Зима

Зима
Пролет

14 декември 2017 г.

Владимир Путин: Не искаме Русия да стане втора Украйна

"Властта от никого не се бои и не се е страхувала."
 
Руският президент Владимир Путин отговаря близо четири часа на въпроси на журналисти в рамките на голямата си ежегодна пресконференция.
 
Путин отговори на 73 въпроса на 54 журналисти. Той отговори на въпроси за ситуацията в Украйна и Сирия, отношенията между САЩ и Северна Корея, както и на въпроси, които засягат вътрешнополитическата ситуация в Русия. 

За ежегодната голяма пресконференция на Путин са се акредитирали 1640 журналисти.

Един от първите въпроси към Путин беше за опозицията в Русия - каква е причината за 20 години да не се появи силна опозиция и дали не му е скучно без силен конкурент. На това Путин отговори, че няма да си възпитава конкуренти и че те трябва не само да "шумят по площадите", а да дадат позитивни предложения за развитието на страната.

"В Русия трябва да има балансирана политическа система, а това няма как да стане без конкуренция", каза Путин. С опозицията беше свързан и въпрос за бившия грузински президент и настоящ украински опозиционер Михаил Саакашвили, който беше арестуван по обвинение в подпомагане на престъпна организация, за което той твърди, че е изфабрикувано, за да се спре кампанията му за сваляне на президента Петро Порошенко.

По този повод Путин заяви, че Саакашвили "плюe в лицето на грузинския народ и в лицето на украинския народ". "Не знам как го търпят, толкова е жалко. Беше президент на Грузия, сега ходи и крещи, че е украинец, няма ли украинци в Украйна. Сърцето ми се облива в кръв", каза той.

Въпрос за опозицията зададе и телевизионната водеща и кандидат за президент Ксения Собчак. Тя напомни, че ще се кандидатира за президент и на коментара на Путин дали не е решила да прави дебат, тя отговори, че това е единствената ѝ възможност да му зададе въпрос, тъй като той не участва в дебати. Собчак заяви, че всички опозиционери са пораснали и няма нужда някой да ги възпитава, и се оплака, че опозиционерите срещат спънки, в това число и за предизборната ѝ кампания, тъй като хората отказват сътрудничество. Тя спомена и Алексей Навални, на когото не беше позволено да се кандидатира за президент, защото беше осъден на 10 години условно за финансови злоупотреби по делото "Кировлес", което според него е политически мотивирано.

"Да си опозиционер в Русия е страшно - ще те убият или ще те вкарат в затвора, властта бои ли се от честна конкуренция", попита Собчак.

На това руският президент отговори, че опозицията не е незряла, но трябва да излезе с ясни и понятни за хората позитивни предложения. "С лозунга "Срещу всички" какво предлагате за решение на тези проблеми, които обсъждаме тук", попита Путин Собчак по повод лозунга, който издига за кампанията си. "Искате да бягат такива като Саакашвили по нашите площади, да дестабилизират ситуацията в страната, да скачаме от един Майдан в друг", каза той, намеквайки за Навални.

"Конкуренцията трябва да я има и ще я има, въпросът е в радикализма", каза Путин, като даде за пример движението "Occupy Wallstreet". "Не искаме Русия да стане втора Украйна", подчерта той и допълни, че въпросът какво е демокрация се нуждае от дискусия.

"Властта от никого не се бои и не се е страхувала", заяви Путин.

На въпрос за това как оценява Доналд Тръмп почти година след поемането на президентския пост Путин заяви, че работата му трябва да бъде оценяван от неговите избиратели. По думите му Тръмп има големи постижения, сред които по отношение на пазарите, което говори за доверие на инвеститорите, а за други промени, които иска да направи, все още не е имал тази възможност.

Путин подчерта, че се надява Тръмп все още да има желание за подобряване на отношенията между САЩ и Русия, тъй като двете страни имат общи цели, сред които борбата с тероризма, справяне със световните кризи, включително в Близкия изток, с които могат да се справят по-добре с обединени усилия.

Руският президент отговори и на въпрос за руската намеса в американските избори. Той отново подчерта, че това е измислено от опозицията в САЩ, за да придадат на работата на Тръмп нелегитимен характер. "За мен е странно, прави се без разбиране за това, че се нанася ущърб на вътрешнополитическото състояние на страната и без уважение към избирателите му", каза Путин.

По думите му контактите между представители на различни държави са нормални и не е ясно защо не трябва да се случват и по време на предизборна кампания. "Нормално е да има срещи с всички кандидати, за да разберат какво ще се случи, ако този кандидат спечели, а на такива нормални контакти се придава шпионски характер", посочи Путин.

Той коментира и разследването, свързано със социалните мрежи и обявяването на чужди агенти на руски медии. По думите на Путин рекламите на руски компании в социалните мрежи са много малък процент в сравнение с останалите. По отношение на РТ и Спутник, които по искане на САЩ се регистрираха като чужди агенти, руският президент посочи, че информацията, предоставяна от двете медии, е нищожна част на фона на информацията на американските медии.

Къде остава свободата на словото, попита той и допълни: "Трябва всички да се научим, че на някои им се получава, а на други - не, а не да се нахвърляме един срещу друг".

На друг въпрос за Тръмп Путин отговори, че се обръщат по име един към друг, но според него не биха минали на "ти". 





Glasove.com

Няма коментари:

Публикуване на коментар