза Гьоков.
"Създателите на програмата разбрали ли са истинските причини за това българите да бягат от България", попита бившият социален министър.
"Първата е финансова и икономическа. Много хора са избягали заради корупция и липса на прозрачност в управлението, заради начина на живот, инфраструктурата и социалните услуги. Програмата ще има успех, само ако се създадат условия, гарантиращи на завръщащите се у нас спокойствие, сигурност, справедливост и добра среда за живот и развитие", обясни Гьоков.
Наблюденията му показват, че в социалните мрежи отношението към програмата е изключително негативно.
"Ако смятаме, че тези хора от чужбина ще се установят в София, къде отива другата част от програмата, която цели насърчаване на живот в малките населени места", попита Гьоков.
Според него усилията трябва да се насочат към това останалите у нас българи да не емигрират в чужбина, а чак след това да мислим стимули за онези, които искаме да върнем в България.
Няма коментари:
Публикуване на коментар