Пролет

Пролет
Пролет

9 април 2015 г.

Великденските традиции

Великден е празник свързан със зайчета, яйца, подаръци и сложни ястия за семейството, навсякъде по света.

Той означава, Възкресението, пролетта, раждането на всичко красиво. Но много страни по света имат традиции, които са интересни  и необикновени! 

Kaymu ви представя най-интересните великденски традиции в Европа:

Хърватия

В северната част на Хърватия, на Велика събота, огньове са запалени във всяко село в близост до църквата. Всяко село се конкурира с друго, за да създаде най-големия и най-яркия огън, който може да се види от километри. Хората се събират около кладата да пеят песни и да разговарят помежду си.

Чехия и Словакия

На Велики понеделник, мъжете обикновено посещават техните роднини и ги сурвакат леко с ръчно изработени камшици като от време на време се налива студена вода върху тях. Мъжете събират колкото се може повече камшици като това е символ на плодородието.

България

След полунощ  на Велика събота на масата се слагат боядисани яйца. През следващите няколко дни, хората се редуват да се чукнат с яйца за здраве. Този, който е счупил  най-много от яйцата в семейството е победител, а неговото яйце е борец.

Словения

Словенците са известни със своите сложно украсени великденски яйца. Те са изработени с голямо внимание и често се използват като подаръци. Момичета рисуват и като подарят яйце на някое момче, това означава, че го харесва.  Това е чудесно средство за обяснение в любов.

Беларус

Великден в Беларус има много цветни традиции, но нещо, което се откроява е практиката да се пеят народни песни, наречени Valachbny - разпространени в централните и северозападните райони. Тази традиция има езически корени и е свързана с народни певци, които пътуват от село на село, за да създават настроение по време на празници.


 ИА КРООС

1 коментар:

  1. Анонимен17:48

    Обикнове не правя така. Всъщност, за да си позволя да коментирам нечия статия чувствам че е задължително, ако не за друго /като например.. Интерес/, поне от уважение към пишещия брат/сестра /по слово/, първо да съм прочел целия текст и чак тогава дам своето мнение и коментар за съдържанието му. Но съжалявам, не и този път. Спрях на "зайчета". И "НЕ" - не отворих статията с идеята да "троля" от мобилния докато чакам в задръствание, а защото ми се иска да прочета нвщо интересно и информативно на български за нашите Великденски традиции. BTW, най-вече на децата. Защото аз си знам традицията, но търся нещо добре написано и... подредено, в текст, което и тях да ги заинтригува. За католическите/протестантските и т.н. четох преди седмица /когато му беше времето/. В крайна сметка не ми се получи. Дори се почувствах и леко "натролен"... От "зайчета"-та. (; "@.@" "@.@" "@.@" ЗАЙЧЕТА!! ;Р

    ОтговорИзтриване