Заседанието на 49-ия конгрес на БСП бе открито от лидера на партията Корнелия Нинова.
„Добре дошли на заседанието на 49-ия Конгрес на БСП. Последните седмици имаше много въпроси защо свикваме заседание сега. Дори се внуши, че този конгрес е извънреден. Няма нищо извънредно в това заседание. Съгласно чл. 31 в нашия устав Конгресът е постоянно действащ орган и заседава не по-малко от веднъж годишно. В неговите правомощия е да обсъжда актуални политически въпроси", каза Нинова в началото на речта си, цитирана от "Фокус".
„Има ли толкова важни и актуални политически въпроси, които да се нуждаят от обсъждане във върховния ни орган. Да, за пръв път България е председател на Съвета на ЕС. Това е възможност страната ни да бъде не само домакин, но и активен участник във вземането на решение за бъдещето на Европа. Ние декларирахме, че ще подкрепим правителството за председателството при едно условие, че приоритетите на това председателство бъдат изготвени в парламента от всички парламентарно представени партии и в национално съгласие. Г-н Борисов прие това условие и разбира се, не го изпълни. Обществото ни не беше ангажирано в смислен дебат как да се развива ЕС. Правителството сведе председателството до техническа подготовка", коментира Нинова.
Според нея трябва да се чуе мнението на цялата партия и да се ангажират българските граждани по този така важен за България и за живота на всеки един от българите въпрос.
„Втората тема е Бюджет 2018", каза Нинова.
По думите ѝ вярно е, че бюджет се прави от правителството, но е работа на опозицията да представи своята алтернатива.
„Ние сме поемали ангажименти и сме длъжни пред онези почти 1 млн. българи, които ни подкрепиха да спазваме обещанията си", заяви лидерът на БСП.
По думите ѝ това е тест за тяхната политическа зрялост или политическото им високомерие.
„Нека чуем какво мислят нашите членове, нека чуем какво мисли партията по важни за държавата и БСП въпроси. Уважаеми другарки и другарки, на Конгреса през май 2016-а и на заседанието му през февруари 2017 г. ние приехме да изготвим лява алтернатива на дясната политика на ГЕРБ. И сме го направили", заяви Нинова.
„Не мислите ли обаче, не как се самооценяваме ние, а как ни оценяват нашите сънародници. Защо се усилват гласовете на онези, които мислят, че всички политически партии са еднакви. Чували сте ги и вие във вашите села и градове. Защо расте апатията в народа ни и намалява вярата, че може нещо да се промени. Пропастта народ - политическа класа се увеличава. Колко трябва да чакаме, за да осъзнаем, че това е огромен риск, не за собственото ни оцеляване като партия, а за функционирането на държавността, за представата на демокрацията и за принципите, залегнали в Конституцията на Република България", заяви лидерът на БСП.
Нинова обяви и че целта на БСП е сваляне на ГЕРБ от властта, които в последните години са еманация на модела, който е резултат на политическите грешки на всички партии, участвали в последните години на прехода.
„Можем да останем и на равнището и на партийните си противоборства само с ГЕРБ, но можем и първи да бъдем държавници, да бъдем визионери", каза Нинова.
„Преходът беше сгрешен, разбираме го и искаме да променим това, защото в резултат на грешни политики, на задкулисие, на лични интереси и корупция в тези години на прехода изчезваме като народ", заяви лидерът на БСП.
Тя разкритикува ГЕРБ, че са посегнали на свободата на словото, на мислене, на мнение.
„Позволяваш си да критикуваш властта, значи си хлебарка, която трябва да бъде смачкана. Искаш да разкриеш корупция на управляващите, това вече може и да е престъпление, защото корупцията е обект на национална сигурност", коментира Нинова.
По думите ѝ според управляващите, ако искаш да протестираш, ти си узурпатор и искаш да правиш държавен преврат.
„Това е ново модерно робство, то не идва отвън, то се прави тук от партия ГЕРБ, която си присвои държавата. Този модел има своите съюзници и той се самовъзпроизвежда", заяви лидерът на БСП.
По думите ѝ общественият дебат се измества от жълти новини.
„Елемент от този модел е заличаването на опозицята. Това минава през опити тя да бъде приобщена и нахранена, но ако не се поддаде, се преминава към разбиването и обезличаването ѝ. Имитират се реформи, съдебна, здравна и образователна. Винаги представени като социална политика за увеличаване на средствата в тези сектори, но всъщност е предпоставка за увеличаване на кражбите. Ние не просто трябва да предложим лява алтернатива на дясната ГЕРБ, това е задължително. Ние имаме по-висока цел - да освободим държавата и народа си от веригите, с които ги държи една партия и ги употребява, за да се възпроизвежда", каза още Нинова.
Тя посочи, че народът трябва да бъде свободен. „Може да ни хареса нас, може да не ни избере, но да бъде свободен", заяви Нинова. По думите ѝ алтернативността вече не е само противопоставяне на партийни платформи, а е въпрос за държавност. „И е въпрос за държавници", коментира Нинова.
Тя заяви, че ще предложи на Конгреса да бъде поискан вот на недоверие на правителството и ако той го утвърди, БСП ще започне разговори с останалите парламентарни групи.
„Сваляне на ГЕРБ и предсрочни избори - стъпка за това е вот на недоверие към правителството", каза лидерът на левицата.
Нинова разкритикува премиера Бойко Борисов във външната политика.
„След совалката на премиера Борисов между Анкара и Берлин, не само че напрежението не намаля, а ескалира", каза Нинова.
„Посредникът се сниши. След това нашият премиер се нае да посредничи между Вишеградската четворка. Прояви отношение към срещата в Прага. Резултатът от това посредничество не закъсня. Виктор Орбан заяви, че не приема силовото прилагане на квоти", посочи Нинова.
„Българският посредник се прибра в София тихо и кротко", каза Нинова за премиера Борисов.
По отношение на Шенген, Нинова посочи, че Борисов е ударил на камък и то сред приятелите си. Според нея по същото време няма ясна визия на правителството по кой от сценариите на Юнкер ще се развива Европа.
„Това е външна политика на пиара, на снимката, на снишаването и послушанието. През това време се хвърля енергия и средства, БСП да бъде представена като антиевропейска партия. На какви факти почива тази манипулация? На общественото мнение, най-силно проработило в предизборната кампания", каза председателят на БСП.
Корнелия Нинова бе категорична, че на Конгреса няма да иска вот на доверие от партията за председателското си място.
"Уважаеми другарки и другарки, скъпи българи извън тази зала, ако усетите, че вашият партиен или държавен водач го е докарал до там да се скрие отзад зад вас и да ви бута, махайте го веднага - този човек не става. Лидерът седи отпред, лидерът води и поема първия удар, но само ако има зад гърба си силна, единна, смела и обща армия - нашата - БСП. Чета заглавие "Клатили се стола на Нинова", уважаеми другарки и другарки, ако усетите, че един лидер на партия или държава го е докарал до личното си спасение, веднага го махайте. Чух и призив да обединявам, а не да разделям. Разбира се, силният лидер е този, който обединява, а не този, който разделя. Мога да ви обединя около общата ни цел да променим България, около това да бъдем непоколебими в тази цел, да не се огъваме, да не се поддаваме, но не мога да ви обединявам около лични цели за облагодетелстване. Питаха ме ще искам ли вот на доверие, за да се укрепя. Не, разбира се, няма да употребявам партията и да свиквам Конгрес, за да се укрепя", каза Нинова и посочи, че е можела да използва момента и е щяла да подаде оставка, да отиде на пряк избор в партията от всички членове да го спечели.
"Щях да се върна след два месеца и отново щях да съм председател, ако мислех за себе си, но председател на какво? На една партия, в която два месеца вътрешнопартийни интриги и лобита са ровили сред вас - организациите. На кой лидер му е нужна такава партия. Немислейки за себе си, а за партията ви казах - Нямам дребна амбиция за лична облага, за личен пост, но имам голяма амбиция да променим България. Аз мога това да ви дам - самочувствие, че можем да управляваме по-добре България, че вие сте победители, защото сте - вие сте единствените, побеждавали някога партия ГЕРБ в тази държава. Няма да отстъпя от тази битка, че ще ви дам смелост. Ако сме заедно и единни само. Не искам просто власт, искам този свят да се промени", каза Нинова.
Лидерът на БСП заяви, че дебатът в партията се дължи на втората фаза - опозицията не може да бъде нахранена, значи трябва да бъде разбита.
"Мислех много, откакто започна тази дискусия в последния месец. Мислех си, че атакувате лидера, защото сте обидени от промените, които направихме. Сега обаче считам, че не е така. Следейки внимателно вашите позиции от телевизиите, вие не атакувате лидера в лично качество, вие атакувате посоката на партията, атакувайки програма, платформи, изразявайки позиции против битката с едрия бизнес, борбата с корупция и това минава през смяната на лидера", каза Нинова.
"Въпреки тази огромна работа, свършена в партията, въпреки спечелването на президентските избори след 11 поредни загуби. Въпреки удвояването на парламентарната ни група и активните позиции на БСП по важни въпроси, последните седмици в обществото се създаде впечатление за тежък разнобой между нас", коментира Нинова.
"Коя партия другари, кой е партията? Не лидера? Не ръководството, на членовете на партията! Вие сте техните представители от цялата страна. Моля да споделите с нас, с Конгреса, да кажете на обществото извън тази зала - разцепени ли са организациите по места. Разделени ли са нашите членове. Ако да, кажете по каква линия сме разделени, ако не - моля да ни информирате и нас, и българските граждани от чие име, 9 души наши другари изразяват публично такива позиции", каза Нинова.
Тя попита дали са ги упълномощавали публично да говорят пред медиите или те говорят в лично качество.
„Публичният дебат беше сведен до вот на доверие на лидера. Ако само това беше въпросът, той е лесен за решаване. Нашата партия има много подготвени хора, които могат да поемат лидерството. Знаете, че винаги, когато сме избирали лидер, има по 20 качествени подготвени хора. Така наречената от медиите вътрешна опозиция и отделни другари имат различно мнение по много по-важни теми. Моля ви да ги чуем и обсъдим. Укорявате лидера, или оспорвате решения на върховния орган на партията, този конгрес, от февруари 2017 г. за промяна в Устава или оспорвате основният документ на партията, в който казвате, че кандидати за народни представители не могат да бъдат социалисти, които са били 12 години депутати", попита Нинова.
"Кой е отстрелян от партията другари, ами никой. Всички, които твърдят, че са изгонени делегати на Конгреса, членове на Националния съвет, председатели и членове на комисиите в НС, сътрудници на парламентарната група и на депутатите. Какво не са - не са единствено депутати.
Колко от вас и от десетките хиляди социалисти, които представлявате тук в цялата страна работите безкористно за БСП години наред без да сте членове на НС, сътрудници на групата, депутати? И колко от вас и хората, които представлявате са смятали, че щом не са депутати, значи са изгонени, прокудени и партията ще се разпадне? Могат ли другарите ни, които не са депутати да вземат участие във вземането на решения? Ако искат да, защото участват във всички колективни органи на партията. Вместо това те стоят отстрани и критикуват през телевизиите онези, които работят", каза Нинова.
Тя цитира една от критиките, че материалът в парламентарната група е слаб.
"Това с материала много ми заприлича на едно изказване на Борисов за човешкия материал. Даже и изразните средства станаха еднакви. Не посягайте към депутатите от парламентарната група, заставам зад нея, защото знам какво коства на тези хора да понасят всички удари, да работят денонощно, да отстояват позиции на БСП всеки ден и тази работа се изразява в - за 4 месеца - 24 закона, 1471 изказвания, 60 часа са говорили от трибуната, 3 искания до КС, 4 предизвикани дебата, 507 въпроса и питания, 33 декларации от името на групата. За 4 месеца. Коя парламентарна група досега е постигала това?", попита Нинова.
„Чу се обвинение, че парламентарната група се е напълнила с "младоци", "детишляци", които не са подготвени. Какво оспорвате другари? Оспорвате основно решение на нашите органи на партията да се отворим към младите хора. Как очаквате да са напълно подготвени като 15 години ги държим на резервната скамейки. Някой от самите вас са станали по-рано депутати. Чухме критики, че в Изпълнителното бюро са навлезли млади хора, които нямат опит. Сега тук какво оспорвате - решение на Националния орган, който е избрал това ръководство или оспорвате младежката възраст на Стефан Данаилов, Владимир Москов и т.н.?. Не обиждайте другарите си, членове на Изпълнителното бюро, защото вие като бяхте негови членове, то беше най-доброто", заяви Нинова.
Няма коментари:
Публикуване на коментар