При необходими около 200 млн. лв. за исканото увеличение на заплатите, недоволството спихна при обещани 15 млн. лв.
Близо 200 млн. лева искаха терористите от градския транспорт в София, за да вдигнат блокадата в столицата. За заложници бяха взети 2 млн. софиянци.
В крайна сметка, въпреки че основно правило е, че с терористи не се преговаря, те се наложиха и държавата се бръкна с 15 млн. лева, за да върне нормалния живот на столичните граждани.
"Системните проблеми на транспорта в София няма да се решат с 15 млн., или 50 млн., или дори 100 млн. лв., ако няма реформа в дружествата." Това заяви заместник-кметът на Столичната община по финанси Иван Василев. Той изтъкна, че реалните проблеми в столичния транспорт са стари автобуси, трамваи и тролеи, както и липса на 250 шофьори на автобуси и на 100 водачи в електротранспорта. “Има административен хаос от наличието на 4 отделни дружества и излишно раздута администрация”, каза още зам.-кметът.
Той посочи, че се обмисля предложение за сливане на 4 транспортни дружества - ЦГМ, Автотранспорт, Електротранспорт и Метрополитен, в Единен транспортен оператор.
“Така ще оптимизираме излишно раздутата администрация от 700 човека, които извършват сходни дейности. Ще подобрим финансовите механизми между Столична община и реално извършващите транспортната задача, а не както е в момента - ЦГМ събира всички приходи и решава по свое усмотрение как да разпределя плащанията към дружествата, което води до това те да бавят плащания към контрагенти и после СО да трябва да ги спасява със заеми, както беше през 2024 г.”, заяви Василев.
Борис Бонев от “Спаси София” допълни картината като обясни, че само в две от четирите дружества на транспорта - авто и електротранспорт, има 69 човека в счетоводния отдел. Имало и книговезец. “Има ли нужда системата на градския транспорт от 69 счетоводители и касиери само в две от четирите дружества?”, попита той.
“Спаси София” настояват за 20% съкращаване на административния персонал в дружествата.
Общинският съветник Андрей Зографски обърна внимание на три факта за това колко е неефективна системата на градския транспорт. 200 човека са ангажирани за контрол в градския транспорт и 5 пъти повече са разходите за контрол, отколкото са приходите. Ако се хвърлят пари на калпак с раздути административни щатове през цели, това няма да е ефективно. “Сега Бойко Борисов ще хвърли 15 млн. лв. за заплати, но няма да е ефективно”, каза още Зографски.
Зам.-председателят на СОС Вили Лилков подчерта, че увеличение на заплати в градския транспорт трябва да има само срещу реформи. Според него било логично да влязат повече частни превозвачи - в момента 20% от общия пробег бил даден на частни фирми, но този дял можел да се вдигне.
Лилков изтъкна, че в момента голяма част от автобусите, трамваите и тролеите са над 10-годишни и за обновяването на наземния транспорт били необходими около 200 млн. лв. Лилков бе категоричен, че на този етап не е необходимо да се повишава цената на билетите за градски транспорт, каквито гласове вече се чуха. Според зам.-шефа на СОС промяната на системата за паркиране в столицата с разширяването на синята и зелената зона, както и въвеждането на червена зона може да увеличи приходите с 40-50 млн. лв. Част от тези пари според Лилков можели да влязат в градския транспорт.
При необходими около 200 млн. лв. за исканото увеличение на заплатите, недоволството спихна при обещани 15 млн. лв.
Няма коментари:
Публикуване на коментар