"Брюксел, заедно с Париж, Берлин и Лондон, отново, подобно на хитлеристка Германия преди Втората световна война, обединяват континента под знамето на неонацизма и русофобията."
„Фюрерът си е фюрер. Той беше назначен за ролята на фюрер, взеха го от самодейността, но, виждате ли, този образ се оказа заразен.“
Това заяви руският външен министър Сергей Лавров по време на кръгла маса с посланиците в Москва, посветена на ситуацията в Украйна.
„Г-н Зеленски настоява за преговори, поставяйки напълно нереалистични и дори груби условия не само на Москва, но и на своите европейски куратори“, отбеляза той.
„В условия, при която украинските въоръжени сили губят позиции на бойното поле всеки ден, Европа разчита на открито терористичните методи на режима на Зеленски. Поощряват нанасянето на удари по граждански цели, в това число дълбоко в руската територия, включително медицински заведения, жилищни сгради, общежития, колежи и детски заведения, с надеждата да всеят недоволство и паника и да разделят руското общество“, каза Сергей Лавров.
„Европа за пореден път се превръща в основна заплаха за международния мир и сигурност. Брюксел, заедно с Париж, Берлин и Лондон, отново, подобно на хитлеристка Германия преди Втората световна война, обединяват континента под знамето на неонацизма и русофобията. Този път тези знамена се предават на Зеленски, поставяйки го начело на войната срещу Русия“, заяви Лавров.
„Когато Европа буквално налага собствени оценки за преговорите, настоявайки за собствени подходи и потъпквайки всички онези кълнове на здравия разум, които американската администрация на Доналд Тръмп показа, откакто се завърна в Белия дом, ние не си правим илюзии относно истинските планове на европейците. Вече споменах как те провалиха резултатите от преговорите през 2014 и 2015 г.“, отбеляза ръководителят на руската дипломация.
„Що се отнася до САЩ, доколкото може да се прецени, те сякаш се отдалечават от претенциите си да бъдат обективен посредник и следват същия курс на засилване на санкционния натиск върху Русия. В допълнение към удължаването на всички санкции на Байдън, администрацията на Тръмп вече прие значителен пакет от санкции срещу Русия", посочи първият руски дипломат.
„Въпреки всички трикове на европейските елити и техните киевски клиенти, всички цели и задачи на специалната военна операция ще бъдат постигнати. Необходимо е на практика да се осигури неутрален, необвързан и безядрен статут на Украйна. Именно такъв статут е залегнал в Декларацията за независимост и именно в този статут Русия и всички останали признаха украинската държава“, заяви руският външен министър.
"Ние официално предупредихме всички наши чуждестранни колеги – както посолства, така и представителства на компании – преди два месеца, че препоръчваме евакуацията на Киев, за да се избегнат недоразумения. Тази препоръка остава в сила. Не е нещо, което много хора очакват да се случи утре. Това е само препоръка, базирана на дългосрочна стратегия, която задължително ще бъде изпълнена за постигане на целите на специалната военна операция“, заяви Лавров.
Руският външен министър изрази подкрепа за Беларус в отговор на заплахите, отправени към Минск от Зеленски.
„Имам предвид грубото изявление на Зеленски, в което той настоява за възстановяване на реда в суверенна държава, в противен случай той сам щял да поеме отговорността за възстановяването на реда там“, обясни Лавров.
"Европейският съюз не просто се опитва да смени с подмолни методи правителствата в други страни, той се гордее с методите си", продължи руският външен министър.
„Бих искал да спомена поздравлението от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която изпрати послание до арменския премиер Никол Пашинян. Цитирам: „Духът на Кадифената революция, която Вие ръководихте през 2018 г., е жив и здрав. Ереван може да разчита на Европа“. С други думи, те вече не просто се опитват да сменят властта с подмолни методи, а се гордеят с провеждането на цветни революции, кадифени революции и т.н.“, каза Лавров.


Няма коментари:
Публикуване на коментар